Czwartek, 09 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Plomba, którą krytykował cały Szczecin. Nominowana do „Makabryły”

Data publikacji: 05 stycznia 2021 r. 09:58
Ostatnia aktualizacja: 27 września 2022 r. 16:14
Plomba, którą krytykował cały Szczecin. Nominowana do „Makabryły”
Fot. Dariusz GORAJSKI  

Zachowanie ładu przestrzennego i poprawienie estetyki miasta to główne zadania plomb w zabudowie miejskiej. Czasami jednak zaprojektowane obiekty nijak się mają do otoczenia. Jednym z takich przykładów jest budynek przy ul. Krzywoustego w Szczecinie, w miejscu którego przed laty mieścił się pawilon „Barbara”.

„Barbara” powstała w 1961 roku jako pawilon, w którym mieścił się sklep samoobsługowy PSS Społem. Obiekt zaprojektowali architekci Zbigniew Grudziński i Jan Tadeusz Około-Kułak we współpracy z plastykiem Bronisławem Siebersem. Konstrukcję zaprojektował inż. Bazyli Grygoruk. „Barbara” to jeden z kultowych nieistniejących już obiektów Szczecina obok „grzybka” i Baru Extra.

Pawilon rozebrano w 2002 roku. Dziesięć lat później oczom szczecinian ukazała się „Nowa Barbara”. W plombie mieszczą się kawalerki i mieszkania dwupokojowe, a parter przeznaczony jest na usługi. Szybko spadła na nią fala krytyki, a sam budynek uzyskał miano architektonicznego koszmaru.

– Ta kamienica to jeden z największych koszmarów architektonicznych Szczecina ostatnich lat – ocenia architekt Marcin Szneider. – Rozczarowuje wszystko – od zbyt dużej wysokości plomby, przez proporcje otworów okiennych, tandetne detale aż po fatalną kolorystykę. Być może w przyszłości właściciel nieruchomości dojrzeje do decyzji o modernizacji i zmianie kostiumu architektonicznego.

„Nowa Barbara” została nominowana w 2012 roku do niechlubnego plebiscytu „Makabryły” organizowanego przez portal architektoniczny bryla.pl.

Przypomnijmy, że kwartały miejskie w szczecińskim śródmieściu uniknęły znacznych zniszczeń wojennych. Mimo to w zwartej zabudowie pojawiły się luki, w miejsce których zaczęto wstawiać nowe budynki. Plomby najczęściej odróżniały się formalnie i funkcjonalnie od sąsiednich kamienic, które były poddawane ostrej krytyce w okresie powojennym. Dlatego właśnie w miejscach zabudowy powstawały lekkie w wyrazie pawilony o funkcji handlowej lub usługowej. Były one znacznie niższe od sąsiedniej zabudowy i nie ograniczały dostępu promieni słonecznych i świeżego powietrza do wnętrz kwartałów. Czasami jednak zaprojektowane plomby mają się nijak do historycznej zabudowy. Niestety, jednym z wielu takich przykładów w Szczecinie jest właśnie „Nowa Barbara”.

(KaNa)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Tomek
2022-07-04 13:00:30
Wojtek Wystarczy wysadzić Szczecin w powietrze zostawiając Wały Chrobrego...te co zostały po Niemcach i będzie wreszcie ładnie w Szczecinie
Kurier skolwiński
2021-01-06 23:15:22
Mamy piękne różowe elewacje porośnięte grzybem i pleśnią.
@TZ
2021-01-06 22:15:22
Tak się wymądrzasz, to wskaż w którym miejscu filharmonia notabene budynek bardzo ładny i najbardziej utytułowany nagrodami w tym kraju, jest modernistyczna? Modernizmu tam nie ma za grosz. Zamiast wypisywać pierdoly polecam poczytać choć trochę o stylach w architekturze. Filharmonia, centrum dialogu przełomy czy budynek posejdona to architektura światowa, ale ktoś jak ty z tak powiatowym światopoglądem tego nie ogarnie i swoje kompleksy przerzuca na innych. Szczecin ma obecnie kilka obiektów wysokiej klasy architektury współczesnej, których próżno szukać w innych miastach Polski.
TZ.
2021-01-06 20:43:21
Szczecin nie ma szczęścia do architektów od pierwszych lat powojennych. Pudła ustawione na ulicy Wielkiej czy na Placu Zwycięstwa to kompromitacja projektantów, ponoć dyplomowanych architektów. Zresztą cała zabudowa wyburzonej w czasie wojny części śródmieścia jest nietrafiona. Później nie było lepiej. Budowa wysokich domów, których dachy zasłaniają przepiękny widok z tarasu Zamku, to dzieło jakichś architektonicznych ignorantów. Zabudowa otoczenia Bramy Portowej - wstrętnymi, ponurymi czarnymi bunkrami to realizacja jakichś projektów wyciągniętych spod szafy. No i korona wszystkiego - filharmonia, która w takim kształcie jak jest mogłaby stanąć na Łasztowni, ale nie w otoczeniu starych budynków z XIII-wiecznym kościołem św. św. Piotra i Pawła na czele. Ale to jest nie tylko wina architektów i urbanistów mających blade pojęcie o estetyce miasta. To także, a może nawet przede wszystkim wina tych, którzy tym miastem rządzą. Ze swoim głębokim kompleksem prowincji akceptują wszystko, co wydaje im się nowoczesne i ex definitione piękne. Zasłonić historyczne, zabytkowe kino szklanym ohydztwem - świetny pomysł, szkło jest przecudne! Zbudować czarny bunkier na pięknym, słonecznym placu przy Bramie Portowej - ach! jacy będziemy nowocześni! Nawet w Warszawie tak nie mają! Postawić modernistyczną filharmonię koło ceglastoczerwonego budynku komendy policji, w sąsiedztwie starego kościoła - no, po prostu Europa padnie z zachwytu, i nawet na Wyspach Bergamutach będą nas podziwiać. Zrobić pochylnię dla deskorolek na jednym z centralnych placów Szczecina - nikt na to nie wpadł - zachwyt w magistracie graniczący z orgazmem. Kiedy czytam o kolejnych planowanych inwestycjach w śródmieściu, budzi się we mnie głęboki niepokój: co jeszcze zamierzają zepsuć? Ale szybko się uspokajam. Najważniejsze już zepsuli, oszpecili, teraz wielkich szkód nie narobią. Najgorsze, że następne pokolenia będą musiały żyć w takiej przestrzeni pozbawionej dobrego gustu, nasyconej za to zaspokojonymi powiatowymi kompleksami.
xxx
2021-01-06 12:35:29
I tak nic nie przebije tych koszmarków co teraz wybudowali ma Podzamczu.
Fanka
2021-01-06 10:04:15
Całe moje dzieciństwo to zabawa za kinem Kosmos.Teraz chce mi się płakać co zrobili z kinem , kto pozwolił tak piękny obiekt dać na drugi plan ulicy. Jest bardzo dużo budynków ,które są pomyłką.
@Szczecinianka
2021-01-05 21:57:02
Taka z Ciebie szczecinianka jak z nas szczecinian poznaniacy, koszaliniacy, łodzianie czy mieszkańcy innych paskudnych miejsc. Te budynki które wymieniłaś to piękna nowoczesna, wielkomiejska architektura, której zazdroszczą nam inni. Co widać po twym beznadziejnym komentarzu.
Zachód
2021-01-05 18:36:30
Filharmonia się nie podoba, "Coś" szklane przyklejone do poczty też sie nie podoba, posejdon też nie no i długo by jeszcze wymieniac. To wyp...j do dziury z której wypełzłes -as
Mieszkaniec Miasta S
2021-01-05 18:23:46
A z jakiego powodu został napisany ten tekst?:) Jakaś rocznica? "„Nowa Barbara” została nominowana w 2012 roku do niechlubnego plebiscytu „Makabryły” organizowanego przez portal architektoniczny bryla.pl."
Mac
2021-01-05 15:47:30
Podobny koszmar w majtkowych kolorach powstał parę lat temu na ul. św. Ducha na terenie historycznego starego miasta. I tam też ktoś pozwolił na taki blok zamiast historycznych kamieniczek.
Szczecinianka
2021-01-05 14:57:30
Paszkwilem jest filharmonia. I to szklane coś przyklejone do budynku poczty przy Bramie Portowej. Że nie wspomnę o Hanza Tower, czy też obecnym Posejdonie... Można by dużo i długo wymieniać.
Hejt Stop!
2021-01-05 14:11:07
Dla mnie makabryłą jest filharmonia w ogóle nie pasująca do komendy i ten plac obok z Kopernikiem ze skrzydłami. A kilka lat temu architekci mówili że to cud. Nie wiem jakimi kierują się oni walorami mówiąc co jest ładne a co nie. Patrząc na nowobudowane osiedle domków między Dobrą a Bartoszewem, zaprojektowanymi przecież przez jakiegoś architekta z dyplomem, mam wrażenie że nie potrzeba by nim zostać jakiegoś wielkiego polotu.
do Gienek
2021-01-05 14:00:58
To nie jest czepiania się. To jest wyrażenie swojego, krytycznego zdania. Mamy się cieszyć, że inwestor zbudował koszmarek na którym zarabia, "bo inni mają jeszcze gorzej" Wystarczyło by lepiej dobrać kolory i detale i nie było by tak źle.
xyres
2021-01-05 13:44:05
Makabryłą to była stara Barbara, ordynarny parterowy żelbetoniak wciśnięty pomiędzy przedwojenne kamienice.
Wojtek
2021-01-05 13:02:35
Wystarczy zmienić kolorystykę elewacji i dopełnić bardziej pasującymi detalami architektonicznymi, a nikt jej nie odróżni od kamienic. A jeśli już to patrząc po stanie kamienic w okolicy to pozytywnie! Żadna to makabryła w porównaniu np z parszywym dworcem w Poznaniu, z którym nic już się nie da zrobić.
Gienek
2021-01-05 10:21:26
Czepianie się po nawet po latach.Woleliby te paździerzowe pawilony albo blaszane szczęki handlowe.Ludzie tam mieszkają w lepszych warunkach niż lokatorzy na Łokietka już nie mówiąc o tych biednych lokatorach z oficyn i innych co jeszcze mają wychodki na zewnątrz albo na półpiętrze.Więcej tolerancji

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA