Niedziela, 26 marca 2023 r. 
9 szczecin
REKLAMA

Zapisane w „Kurierze” (24-27.7.1958)

Data publikacji: 13 marca 2023 r. 10:39
Ostatnia aktualizacja: 13 marca 2023 r. 11:04
Zapisane w „Kurierze” (24-27.7.1958)
 

„Światowa lista czystości”

Niestety, zajmujemy na niej jedno z dalszych miejsc. Dajemy się wyprzedzić wielu krajom, m.in. Węgrom, Portugalii, Urugwajowi, Unii Afrykańskiej, Kubie itd. Do niedawna dzieliliśmy na tej liście 24 miejsce – z Hiszpanią. Kolejność lokat ustalono według… kilogramów mydła zużywanych na głowę ludności.

Lista opracowana została przez Association of American Soap and Glycerine Producers.

Jak wynika z tego zestawienia – najwięcej mydła zużytkowują mieszkańcy Belgii, Holandii i Szwajcarii. (14,5 kg; 13,7 kg, 13,4 kg. na głowę ludności) Dopiero czwarte miejsce zajmują USA (12,6 kg). Szwecja znalazła się na 16 miejscu (8,8 kg na głowę). Na każdego mieszkańca Polski przypada 5,3 kg. Oczywiście zużycie mydła nie jest uzależnione wyłącznie od możliwości produkcyjnych – duże znaczenie ma tu ogólny standart życiowy, poziom kulturalny ludności itd. Polska natomiast – w stosunku do innych krajów – zużywa dużo mydła do prania, górując w tym nad Szwajcarią, Holandią, Austrią, Francją, Belgią, NRF itd. Ostatnio pozycja Polski na „liście czystości” zaczyna się poprawiać: wzrasta „spożycie” mydła toaletowego oraz proszków mydlanych (co jest z kolei uzależnione od wzrostu ilości pralek).

Pierwsze syntetyczne środki piorące wyprodukowano w Polsce dopiero w 1957 roku. Wystąpił z nimi wówczas Kędzierzyn. Obecnie uruchomił podobną produkcję Oświęcim.

„Kurier Szczeciński” z 24 lipca 1958 r.

W Szczecinie powstało Harcerskie Schronisko Turystyczne

Na początku lipca powstało w Szczecinie Harcerskie Schronisko Turystyczne. Jest to pierwsza tego rodzaj placówka na terenie woj. szczecińskiego. Z usług schroniska korzystać może młodzież harcerska i szkolna, przebywająca z wycieczkami na terenie naszego miasta. Opłaty za pobyt wynoszą – dla wycieczek zbiorowych 10 zł za dobę od osoby, indywidualne – 16 zł. Poza tym schronisko dysponuje pokojami gościnnymi, za które opłata wynosi od 21 do 26 zł za dobę. Adres nowo otwartej placówki – al. Wojska Polskiego 154/6.

„Kurier Szczeciński” z 27 lipca 1958 r.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jarl Bischek
2023-03-14 16:28:35
A teraz to nawet brudni są Euroniemcy. Przy Autobahn widziałem taką toaletę, że nawet za czasów PRL na dworcach takich nie było. I pomyśleć, że ciotka, która w latach 70-ch przyjechała z RFN w odwiedziny nie chciała wejść do windy w Polsce bo była brudna. Chociaż jeszcze Niemcy nie osiągnęli poziomu Polski. Bo toalety przenośne typu Toi, Toi są całkiem higieniczne. Ale niebawem. Już są nawet w tym brudnym amoku nienawiści do Rosji.
Jarl Bischek
2023-03-14 16:17:05
Postanowiłem trochę osobie odebrać z kosztów c.o. bo spółdzielnia naciąga. Wywalczyłem klucz do suszarni. A tam brud, pudła, rowery i rupiecie. Na kaloryferach pokaźny kurz i pianka. Widać, że niesprzątane od czasu wstawienia okien. Z 20 lat. Wyczyściłem kaloryfery, umyłem okna, zamiotłem, wykadziłem, zdezynfekiwałem lampą UV. Pierwszy krok do higieny. A niedawno administracja puka do drzwi i mówi mi, że za długo suszę pranie. Bo nagle chce ktoś inny. Polacy co potrafią pasożytować na innych.
Jarl Bischek
2023-03-14 16:00:02
To dużo się nie zmieniło. Nawet w czasie kiedy terroryzowani pandemią to czystość była medialna. Że niby się dezynfekuje koszyki w marketach. Było trochę słomianego zapału na początku, a później to już nic. Parę dni temu byłem w sklepie Kaufland w Stargardzie. Toaleta zasyfiona. Chciałem umyć ręce, a woda z kranu nie leci. A co na tym kranie było ... później ręką dotknęłem nosa i wyskoczyło jakieś cholerstwo.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA