środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Akcje Kuriera > Bursztynowy Pierścień 2015 > Bursztynowy Pierścień. Ich czworo

Bursztynowy Pierścień. Ich czworo

Bursztynowy Pierścień. Ich czworo
Data publikacji: 2015-11-20 12:39
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-04 11:46
Wywietleń: 1628 38864
Powoli zbliżamy się do końca tegorocznej edycji plebiscytu „Bursztynowy Pierścień". Dziś przedstawimy Państwu artystów Teatru Współczesnego, nominowanych w kategorii „Aktor sezonu".

 Jest ich czworo, dwie panie i dwóch panów. Maria Dąbrowska (laureatka Bursztynowego Pierścienia sprzed czterech lat) tym razem podbiła jurorów rolą Inge Sudel w „Męczennikach" (reż. Anna Augustynowicz). Jej bohaterka jest matką nastolatka, przeżywającego właśnie religijne objawienie. Bezradna, nieumiejąca sobie poradzić z pogrążającym się coraz bardziej w mrokach katolickiego fanatyzmu synem, wciąż szuka sposobów na dotarcie do niego, szuka pomocy, broni go przed innymi. Inge Dąbrowskiej jest jednocześnie silna, zdeterminowana. ale i zarazem ciepła, i krucha.

 Do nagrody pretenduje także Joanna Matuszak za rolę Małgosi w „Szkole żon" (reż. Justyna Celeda). Choć to tak naprawdę postać dalszego planu, na pojawienie się Małgosi publiczność czeka z niecierpliwością, wprowadza bowiem ona w akcję efekt sympatycznego komizmu. Matuszak, która zwykle gra role mocnych kobiet, tu - trochę wbrew warunkom, wciela się w służącą romantycznie zauroczoną młodym notariuszem. Rola bez słów, pantomimiczna, a jednak zapadająca w pamięć. 

W tym samym spektaklu główną postać męską kreuje Arkadiusz Buszko. Trudno zliczyć, która to już nominacja tego aktora do Bursztynowego Pierścienia (samą nagrodę odebrał na razie trzy razy). W tym roku kapituła plebiscytu doceniła go za kapitalnego Arnolfa, „hodującego" sobie żonę, przystosowaną do swoich wymagań. Kiedy jednak sprowadza ją do domu, na horyzoncie pojawia się rywal...

Konrad Pawicki ma szansę na wygraną dzięki „Godzinie spokoju" (reż. Norbert Rakowski). Jego Michel stawia w nim czoła problemom, które całkiem nieoczekiwanie się na niego sypią - swoje pretensje do niego zgłaszają żona, kochanka, syn, przyjaciel i sąsiad, mężczyzna tymczasem marzy tylko o jednym: chce posłuchać świeżo kupionej płyty.

Oprócz czwórki z Teatru Współczesnego do Bursztynowego Pierścienia dla aktora sezonu nominowane są też dwie aktorki Opery na Zamku: Kseniia Naumets-Snarska za rolę Ewy Pobratyńskiej w „Dziejach grzechu” i Christina Janusz za tytułową rolę w „Alicji w krainie czarów".

W kategorii „Najlepszy spektakl sezonu” nominowane są: „Akropolis" (reż.: Anna Augustynowicz, Teatr Współczesny), balet „Dzieje grzechu"(choreografia Karol Urbański, Opera na Zamku), „Męczennicy" (reż.: Anna Augustynowicz, Teatr Współczesny), „Szkoła żon" (reż.: Justyna Celeda, Teatr Współczesny) i „Godzina spokoju" (reż.: Norbert Rakowski, Teatr Współczesny).

O tym, kto wygra zdecydują Czytelnicy „Kuriera”. W piątkowych i środowych wydaniach naszej gazety zamieszczamy kupony, na których można głosować. Po ich wypełnieniu należy je wrzucić do skrzynki przy wejściu do budynku naszej redakcji lub wysłać pocztą pod adresem: „Kurier Szczeciński”, pl. Hołdu Pruskiego 8, 70-550 Szczecin.

Głosować można również SMS-ami. Poniżej zamieszczamy listę nominowanych. Obok każdego tytułu i nazwiska podajemy tekst, który należy wpisać w treść SMS-a i wysyłać pod numer 72051. Koszt jednej wiadomości: 2,46 zł z VAT-em. Głosowanie trwa do piątku, 27 listopada.

Gala finałowa Bursztynowego Pierścienia 2015 odbędzie się 30 listopada w wyremontowanej Operze na Zamku. Ogłoszone zostaną wyniki plebiscytu, wręczone też zostaną dwa wyróżnienia: Srebrna Ostroga dla najbardziej obiecującej młodej osobowości zachodniopomorskiego teatru i Nagroda Jury. ©℗

Katarzyna STRÓŻYK

 Fot. Bartłomiej SOWA

Na zdjęciu: Joanna Matuszak w roli Małgosi w „Szkole żon"

Lista SMS:

„Akropolis" - SMS o treści BURSZTYN.1

„Dzieje grzechu" - SMS o treści BURSZTYN.2

„Godzina spokoju"  - SMS o treści BURSZTYN.3

„Męczennicy"  - SMS o treści BURSZTYN.4

„Szkoła żon" - SMS o treści BURSZTYN.5

Arkadiusz Buszko - SMS o treści BURSZTYN.6

Maria Dąbrowska - SMS o treści BURSZTYN.7

Christina Janusz - SMS o treści BURSZTYN.8

Kseniia Naumets-Snarska - SMS o treści BURSZTYN.9

Joanna Matuszak  - SMS o treści BURSZTYN.10

Konrad Pawicki - SMS o treści BURSZTYN.11 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy