Środa, 25 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Uwaga na kleszcze. Gdzie atakują najczęściej?

Data publikacji: 10 lipca 2018 r. 12:43
Ostatnia aktualizacja: 24 czerwca 2019 r. 10:24
Uwaga na kleszcze. Gdzie atakują najczęściej?
 

Latem chętniej i częściej spędzamy czas na pieszych lub rowerowych wycieczkach leśnych, spacerach po parkach, wypoczywamy na kempingach, polach namiotowych... Warto więc wziąć pod uwagę, że w krzewach, na gałęziach drzew, a nawet w trawie, mogą się czaić kleszcze.

Pajęczaki te są groźne dla nas, bo przenoszą choroby, m.in. boreliozę. Tylko w kwietniu i maju tego roku stwierdzono ją u ponad 100 osób z naszego regionu. A 6 z nich wymagało leczenia szpitalnego.

– Borelioza z Lyme, choroba nazywana również krętkowicą kleszczową, jest chorobą wielonarządową wywoływaną przez krętki z rodzaju Borrelia – informuje Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. – Nosicielami krętków są zakażone kleszcze z rodzaju Ixodes.

Najwięcej kleszczy jest na terenach leśnych, otwartych łąkach, nad brzegami rzek i jezior, na działkach i w miejskich parkach. Są one aktywne przez cały rok, nawet zimą. Ale szczyty ich inwazji przypadają na okresy od marca do czerwca oraz od sierpnia do października.

– Do ekspozycji na kleszcze dochodzi przeważnie w okresie wiosenno-letnim, natomiast wzrost zachorowań obserwuje się w okresie jesienno-zimowym – dodaje Małgorzata Kapłan. – Większa zapadalność na boreliozę zauważalna w ostatnich latach jest nie tylko wynikiem zmian klimatycznych, wpływających na zasięg geograficzny bytowania kleszczy, zmian ekonomicznych, rozwoju handlu 
i turystyki ale również zmian społecznych zachodzących w otoczeniu ludzi. Rejonami endemicznymi występowania zachorowań na boreliozę są: Europa  Środkowa, Skandynawia, Rosja oraz wschodnie wybrzeże Ameryki.

Najlepszą profilaktyką boreliozy jest więc ochrona przed kleszczami.

– Stosowanie odpowiedniej odzieży ochronnej, impregnowanej repelentami podczas pracy w rejonach leśnych i w polu, np. używanie odzieży lekkiej i przewiewnej, najlepiej o formie kombinezonu, w jasnym kolorze, aby szybciej zauważyć i usunąć pajęczaka - wymienia Małgorzata Kapłan. – Spryskiwanie odzieży i nieosłoniętych części ciała środkami odstraszającymi kleszcze; dokładne osłanianie rąk i nóg, np. wpuszczenie nogawek w spodnie, skarpety i używanie pełnego obuwia; używanie nakrycia głowy; dokładne oglądanie odzieży i całego ciała po powrocie do domu w celu ewentualnego znalezienia i usunięcia kleszczy; pranie i suszenie ubrań w wysokiej temperaturze.

A gdy już zauważymy na ciele kleszcza, to trzeba go prawidłowo usunąć. W aptekach są dostępne narzędzia, które to ułatwiają.

– Nie należy do tego celu stosować tzw. domowych sposobów: używać tłuszczów, lakieru do paznokci, nie należy przypalać kleszcza itp. – przestrzega Małgorzata Kapłan. – Trzeba za to odkazić miejsce po usunięciu kleszcza.

W całym ubiegłym roku w Zachodniopomorskiem odnotowano 850 zachorowań na boreliozę. Od początku tego roku (do końca maja) 250. Ale szczyt zachorowań zwykle przypada na jesień.

– W przeważającej większości w woj. zachodniopomorskim w 2017 r. borelioza występowała pod postacią rumienia wędrującego – podsumowuje rzeczniczka WSSE w Szczecinie. 

Ale u niektórych chorych pojawiły się także objawy stawowe lub neurologiczne.
W 2017 roku, podobnie jak rok wcześniej, w naszym regionie zarejestrowano również jedno zachorowanie na kleszczowe zapalenie mózgu. ©℗

(sag)

Fot. Archiwum

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pemetryna!
2018-07-11 13:07:40
Nie liczcie na żadne NFZ. W profilaktyce i leczeniu kierujcie się wytycznymi ILADS lub DBG.
Permetryna!
2018-07-11 13:05:46
Lekarze w Szczecinie i wyjęcie kleszcza to porażka. Po kilku dniach poszukiwań i chodzenia po różnych lekarzach pomocy udzielił PRAWDZIWY LEKARZ z SOR na Unii Lubelskiej Pan Marcin Królikowski za co chciałem Mu SERDECZNIE PODZIĘKOWAĆ korzystając z tej okazji.
bb
2018-07-11 02:54:42
tylko że bardzo trudno z NFZ wykonać wiarygodne badanie i leczenie - 3 m-ce czekania!
I najwazniejszym jest...
2018-07-11 00:29:25
By rowniez usunac Leb Kleszcza - ktorym wcija sie w cialo ludzkie ! I jesli zaczerwienienie sie POWIEKSZA... to szybko zwrocic sie do Lekarza !!
Permetryna!
2018-07-10 21:46:14
badaniekleszcza_usz_edu_pl pisze to jako osoba mająca znajomych z ciężkimi objawami neuroboreliozy - większość lekarzy bagatelizuje ryzyko ciężkich chorób od-kleszczowych - nie dajcie się spławiać lekarzom - intensywna antybiotykoterapia przez 4 tygodnie zaraz po stwierdzeniu ugryzienia przez kleszcza - ratujcie zdrowie i życie...
Permetryna!
2018-07-10 21:42:27
Ludzie chrońcie się - odpowiednia odzież i chociaż do połowy uda spryskać odzież roztworem Permetryny. Kleszcza do badania oddajemy w Szczecinie na Uniwersytet Szczeciński - to chyba najtańsze badanie w całej Polsce kleszcza pod katem nosicielstwa (65zł).
czyt
2018-07-10 17:48:24
Przydatny tekst , tylko jak" wpuszczać nogawki w spodnie " ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA