W piątek (7 lipca) o godz. 16 w Centrum Dialogu „Przełomy”, oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie na placu Solidarności, zostanie otwarta wystawa „Europa w rodzinie. Polskie ziemiaństwo w XX wieku”.
Po wspomnianym piątkowym wernisażu rozpocznie się debata o ziemiaństwie polskim na Ziemiach Zachodnich po 1945 roku. Nowa ekspozycja bowiem opowiada o polskim ziemiaństwie na podstawie historii kilkunastu wybranych rodzin.
Z kolei w niedzielę (9 lipca) w samo południe po wystawie „Malczewscy. Figura syna”, w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego oprowadzi jej kuratorka – Beata Małgorzata Wolska.
Wystawa jest podzielona na trzy części. W pierwszej z nich, „Synchronia, czyli spotkanie”, pokazana została relacja między artystami – od najmłodszych lat Rafała Malczewskiego do dojrzałego malarstwa. „Synekdocha, czyli twarze” to dział, w którym można obcować z fragmentami najbardziej typowymi dla całej twórczości obu malarzy. W tej grupie prac zaprezentowane są między innymi role społeczne, z którymi musieli się oni konfrontować.
W ostatniej części, „Synczyzna – ojczyzna synów”, możemy obserwować kulminację zmagania się z presją społeczno-kulturową na przykładzie sposobu konstruowania swoich ojczyzn przez obu Malczewskich. Na wspomniane spotkania oraz wernisaż wstęp jest wolny.
(MON)
Fot. Dariusz Gorajski
Na zdjęciu: W niedzielę o g. 12 Muzeum Narodowe przy Wałach Chrobrego zaprasza do obejrzenia wystawy poświęconej Malczewskim.