Sobota, 28 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Abecadło małego podróżnika

Data publikacji: 03 lipca 2018 r. 22:45
Ostatnia aktualizacja: 24 czerwca 2019 r. 10:24
Abecadło małego podróżnika
 

Poradnik jak należy zachowywać się podczas wycieczek przygotowała Komisja Ochrony Przyrody Oddziału Zachodniopomorskiego PTTK w Szczecinie.

Mała Akademia Edukacji Ekologicznej to akcja, która ma na celu ukazanie zasad bezpieczeństwa dla najmłodszych urlopowiczów.

– Należy unikać bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami wolnożyjącymi – mówi Aleksander Nieczajew, przewodniczący Komisji Ochrony Przyrody O/Z PTTK w Szczecinie. – Lisy, jenoty, nietoperze i inne zwierzęta zachowujące się nienaturalnie mogą być nosicielami wścieklizny. Należy unikać z nimi kontaktu i powiadomić służby leśne oraz ochronę środowiska.

W letnim czasie szczególnie trzeba uważać na kleszcze. Po powrocie do domu z lasu należy sprawdzić, czy nie ma któregoś na ciele.

– Jeżeli podczas pobytu nad morzem napotkamy na plaży niby porzuconą, małą fokę, nie głaszczmy jej, nie bierzmy na ręce, nie zabierajmy jej z plaży – tłumaczy Aleksander Nieczajew. – Focza mama odżywia się w morzu i po pewnym czasie wróci do swojego potomka, by go nakarmić. Można zrobić zdjęcie, ale z odległości nie bliższej niż kilkanaście metrów. Należy również niezwłocznie powiadomić służby ochrony przyrody podając dokładnie miejsce, w którym znajduje się zwierzę.

W ostatnim czasie dużo się mówi o coraz większej ilości skupisk barszczu Sosnowskiego, który jest rośliną mocno parzącą. Nie należy się do niej zbliżać, ani jej dotykać. – Warto zapoznać się z folderem informacyjnym przygotowanym przez Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie – dodaje A. Nieczajew.

Nie wolno zabierać również nieznanych grzybów, szczególnie blaszkowych. Nie wolno kopać muchomorów, ponieważ są one częścią ekosystemu i stanowią pożywienie dla różnych owadów i ślimaków.

Podczas wakacyjnych wycieczek należy zwracać szczególną uwagę na żmije oraz osy, szerszenie, gzy, czy meszki.

– Przed wycieczką warto dowiedzieć się, czy ktoś z grupy (lub my sami) nie jest uczulony na jad. Na taką wędrówkę warto też założyć wysokie, wygodne buty – radzi A. Nieczajew.

Na każdej wycieczce osoba prowadząca musi mieć apteczkę pierwszej pomocy. Warto zabrać ze sobą wodę mineralną. Nakrycie głowy będzie chronić przed udarem słonecznym. W czasie burzy nie wolno chować się pod wysokimi i starymi drzewami na wzgórzu. Wybierając się na pieszą, rowerową lub inną wędrówkę należy zostawić na miejscu wiadomość o trasie i miejscu docelowym.

Warto korzystać z punktów informacji turystycznej – pracownicy udostępniają przewodniki, mapy i foldery. Pomocny może okazać się również naładowany telefon, który posłuży do kontaktu z rodzicami lub numerem 112.

– Należy poruszać się drogami zgodnie z przepisami ruchu drogowego – mówi Aleksander Nieczajew. –  Pamiętajmy o tym, aby być uważnym w każdej nowej sytuacji i zachowywać postawę asertywną.

Komisja Ochrony Przyrody O/Z PTTK przypomina również o myciu warzyw i owoców przed spożyciem.

– Wodę ze studni, hydroforni lepiej pić po przegotowaniu – dodaje A. Nieczajew. – Warto wykupić również dodatkowe ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków.©℗

(KaNa)

Fot. Małgorzata Aftewicz

Na zdjęciu: Jeżeli podczas pobytu nad morzem napotkamy na plaży niby porzuconą, małą fokę, nie głaszczmy jej, nie bierzmy na ręce... –  radzą specjaliści. 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA