wtorek, 15 października 2019.
Strona główna > Akcje Kuriera > Cały Szczecin w kwiatach 2018 > Pastele pośród hortensji i róż

Pastele pośród hortensji i róż [GALERIA]

Pastele pośród hortensji i róż
Data publikacji: 2018-06-23 10:52
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-04 23:31
Wywietleń: 1075 334684

Pergole, po których się wspinają wiciokrzewy i róże. Balustrada, na jakiej światło łowią werbeny z niecierpkami. Pośród pasteli delikatnych płatków niecierpków żarzą się jaskrawe kule pelargonii. Całość na tle wielkich parkowych drzew, pąków dalii i ogrodowych hortensji - tak wygląda malowany pasją „ogród na wysokościach" Wioletty Hajdukiewicz.

Jeszcze dwa lata temu kwiatami mogła ozdabiać tylko parapety mieszkania w starej kamienicy. Teraz - po przeprowadzce - ma większe pole do popisu: balkon nad ul. Malczewskiego. Choć i on jest nie lada wyzwaniem: szeroki ledwie na 80 cm, a długi na niemal 4 m.

- Gdy tylko weszłam do nowego mieszkania, od razu wiedziałam, że balkonowych balustrad pustych nie zostawię. Opracowałam więc projekt własnego „skrawka raju" - wspomina p. Wioletta. - Inspiracji było wiele: czasopisma, internet, niezastąpiona „Maja w ogrodzie". Postawiłam na romantyczność, stąd na biało malowane pergole i takie też donice, a w nich kwiaty o pastelowych barwach. Choć miejscami przełamane kontrastowym różem.

Zaczęła od podstaw: wyścieliła balkon zielonym trawnikiem. Metalowe balustrady skryła za obrazem róż pnących się pośród kamieni. Potem pergole ustawiła na krańcach, osłaniając nimi balkonowe zacisze. Przy jednej posadziła wiciokrzewy. Przy drugiej - pnące róże.

Za oknem jest pejzaż zielony. Zda się, że na wyciągnięcie ręki starodrzew dwóch parków: Żeromskiego i Nadratowskiego. Nie każdy ma szczęście, aby na tak szczególnym tle komponować kwiaty.

- Korony wielkich drzew zacieniają balkon. W takich warunkach nie każdy kwiat się sprawdza. Wspaniale się rozwijają begonie, pelargonie, niecierpki i hortensje. Niestety, nie wszystkie róże równie chętnie kwitną. Pierwsza z kupionych… jeszcze jej daję szansę, choć wielkich nadziei nie wiążę. Nauczona tym doświadczeniem, wzbogacam więc różnorodność balkonowych nasadzeń róż tylko o odmiany dedykowane do półcienia - opowiada p. Wioletta. - Natomiast z innymi eksperymentuję.

Jak choćby z lobeliami, werbenami i daliami. O ile pierwsze z nich kwitną nieprzerwanie, dodając romantycznej nucie pastelowej aranżacji odcieni błękitu i fioletu. O tyle w tych ostatnich niemal nie rozwijają się nowe pąki.

- Kwiaty jednoroczne, otoczone komarzycami i kocankami, zajmują przede wszystkim balkonową balustradę. Opodal urządziłam kącik z hortensjami. Teraz kwitną w różnych kolorach, ale docelowo będą błękitne. Dla realizacji tego pomysłu będę miała okazję nieco się pobawić odczynem pH ziemi i nawozami - mówi Wioletta Hajdukiewicz. - Nawet nie przypuszczałam, że rola domowego ogrodnika tak mnie wciągnie, pochłonie. Odkryłam w sobie pasję, jaka nie jest ani odzwierciedleniem rodzinnych tradycji, ani zawodowych zainteresowań. Sama jestem zaskoczona, jak taki zakątek z roślinami zmienił moje życiowe priorytety. Teraz jest moim numerem jeden!

W tym „ogrodzie na wysokościach" jest miejsce nie tylko dla kwiatów. Pani Wioletta urządziła w nim również kącik rekreacyjny oraz tzw. na ząb. W tym ostatnim, oprócz ampli z truskawkami, jest również pionowa rabata z poziomką, szczypiorkiem i czosnkiem. W planach są jeszcze zioła. Natomiast w drugim...

- Na rekreację tu wiele miejsca nie ma. Ale starczy na wygodny leżak, na którym zwykle zasiadam z filiżanką kawy lub herbaty i się rozpływam (śmiech). Wszystko wokół kwitnie, pięknie pachnie, a do tego kotka Basia na kolanach. Naprawdę stworzyłam tu dla siebie cudowną namiastkę raju - przyznaje p. Wioletta. - Wypoczywam od śródmiejskiego zgiełku, od obowiązków, zmartwień, od codzienności. Wszystkim takiego miejsca - choćby ciasnego, ale własnego - wśród przyjaznej natury życzę!

Balkon to było pierwsze z marzeń do spełnienia. Docelowym jest oczywiście przydomowy ogródek. „Kiedyś, gdzieś, oby" - jak mawia p. Wioletta. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Arleta NALEWAJKO

Pastele pośród hortensji i róż Pastele pośród hortensji i róż Pastele pośród hortensji i róż Pastele pośród hortensji i róż Pastele pośród hortensji i róż Pastele pośród hortensji i róż Pastele pośród hortensji i róż Pastele pośród hortensji i róż Pastele pośród hortensji i róż Pastele pośród hortensji i róż Pastele pośród hortensji i róż

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie