Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
1 szczecin
REKLAMA

Miasta bez perspektyw?

Data publikacji: 14 sierpnia 2017 r. 10:55
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:47
Miasta bez perspektyw?
 
Na liście 255 średnich miast w Polsce sporządzonej przez Polską Akademię Nauk – 122 są zagrożone marginalizacją i zjawiskami kryzysowymi. W tej grupie znalazło się kilka miast z województwa zachodniopomorskiego. Wśród ośrodków, którym grozi wyludnienie i degradacja, są między innymi: Białogard, Wałcz, Świdwin, Choszczno, Gryfice i Szczecinek. Rząd przygotował pakiet wsparcia dla upadających miast.

Z analiz przeprowadzonych przez Polską Akademię Nauk wynika, że swoistym zagłębiem miast z problemami społeczno-gospodarczymi jest południowo-zachodnia Polska, czego ponurym symbolem jest miasto w województwie opolskim – Prudnik. Nie mniejsze problemy przeżywają Hajnówka w województwie podlaskim czy Bartoszyce w województwie warmińsko-mazurskim. W Zachodniopomorskiem z podobnymi kłopotami borykają się miasta, w których przed dwiema dekadami upadło wiele państwowych zakładów, a prywatyzacja nie przyniosła spodziewanych efektów na rynku pracy, czego konsekwencją było wysokie strukturalne bezrobocie, migracja zarobkowa i patologie. Na liście PAN znalazły się między innymi takie miasta, jak Białogard, Wałcz, Świdwin, Choszczno, Gryfice czy Szczecinek. Gdyby nie kryteria dotyczące liczby ludności, lista miast „peryferyjnych” byłaby znacznie dłuższa. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 14 sierpnia 2017 r.

(r.c.)

Na zdjęciu: Za miasto bez perspektyw uznano m.in. Gryfice.

