niedziela, 15 września 2019.
Strona główna > Akcje Kuriera > Cały Szczecin w kwiatach 2018 > Galeria spotkań, kolorów i kwiatów

Galeria spotkań, kolorów i kwiatów [GALERIA]

Galeria spotkań, kolorów i kwiatów
Data publikacji: 2018-07-08 14:14
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-07 20:08
Wywietleń: 1280 336966

Jest jednym z największych i najchętniej odwiedzanych centrów handlowych Szczecina. Ze świetną lokalizacją - w sercu miasta - jaka jest nie tylko atutem, ale też zobowiązaniem. Właśnie dlatego Galeria Kaskada nie zamyka się w granicach własnych murów lecz otwiera na przechodniów i miasto, prowokując różnorodne wydarzenia z pogranicza kultury, sztuki i sportu. Teraz jeszcze udostępniła w alei Niepodległości barwne klomby - namiastki miejskich ogrodów, które mają szansę stać się miejscem spotkań szczecinian i turystów, nie tylko na chwilę.

To jedyne centrum handlowe, które w tym roku budziło Szczecin na wiosnę mnóstwem kwiatów i kolorów: za sprawą ogrodu, jaki został otwarty na poziomie -1. Gdy przeminęła czasowa ekspozycja z prymulek, hiacyntów, żonkili, narcyzów i traw, pośród której można było zalegać na barwnych poduchach i leżakach, to w al. Niepodległości zostały otwarte w nowej efektowniejszej odsłonie „miejskie ogrody".

Funkcjonowały przy Galerii Kaskada od początku jej powstania. Jako element - z założenia - dekoracyjny, przełamujący zielenią monochromatyczny chłód okalającego budynek chodnika i ulicy. Jednak były zaaranżowane w stylu, który nie poruszał: pośród formowanych grabów i śliw wiśniowych rosły płożące irgi. Okolone zimnymi granitowymi płytami drzewa i rośliny okrywowe - z czasem - stały się mniej widoczne dla przechodniów niż kolorowa elewacja handlowego centrum, przyciągająca wzrok ekspresyjnymi wielkoformatowymi zdjęciami reklamowymi.

W owym wydaniu „miejskie ogrody" przy galerii były tyleż poprawne, ileż nudne. Teraz w nich zaszła wielka zmiana. Za sprawą feerii barw, zestawień ciekawych gatunków i odmian roślin, tworzących harmonijną całość różnorodnych faktur, pokroju i kształtów: od płatków po liście. Czytelnie oddając ideę miejsca, w którym „styl spotyka się z pasją, codzienne obowiązki z rozrywką, a brzmienie miasta z kojącą naturą".

- Chcieliśmy otworzyć dla mieszkańców i turystów nowe miejsce spotkań. Na dłużej niż na chwilę. Między innymi dlatego usunęliśmy część płyt okalających wyniesione klomby, zastępując je ławkami. Między drzewami posadziliśmy morze roślin i kwiatów - mówi Norbert Fijałkowski, dyrektor Centrum Galeria Kaskada. - Mam nadzieję, że główne przesłanie przedsięwzięcia udało się nam zrealizować. Przy okazji też wpisać Galerię w ideę konkursu „Cały Szczecin w kwiatach", który obserwuję od lat jako rodowity szczecinianin. Uważam, że zmieniliśmy to miejsce na lepsze, poprawiając wizerunek i estetykę w tej części miasta. Co mnie cieszy. Osobiście bardzo mi zależy, żeby nasze miasto wyglądało ładnie i było atrakcyjnym miejscem do życia.

„Miejskie ogrody" przy Galerii Kaskada to wielobarwna tętniąca życiem mozaika, złożona ze 126 efektownych koleusów w odmianach, z pół tysiąca pelargonii rabatowych o energetycznych odcieniach różu i purpury, 90 krzewów róż okrywowych o drobnych pełnych kwiatach. Uzupełniona ozdobnymi trawami, czyli 144 imperatami cylindrycznymi, u których nasady brunatny kolor przechodzi w zieleń, aby przebarwić się na bordowo w końcówkach „ostrych" liści. To w kontraście do srebrzystych miękkich starców, których 540 sadzonek współgra z 660 krzewami bukszpanu wieczniezielonego. Pomiędzy nimi widać kamienie. Natomiast nad nimi górują zielone graby o odmianie kolumnowej oraz śliwy wiśniowe 'Pissarda'.

- Aranżacje kwietników zaprojektowało Biuro Architektury Krajobrazu „Pracownia Zieleni” Pauliny Wawryków-Góralskiej. Podjęcie udanej współpracy z małą, szczecińską firmą ma dla nas duże znaczenie. Wspieranie lokalnych przedsiębiorstw, a zarazem wspólne podejmowanie inicjatyw dodających miastu koloru, to działania, które chcemy stale rozwijać - przekonuje dyr. Norbert Fijałkowski.

Odwiedzający Galerię Kaskada samochodami mają okazję oglądać również zieleń urozmaicającą parkingi. Choćby na dachu - z kontenerami, w których rosną ostrokrzewy, kosodrzewiny, żywotniki zachodnie, kolumnowa odmiana grabu oraz śliwy, na których pniach były szczepione migdałki trójklapowe.

- Jesienią, gdy pogoda już tak bardzo nie będzie zachęcała do spędzania czasu w „miejskich ogrodach", skupiamy się na wydarzeniach związanych z modą i designem, na ofercie rozrywkowej skierowanej głównie do najmłodszych, choć nie tylko. Natomiast z końcem listopada… Będziemy witać naszych gości najpiękniejszą dekoracją świąteczną w mieście - dodaje dyr. Fijałkowski. - Tym razem pojawi się ona również w koronach drzew przy Kaskadzie.

Strefa „miejskich ogrodów" powstała przy Galerii Kaskada to dobry wzór do naśladowania. Ponad 2000 sadzonek roślin wieloletnich oraz jednorocznych robi duże, pozytywne wrażenie. Pewnie dlatego szczecinianie i turyści tak chętnie ją odwiedzają: nie tylko na chwilę. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Norbert Fijałkowski od roku jest dyrektorem Centrum Galeria Kaskada. Natomiast od zawsze - szczecinianinem. Stąd tak bliska jest mu idea „Całego Szczecina w kwiatach", którą przeniósł na „miejskie ogrody" przy Kaskadzie. Traf chce, że jest równolatkiem tego najbardziej prestiżowego z zielonych konkursów Szczecina.

 

 

Galeria spotkań, kolorów i kwiatów Galeria spotkań, kolorów i kwiatów Galeria spotkań, kolorów i kwiatów Galeria spotkań, kolorów i kwiatów Galeria spotkań, kolorów i kwiatów Galeria spotkań, kolorów i kwiatów Galeria spotkań, kolorów i kwiatów Galeria spotkań, kolorów i kwiatów Galeria spotkań, kolorów i kwiatów Galeria spotkań, kolorów i kwiatów Galeria spotkań, kolorów i kwiatów Galeria spotkań, kolorów i kwiatów Galeria spotkań, kolorów i kwiatów Galeria spotkań, kolorów i kwiatów Galeria spotkań, kolorów i kwiatów Galeria spotkań, kolorów i kwiatów Galeria spotkań, kolorów i kwiatów Galeria spotkań, kolorów i kwiatów Galeria spotkań, kolorów i kwiatów

Komentarze

joanna
Panie Norbercie, należą się Panu podziękowania, od wszystkich Szczecinian za przepiękne klomby przed Kaskadą. To był wspaniały i bardzo udany pomysł. Upiększają otoczenie Kaskady.
2018-09-07 19:55:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Przeszedł II Szczeciński Marsz Równości

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie