Mieszkańcy Świnoujścia z pewnością rozpoznają, co znajduje się na tym starym zdjęciu. Chociaż pewnie może zająć to kilka sekund, bo przez lata okolica zmieniła swoje oblicze. Jest to oczywiście zdjęcie kompleksu koszarowego na wyspie Uznam. O ile widoczne na zdjęciu budynki się zachowały, to już ta piękna brama wjazdowa – niestety nie.
Zdjęcie pochodzi z 1924 roku i ostatnio trafiło do kolekcji Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda. Na pierwszym planie widzimy bramę wjazdową do kompleksu koszarowego na dzisiejszej ulicy Wojska Polskiego. Budynek po prawej to wartownia. Obecnie pełni funkcję poczty. Kute płoty we fragmentach zachowały się wzdłuż ulicy Wojska Polskiego. Kilkanaście przęseł udało się uratować przed złomowaniem. Są zmagazynowane w forcie. Sama brama i filary zostały rozebrane po 1992 roku.
– Kompleks powstał przed I wojną światową dla III batalionu 34. Pułku Fizylierów ze Szczecina, a w okresie późniejszym batalion obrony wybrzeża, późniejszy III Oddział Artylerii Morskiej oraz załogi łodzi torpedowych. Koszary militarnie wykorzystywano jeszcze do 1992 roku. Ostatnimi wojskowymi gospodarzami obiektu byli żołnierze Armii Radzieckiej – mówi Marcin Sadowski, pasjonat historii z Fortu Gerharda.
Na zdjęciu widać jeszcze, najprawdopodobniej, automat do papierosów. Chodzi o skrzyneczkę na filarze tuż przy furtce. – Historia jest fascynująca. Aż chciałoby się wsiąść do machiny czasu, wrócić w to miejsce. Zapytalibyśmy pana w kapeluszu na co lub na kogo tak tam czeka – śmieją się pasjonaci historii z fortu.
BaT