piątek, 22 stycznia 2021r.

Zapisane w Kurierze (3.11 – 24.11.1949)

Data publikacji: 2020-10-17 12:17
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-26 15:30
Zapisane w Kurierze (3.11 – 24.11.1949)
 

Ślizgawka na pl. Grunwaldzkim

Wczoraj rano na pl. Grunwaldzkim powszechną uwagę zwracała prowizoryczna ślizgawka, wykorzystywana hałaśliwie a radośnie przez młodzież.

Mróz bowiem, który odczuliśmy w Szczecinie w nocy z 1 na 2 listopada był wyjątkowo silny i osiągnął aż 10 stopni. Na posterunku meteorologicznym na lotnisku w Dąbiu zanotowano temperaturę minus 9,3 stopnia.

„Kurier Szczeciński” z dnia 3 listopada 1949 r.

 

Bar mleczny w Szczecinie jeden z największych w Polsce

W najbliższych dniach odbędzie się uroczyste oddanie do użytku pierwszego w Szczecinie Baru Mlecznego Szczecińskich Zakładów Mleczarskich na narożniku alei Wojska Polskiego i ul. Kard. Hozjusza. Urządzenie wewnętrzne baru zostało zaprojektowane przez Szczecińską Spółdzielnię Artystów Plastyków.

Należy zaznaczyć, że organizowany bar mleczny będzie jednym z największych w Polsce, a równocześnie najbardziej nowoczesnym. Zatrudni on w pierwszym okresie 14 osób fachowego personelu. (…)

Szczecińskie Zakłady Mleczarskie rozpoczęły rozprowadzanie poprzez swoje placówki mleka butelkowanego. Jest to mleko najwyższej jakości, gwarantujące idealną czystość i właściwą pożywność.

Litr mleka butelkowanego kosztuje 53 zł. W pierwszym okresie będzie ono wydawane wyłącznie na kartki Ubezpieczalni Społecznej, przy czym klienci nie będą ponosili żadnych dodatkowych opłat, wyjąwszy jednorazową kaucję za butelkę w wysokości 100 zł.

„Kurier Szczeciński” z dnia 6 listopada 1949 r.

 

PKS odmładza tabor

Jeździmy już wygodnymi autobusami Państwowej Komunikacji Samochodowej. Wprawdzie na bocznych liniach spotyka się jeszcze stare ciężarówki ucharakteryzowane „na karety”, ale są już one wyraźnie - i na szczęście - na wymarciu.

PKS ma w planie całkowite usunięcie starych przerobionych ciężarówek do nowego roku i zastąpienie ich wygodnymi autobusami. Przed kilkoma miesiącami na terenie szczecińskim rozpoczęły komunikację 2 piękne autobusy FIAT, z których jeden kursuje nad morze, a drugi - z wygodną przyczepką - do Gorzowa. Obecnie tabor PKS powiększył się o 3 dalsze autobusy marki CHAUSSON.

Autobusy te szczególnie nadają się do komunikacji podmiejskiej. Mają 40 miejsc siedzących (na miękkich fotelach) i drugie tyle miejsc stojących. Silnik jest słabszy niż u FIATA, ale za to oszczędniejszy na krótkich dystansach.

„Kurier Szczeciński” z dnia 11 listopada 1949 r.

 

Kościół w Łobzie powstał z ruin

Pod krawędzią dachówki kościoła widać wyraźnie szeroki pas nowego muru. Przyszli badacze tej zabytkowej budowli łatwo mogli ustalić, dokąd sięgało zniszczenie spowodowane działaniami wojennymi w końcowej fazie drugiej wojny światowej.

Kronika parafialna zawiera datowaną w 1947 r. notatkę o tym, jak ówczesny proboszcz z pewnym architektem z Gorzowa Stwierdzili, że kościół jest tak zniszczony, że trudno liczyć na możliwość odbudowy. Potrzeby religijne mieszkańców Łobza i okolicy musiała zaspakajać kaplica urządzona… w sali kinowej.

Zmienił się proboszcz, parafię objął ks. Władysław Faron. Skazana na zagładę zabytkowa budowla nie dawała mu spokoju. Rozważył możliwości i przystąpił do działania.

Niedawno minął rok. Nad otoczonym ruinami rynku łobeskim góruje masyw odbudowanego kościoła, zadając kłam twierdzeniom p rzekomym prześladowaniu religii w Polsce. Wśród krzątających się jeszcze robotników, zajętych końcowymi pracami, często widać z daleka wysoką, barczystą postać proboszcza.(…)

„Kurier Szczeciński” z dnia 24 listopada 1949 r.

Komentarze

To były czasy
2020-10-18 12:27:33
Na początku listopada mróz 10 stopni
Dobre
2020-10-17 12:36:51
Kaucja za butelkę 100 zł. Złote butelki

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