Fot. Marzena DOMARADZKA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

obserwator
2018-08-16 08:30:41
To wszystko wynika z braku wspołpracy pomiedzy władzami rządowymi a samorzædowymi,złego morale radnych,którzy prywatnie nic dobrego nie pokazali a podczas tej funkcji załatwiają swoje prywatne interesy.Za mało urzędników i radnych w terenie,wsród ludzi i stąd nieznajomość szczegółów i błędy w podejmowaniu decyzji.
Anna
2018-02-25 21:41:46
Przez głupich rządzących miasto upadło. Ładują unijne dotacje w inwestycje które nie służą rozwojowi miasta i ludziom.Pozamykali zakłady i sklepy, ludzie bez pracy żyją w nędzy. Tetniace niegdyś życiem miasteczko zamieniło się w nędzne ponure miasto pełne lumpeksów i chińskich marketów. Miasto bez perspektyw.
Katarzyna
2017-08-17 22:14:29
Zamieszkałam w Gryficach 30lat temu. Nigdy nie było pracy jak nie miałeś znajomości ale było czysto ,niewielkie zakłady pracy funkcjonowały i tętniło zycie .W ciągu tych 30tu lat niestety cofnelismy sie o pol wieku . Pracy i zakladow ubylo a wladze nie zrobily nic zeby jakos temu zaradzić . Władze lokalne toczą ciągle swoją wojenke pojazdowa zamiast współpracować . Wygrywają kolejne wybory bo kazdy kto cokolwiek im zawdzięcza ma pracę i rodziny dalsze lub bliższe .Pracy ciągle nie ma jak nie masz znajomości.Tym co wazeliniarsko potrafią do władzy przez układy dotrzeć zawsze jakąś pracą się znajdzie, niejako przechodzi z matki na córkę, siostrę A jeśli nie zdobyła jeszcze wykształcenia to urząd zrefunduje studia i tak się toczy ciche prowincjonalne życie. Buduje się natomiast pełna para dziwne gryf areny ,kolejne kładki aby swoim dac zarobić nie myśląc wogole o ekonomii i słuszności tych inwestycji . Po co wymieniać kolejny raz kostkę z czerwonej na żółtą jak nie jest ona nigdy umyta ani nawet zamieciona. Wszechobecny brud i niegospodarnosc widać w każdym zakątku tego miasta. Brak miejsc parkingowych w mieście ale nikt nieomyslal o tym ze nie potrzebne są nam takie szerokie chodniki bo ani to ścieżka rowerowa A promenada to nie to miasto , większość ludzi Po prostu jeździ samochodami. Została w tym mieście tylko budzetowka (tam do emerytury etat zapewniony ),emeryci i renciści . A szkoda ze nasze władze nie wykorzystały żadnej szansy na rozwój i zatrzymanie młodych ludzi.
do"poznaniak"
2017-08-16 00:14:11
Skąd takie samozadowolenie, brak totalnej wiedzy o Szczecinie oraz wynikający z tego brak obiektywizmu? Szczecin ma bezrobocie na poziomie 4,5% człowieku. Powstało wiele nowych zakładów pracy, odrada asie przemysł około stoczniowy, a Instytucje kulturalne, teatry, filharmonia Opera, są w Szczecinie na wyższym poziomie niż w Poznaniu. Twój cytat: " na Poznań mówi się Zagranica , miasto europejskie , metropolia światowa , centrum kultury i biznesu, lokomotywa postępu , centralny ośrodek sportu , stolica nauki i szkolnictwa"" TO TOTALNA BZDURA I MARZENIA ZAPYZIAŁEGO POZNANIAKA. Odwaliło facet, aż wierzyć się nie chce. Poznań nie jest stolicą NICZEGO w Polsce, tylko siedliskiem zarozumiałych snobów, co ty swoim wpisem tylko udowodniłeś!
"Czas na NOWE GRYFICE"
2017-08-15 22:08:29
Jak większość z Państwa zauważyła, iż to czas najwyższy na zmiany na stanowiskach Burmistrza Gminy Gryfic i Starosty Powiatu. Czas skończyć z kolejnymi 1000 nowych miejsc pracy, czas skończyć z dotychczasową propagandą sukcesu, potrzebujemy nowych gospodarzy, dajmy temu wyraz przy urnach wyborczych w 2018. W przeciwnym wypadku nadal pozostanie nam tylko narzekać. Czy naprawdę nas nie stać na Nowe Gryfice - zdecydowanie TAK.
Gryfice.
2017-08-15 19:59:00
Ja bym na miejscu Starosty i Burmistrza starał się by w końcu w Gryficach powstawały jakieś duże zakłady pracy , to by z pewnością Gryfice podbudowalo,wzmocniło . Jest prawda że młodzi ludzie uciekają z Gryfic bo tu nie widzą żadnych perspektyw na przyszłość .
p:)
2017-08-15 18:39:31
Walka o biznes rolników przegrała z interesem konsumentów. Mimo początkowego oporu, ministerstwu rolnictwa udało się znaleźć grupę desperatów, firm które zgodziły się na zamówienie rządu wyprodukować konserwy ze świń pochodzących ze stref zakażonych wirusem ASF. To tajny projekt rządu. smacznego, o tym z rezymowych mediow sie nie dowiecie
cap kościelny
2017-08-15 13:12:24
Arcykatolicki kościół ma się w IV RP bardzo baaardzo dobrze! A nad dyrektor naczelnej szczekaczki toruńskiej ma się więcej niż baaardzo dobrze! I "O take Polske chodziło!!!" Więc, marudy tutejsze, nie narzekać, tylko marsz na pielgrzymke do Świntej Lipki albo na inną Czarną Górę!!!
@gryficzak
2017-08-15 12:05:58
Bardzo trafny opis sytuacji w GRYFICACH -faktycznie są tu dwie "sitwy" i ich przepychanki , ze szkodą dla budżetu i ogółu mieszkańców , którzy niestety biernie się przyglądają wyskokom fantazji starosty i burmistrza . Np. "tor wyścigowy dla rowerów górskich " przy ul.Nowy świat / podobno konsultowany społecznie/ , przystań kajakowa / kajaki mają tam cieplutko / nieczynna poza weekendami. I tak to nam Gryfice pięknieją w wyniku starań naszych notabli . Niestety mieszkańcy mają często inne zdanie na temat np. piękna i lokalizacji gryfickiego bruku . Niestety układ trwa dzięki ich bierności / m.in. w czasie wyborów do samorządu /.
:)
2017-08-15 11:41:10
@poznaniak niestety to wina poprzednika obecnego prezydenta ktory idealnie odzwierciedlal ideologie pisu i 7-letniej zapasci gospodarczej oraz braku w miescie osob z listy top 100 najbogatszych w Polsce, ale powoli idziemy do przodu wiec nie wywyzszaj sie az tak , na pyromagic byli ludzie z Poznania i byli bardzo pozytywnie zaskoczeni jak wygladaja okolice Odry,nowe bulwary itd.- a tamten zły wybor coz taka byla wola suwerena i nawet refernendum nie pomoglo mimo ze wiekszosc byla za odwolaniem....was tez kiedys moze spotkac taki wybor ,zreszta Pis zaora samorzady za 1,5 roku to sie juz mozecie martwic bo wam napewno nie odpuszcza....
:)
2017-08-15 11:37:28
Tymczasem prezydent podpisał ustawę która całkowicie zaorze OZE-odnawialne zrodla energii,gratulacje, szykujcie na zime maseczki szczegolnie mieszkancy poludnia ps. jak tam obrona terytorialna pomaga w likwidacji skutow ostatnich nawalnic? hahahahhahaha
Gryficzak
2017-08-15 09:48:41
Uciekłem z Gryfic. Sitwa 1 i Sitwa 2. Najniższa krajowa, ewentualnie +100 na czarno i mieszkaj u rodziców. Nie dostaniesz nigdzie pracy, chyba, że chcesz zostać politycznym pionkiem propagandy sukcesu Starosty S. Upadek chyba wszystkich znaczących firm zrobił swoje, a teraz stawiane są tam tylko wadliwe projekty starosty z rozdmuchanym ego, albo jego znajomych, które mają sitwie dodać prestiżu. Są też riposty burmistrza, równie żałosne, bo przy każdej złotówce wydanej na budowę czegokolwiek, starosta wydaje 2 złote na szczucie burmistrza, że ten nic nie robi.
ol
2017-08-15 09:32:56
Już niedługo stąd spieprzam. Uff
Gryf
2017-08-14 21:09:27
???????? DUŻO ZNAKÓW ZAPYTANIA CO DO NASZEGO MIASTA.Brak zakładów, sam handel.
@poznaniak
2017-08-14 20:13:42
@poznaniak z ciebie poznaniak z jak koziej ...trąbka, poznaniak ty raczej klasyczny fake news! ...europejskie miasto...nooo faktycznie szczególnie europejskie to są te czerwone asfalty w centrum miasta. ...centrum kultury i biznesu...litości jakiej kultury? OK biznesu. ...centralny ośrodek sportu....kiedy ty istoto byłeś ostatnio w tym mieście nad Wartą? Tan są 2 słownie dwa obiekty na poziomie, arena Eurao2012, Termy Maltańskie/Tor regatowy Malta...cała reszta to kamieni kupa. @poznaniak nie wypisuj głupot, klikasz z Pomorzan czy z Niebuszewa :))
o
2017-08-14 19:20:08
upadłe miasto to Szczecin- ile tu upadłych kobiet i takich co nie rodzą potomstwa, biorą tabletki po lub skrobią się u sąsiadów albo takich co już rodzić nie mogą i są zbyteczne w swej egzystencji. i te żółte i zielone tramwaje z pozalepianymi szybami aby turysta nie oglądał jaki syf ten Szczecin i ta zdemoralizowana młodzież wrzeszcząca POGOŃ nie wiadomo kogo oni gonią- chyba po flaszkę... taki trend plebsu
paprykarz
2017-08-14 16:56:57
nie wiesz poznańska pyro jaki wynik amiki poznań z Pogonią Szczecin???bo nie byłem na meczu:)...i nie porównuj śmiesznego brudnego i brzydkiego poznania do pięknego Szczecina !!!
poznaniak
2017-08-14 15:37:58
Szczecin to miasto zagrożone wyginięciem.Piszę to jako rodowity Poznaniak z dystansu.W każdej sferze życia jesteście 100 lat do tyłu za Poznaniem.Nie bez powodu na Poznań mówi się Zagranica , miasto europejskie , metropolia światowa , centrum kultury i biznesu, lokomotywa postępu , centralny ośrodek sportu , stolica nauki i szkolnictwa.Tylko pozazdrościć nam. Wasze osiągnięcia to tylko wydarzenia rozrywkowe jak Regaty , Fajerwerki . skoki do wody z mostu itd, itd. W tym sezonowo jesteście dobrzy.
Gryficzanin
2017-08-14 15:28:52
Gryfice? Zagrożone kryzysem ! ? Miasto , ktore ma burmistrza i DWÓCH WICE - BURMISTRZÓW !!! To miasto jest bogate i je stać !!!!
k
2017-08-14 15:19:35
Gryfice , to nie tylko były garnizon , tu była : cukrownia , płatkarnia , mleczarnia , przetwórstwo owoców , Hydroma , transport wiejski , PKS , mnóstwo prywatnych sklepów , targowisko i to na pewno -nie wszystko ! Cóż było ,i tyle .Czasy takie .
bywalec
2017-08-14 13:54:11
Zauważyć można, że wymienione w artykule miasteczka onegdaj wojskiem stały - było mrowie ludności, potencjalne miejsca pracy - armia się zwinęła nie zostawiając nic w zamian - smuteczek.
komunistyczny żołnierz LWP ws
2017-08-14 13:43:12
Czyli ośrodki wojskowe.To głównie miasta w których lokalizowano jednostki wojskowe.Jak mogły się takie miasta rozwijać skoro z mocy ustawy ograniczano rozwój tych miast-wszystko było pod ścisłym nadzorem MONu i nic bez ich wiedzy i kontroli nie miało prawa się dziać.Tym miastom od Państwa Polskiego należą się odszkodowania.Rząd PiSu skamle i sieje ferment międzynarodowy domagając się wyimaginowanych odszkodowań od rządu federalnego Niemiec-zapominając,że w Kraju są miasta które w ramach Układu Warszawskiego zostały"zmilitaryzowane" i stały się ośrodkami strategicznymi pozbawionymi jakiegokolwiek rozwoju.Mon i rząd powinien te szkody naprawić bez żadnej łaski.
Gość @(r.c.)
2017-08-14 13:06:35
Do autora(?) tekstu r.c. Być może jesteś bardzo młodą osobą, jednak warto temat rozszerzyć o padające małe miasteczka czy też większe wioski. Przykład? Przykładów jest cała masa. Na dzień dobry, na tz. "początku nowej demokracji" czyli ponad 25 lat wstecz, wycinano w pień połączenia kolejowe(wąskotorowe również) oraz PKSy. Odcinając tym samym połączenia ze światem te mniejsze ośrodki na ternie całego kraju. Następnie w tych miejscowościach likwidowały się, ewentualnie gdy były pod kuratelą tz. "państwa" je likwidowano, obiekty handlowe/usługowe, a nawet szkoły , ośrodki zdrowia czy też posterunki policji. W odległej od Szczecina, o około 50 kilometrów wiosce(nigdy nie miała praw miejskich) mieściło się bardzo wiele potrzebnych do normalnego funkcjonowania instytucji/sklepów/urzędów/szkół/ośrodków zdrowia. Obecnie ta wioska to całą gębą zadupie, odcięte nie tylko od świata ale nawet od stalicy gminy czy też powiatu. O połączeniu ze stolicą województwa można tylko marzyć. Obecnie mieszka tam około 200 duszyczek, głównie ludzie w podeszłym wieku.W tej byłej O DUŻYM ZNACZENIU wiosce nawet kościół jest objazdowy. Natomiast sklepik objazdowy przybywa góra 2 razy w tygodniu. No cóż gdy padały duże wioski, niejednokrotnie większe od niejednego miasteczka, to nikogo to nie ruszało, teraz gdy padają miasta(czyli wedle pewnych teorii to normalne) wszczyna się larum i "wszyscy mądrzy w temacie" robią sobie na tym wierszóweczki, piszą elaboraty, ba co bardziej "bystrzy" robią z tego tematu doktoraty! Obecna Rzeczpospolita jest tak faktycznie krajem ludzi w podeszłym wieku, natomiast tz. głęboki powiat to zapomniane przez wszystkich miejsce na ziemi. Polecamy, tym wszystkim którzy są innego zdania, podnieść swoje tyłki i ruszyć na peryferia miast, czy też zjechać z utartych szlaków.
rysiu
2017-08-14 12:28:49
Jeśli pozycją nr 26 na liście miast upadłych jest Zakopane, tu wypada zapytać o kryteria.
ewa35
2017-08-14 11:59:34
"z podobnymi kłopotami borykają się miasta, w których przed dwiema dekadami upadło wiele państwowych zakładów, a prywatyzacja nie przyniosła spodziewanych efektów na rynku pracy, czego konsekwencją było wysokie strukturalne bezrobocie, migracja zarobkowa i patologie. ".................... Przeczytaliscvie A teraz przypomnijcie co nam obiecano gdy szalelismy za Solidarnoscią" Solidarnie , przy "pomocy" zachodu , elita nowobogackich i walesopodobnych wyrolowala narod bezpiecznie zyjac i olewajac problemy , a jak co do USA albo innych krajow
k
2017-08-14 11:44:00
Symbolem tego -chyba jednak upadku - jest pełen szpar i brudów bruk na ulicach Gryfic ! Do tego megalomańska / choć potrzebna i dość ładna , ale zbyt wysoka i z okropnymi schodami nowa kładka , przy braku dbałości o znacznie bardziej uczęszczaną za parkiem . Teraz latem brak miejsca do kapieli na stawie , i w Redze , przystań za miliony czynna tylko w weekendy . Miasto brudne na głównych ulicach , szczególnie w niedzielne poranki .Władze się starają , ale wychodzi to słabo . Cóż dopiero z rozwojem gospodarczym -klapa ! Może rząd pomoże ? Mało pocieszające jest to ,że takich miasteczek jest aż tyle w Polsce

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA