wtorek, 21 sierpnia 2018.
Strona główna > Serwis > Lato z Kurierem 2017 > Wakacje z Antkiem. IPN zaprasza

Wakacje z Antkiem. IPN zaprasza

Wakacje z Antkiem. IPN zaprasza
Data publikacji: 2017-07-04 15:48
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-22 11:41
Wywietleń: 559 273716

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie we współpracy z filią Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 54 ProMedia zaprasza dzieci w wieku 9-11 lat na bezpłatne warsztaty pt. „Wakacje z Antkiem”. Razem z Antkiem Srebrnym będą bronić Grodna w 1939 r., postarają się uciec z komunistycznego obozu pracy i powalczą w obronie Tobruku.

Zajęcia w pierwszym tygodniu lipca będą się odbywały w siedzibie IPN przy ul. K. Janickiego 30 w godz. 9-12. 5 lipca uczestnicy zmierzą się z pierwszą częścią komiksu z serii „Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944 – Obrona Grodna 1939 r.”. Razem z nim wezmą udział w obronie Grodna przed Armią Czerwoną i sprawdzą, co dla Antka oznacza data 10 lutego 1940 r. 6 lipca przeniosą się do Kazachstanu, dokąd został on wywieziony przez Sowietów. To „nieludzka ziemia”, niebezpieczna zwłaszcza dla takich ludzi jak Antek – zesłanych tam jako wrogowie Rosji.

7 lipca to czas na trzecią część komiksu Tomasza Robaczewskiego i Huberta Ronka pt. „Szczury Tobruku 1941 r.”. 
Antek znalazł się w samym „oku cyklonu” walk w Afryce Północnej – trafił do twierdzy Tobruk. Czy Antek zasłuży na miano „szczura Tobruku”? I co to oznacza? Tego wszystkiego dzieci dowiedzą się w trakcie warsztatów.

Zajęcia w drugim i trzecim tygodniu lipca będą się odbywały w ProMediach przy al Wojska Polskiego 2 w Szczecinie, w godz. 9-12. Przewidywana grupa wiekowa 9-11 lat. Na 10 lipca zaplanowane jest przywitanie i przedstawienie bohaterki warsztatów – Asiuni. Gdy wybucha wojna, dziewczynka jest w wieku przedszkolnym. W wyniku wojennych zawirowań jej życie całkowicie się zmienia. Razem z bohaterką książki J. Papuzińskiej uczestnicy, wykonując serię zadań, pomogą Asiuni dotrzeć do nowego domu.

13 lipca w ramach warsztatów dzieci dowiedzą się, co to jest getto, zobaczą, jak wyglądało oraz poznają losy głównej bohaterki książki Doroty Combrzyńskiej – Nogali. 14 lipca poznają historię Szymka, którego uratowała Irena Sendlerowa. A 17 i 19 lipca to ponowne warsztaty z Antkiem Srebrnym.

Kontakt i zapisy na warsztaty: Anna Pieluszczak, e-mail: anna.pieluszczak@ipn.gov.pl, tel. 91 312 94 22. Warsztaty są bezpłatne.

(as)

Komentarze

kresowiak
Z chwilą gdy zbliżały się wojska sowieckie miejscowi komuniści, Żydzi, biedne chłopstwo, robotnicy i zwykła hołota zaczęła podnosić głowy (występować) przeciwko "polskim panom". Broń dostarczyli bolszewiccy enkawudziści a pamiętajmy, że w Polsce była dosyć znaczna liczebnie partia komunistyczna pro-sowiecka. Niektórych komunistów Polacy wsadzali do więzienia. Sowiecka propaganda była taka, że my w Polsce z głodu umieramy i nie wiemy co to cukierek. Tak komuniści mówili i wmówili Rosjanom. Gdy przyszli Sowieci i zobaczyli, że u nas lepiej niż u nich - to otworzyły im się oczy. Że ludzie są lepsze, niezastraszone, że mieszkania mamy lepiej urządzone, lepiej ubrani, bardziej pachnący. A odnośnie Żydów i Białorusinów oraz biedoty -to już po miesiącu mieli dosyć bolszewików i komuny czyli biedy i strachu oraz wywózek na Syberię. Co prawda na początku wywozili tylko bogatych - a potem za byle co, byle mieć niewolnika. Polaków łatwo było rozpoznać nie po nazwisku, a po imieniu i po tym, że był katolikiem. Do tej pory w byłym Związku Radzieckim nie nadaje się dzieciom imion świętych i apostołów. Nie prawie Tomaszów, Tadeuszów, Szymonów - a mało jest: Piotr, Paweł, Jakub, Andrzej, Mateusz. Taka komunistyczna tradycja.
2017-07-07 10:10:09
Historia
@kresowiak "Przed sowieckim atakiem doszło w mieście do wystąpienia zbrojnego sympatyków komunizmu - głównie miejscowych Białorusinów i Żydów. Także w toku walk z Sowietami, o czym mówią relacje obrońców, wielu z dywersantów pomagało żołnierzom Armii Czerwonej. Doskonale sprawdzali się jako przewodnicy po mieście, służyli też pomocą podczas przepraw przez Niemen. Okoliczne siatki dywersyjne zostały przygotowane przez NKWD już zawczasu, a opierały się na działaczach rozwiązanej w 1938 roku Komunistycznej Partii Zachodniej Białorusi". http://dzieje.pl/artykuly-historyczne/jestescie-nowymi-orletami-bohaterska-obrona-grodna-we-wrzesniu-1939-roku "Późnym wieczorem z 18 na 19 września 1939 r. w mieście wybuchła gwałtowna strzelanina zorganizowana przez komunistów, głównie Żydów i nacjonalistów białoruskich. Inicjatorami tej rebelii byli najprawdopodobniej tajni współpracownicy NKWD. Potwierdzają to fakty, że w pierwszych czołgach, atakujących nazajutrz miasto, znajdowali się grodzieńscy Żydzi" "Podczas tych ciężkich chwil, najbardziej nieprzyjemne było zachowanie się grup złożonych prawie wyłącznie z miejscowych Żydów. Szczególnie utkwiła mi w pamięci ulica Dominikańska, gdzie strzały padały nie tylko z broni ręcznej, lecz i z rkm ustawionego na dachu oraz granatów ręcznych, rzucanych z okien domów" https://kresy24.pl/wrzesien-1939/
2017-07-06 22:19:35
kresowiak
Mniej telewizji a więcej rozmów z starszymi ludźmi, którzy przeżyli tamte dni, a jeszcze są wśród nas. Papież nawet zalecał słuchanie mądrości starszych a nie ujadania telewizyjnych szczeniaków. A tak ogłupiani przez mass-media powtarzacie bzdury w rodzaju: czarna wołga jeździ po Szczecinie i porywa dzieci. PS. Prawdą jest, że Litwini bili i rabowali Polaków jak wkraczały wojska Niemieckie.
2017-07-06 17:18:46
Historia
Nie pamiętam kto powiedział, że o Żydach trzeba pisać wyłącznie prawdę. To wystarczy... Prawda @kresowiak?
2017-07-05 22:57:25
kresowiak
@ Historia - ty przygłupie...a skąd ta "mniejszość" miała granaty? A może dziadek folksdojcz ci o tym powiedział? Najlepiej jakbyś poruszył de i polazł do biblioteki.
2017-07-05 14:59:51
Historia
Omawiając obronę Grodna nie zapomnijcie wspomnieć o postawie żydowskiej i białoruskiej mniejszości narodowej po 17 września. Strzały w plecy żołnierzy polskich czy ludności cywilnej, rzucanie w nich granatami z okien to elementy, które należy poruszyć.
2017-07-05 14:32:20
wracz
@bielik - to jest dla dzieci a nie terapia dla paranoików. Pisz więc swoje PO gdzie indziej. Ale cię trzyma, nawet leki nie pomagają.
2017-07-05 12:04:06
Krzysztof
To może przypomną też jak to polscy harcerze bronili Bydgoszczy czy Katowic przed tymi co chcieli wyzwolić nas "od kapitalizmu i żydostwa". /Takie ulotki rozrzucali nasi obecni "przyjaciele" przed wkroczeniem na Śląsk/. Może wspomni się o tych rannych dziewczętach wyrzucanych przez dziadków ,obecnym sprzymierzeńców z NATO, z wierzy spadochronowej w Katowicach.Jest film poświęcony tym harcerkom "Ptaki ptakom". Pomijając całość zdarzeń ,gdy odchodzi wojsko ,to cywile nie powinni a tym bardziej dzieci walczyć z nieprzyjacielem. Wynik walki jest już z góry przesądzony, a i odwet bardziej okrutny.
2017-07-05 09:56:09
bielik
PO komentarzach widać, że POlityka miłości u niektórych dalej obowiązuje. Jak potem chcecie rządzić państwem, społeczeństwem tak podzielonym. Chyba, że w ramach demokracji wszyscy będą musieli myśleć jak PO.5900
2017-07-05 09:47:36
yego
Jestem rozczarowany. Skoro ipn, antek i eukacja, to tylko o antonimsmoleńskim, z antonimsmoleńskim...Niech się dzieci "uczą".
2017-07-04 22:47:50
To Antek Policmajster ...
...już się kreuje na "szczura Tobruku"? Religia Smoleńskiej Sekty już mu się znudziła i nie chce być jej kapłanem? A co na to prezio?
2017-07-04 22:22:36
Jakób
A już myślałem, że chodzi o słodkie tête-à-tête z Ministrem Wojny Antonim M. Program zajęć jest dość ciekawy, widzę tu jednak pewne niedopatrzenie. W epizodzie z Tobrukiem dzieci się dowiedzą, że poza Armią Czerwoną, były jeszcze jakieś inne wojska, z którymi walczyli Polacy w czasie II WŚ. Dla nich informacja, że walczono z Niemcami wspomaganymi przez Włochów, może być szokiem. Jak to rozegrają "stratedzy" z IPN?
2017-07-04 17:02:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Samotny strajk
Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy