Czwartek, 23 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Rzeźby antyczne w muzeum. Największa kolekcja w Europie

Data publikacji: 12 sierpnia 2017 r. 16:05
Ostatnia aktualizacja: 22 czerwca 2018 r. 11:41
Rzeźby antyczne w muzeum. Największa kolekcja w Europie
 

Twarz Sokratesa w niczym nie przypomina zamyślonego oblicza filozofa, który rozważa sens istnienia. Wielu zatrzymuje się przy dyskobolu, bo to jeden z symboli sportu olimpijskiego.

Wszystko można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Szczecinie, które stało się posiadaczem zbioru rekonstrukcji antycznych rzeźb z brązu. To największa taka kolekcja w Europie. W gablotach stoją także dzieła ceramiki antycznej.

Twórcy pierwotnej ekspozycji, Heinrich Dohrn, Adolf Furtwängler i Walter Riezler, chcieli pokazać rzeźby z najlepszego okresu Grecji – V i IV wiek p.n.e., a także z  epoki hellenistycznej (IV-I wiek p.n.e.).

Jak informuje Muzeum Narodowe, początki tworzenia zbioru sięgają końca XIX wieku, a inicjatorem był Heinrich Dohrn, przyrodnik, humanista i kolekcjoner.

„Jego kolekcje stały się podstawą zbiorów otwartego w 1913 roku Muzeum Miejskiego, do którego utworzenia walnie się przyczynił. Ponadto Dohrn skłonił wiele rodzin szczecińskich patrycjuszy do zaangażowania się w niezwykły program stworzenia wielkiej wystawy sztuki antycznej” – przypominają szczecińscy muzealnicy.

Wojna nie pomogła tym zbiorom. Po 1945 roku to co z nich ocalało trafiło do Muzeum Narodowego w Warszawie. Do Szczecina rekonstrukcje antycznych posągów powróciły w 1994 roku.

Według znawców jednym z najcenniejszych dzieł na wystawie jest rekonstrukcja posągu Polikleta – Doryforos. „Najsłynniejsze bodaj w antycznej Grecji dzieło sztuki rzeźbiarskiej zostało stworzone przez Polikleta jako ilustracja kanonu piękna i zasad kompozycji idealnego wizerunku człowieka. Wielkie znaczenie tego kanonu – oddziałującego na sztukę po dzień dzisiejszy – sprawiło, że Doryforos stał się jednym z najczęściej przywoływanych dzieł sztuki antycznej” – informuje Muzeum Narodowe.

Tekst i fot. (kl)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

kij
2017-08-13 10:14:26
ewciu 35, wymień budynki, o których piszesz. I co to za chwała mieć największą kolekcję kopii, ale to zbiór na miarę miasta. Pochwal się swoimi czynami, darami etc.
ewa35
2017-08-12 17:12:59
wspaniala kolekcja wspaniala inicjatywa pomyslodawcow wspaniala postawa kupcow z ub. wiekow ..A co na to nasi wspolczesni "bogacze" /- na niezczęsna Sedine nie udalo sie zebrac Kiedys wiele budynkow municypalnych bylo fundowane przez mieszkancow miasta Teraz raczej cos ukradnie niz podaruje

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA