Czwartek 28 października 2021r. 
REKLAMA

Kwitnie handel „na wydrę”

Data publikacji: 2017-07-17 11:39
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-22 11:41
Kwitnie handel „na wydrę”
 

Niektórzy zastanawiają się, kto pozwala, by na ulicach Pobierowa kwitł dziki handel. Nie dość, że nie daje on gminie zysków, to szpeci ulicę i zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Klasycznym przykładem jest namiot stojący u zbiegu ulic Mickiewicza i Grunwaldzkiej, w którym sprzedaje się słodycze. Jak widać na zdjęciu, jest to obskurna dziurawa buda ze szmaty, która jakoś gospodarzom gminy (czytaj: straży gminnej) nie przeszkadza.

Nie dość, że namiot jest mało estetyczny, to jeszcze skutecznie zasłania widok kierowcom nadjeżdżającym z obu stron. Pieszych także kierowcy nie widzą i odwrotnie. Ale jakoś nikomu z odpowiedzialnych za ład i porządek to nie przeszkadza.

Na ulicach miasteczka stoją stoły z jakimiś pamiątkami, przed sklepami ustawione są także wystawy towarów na wieszakach, a w pasie drogowym – bujane zabawki. Jak się dowiedzieliśmy, ludzie, którzy tam handlują, płacą niekiedy czynsz na rzecz właścicieli lokali handlowych lub gastronomicznych, a przecież to jest teren gminy (notabene poważnie zadłużonej).

Niektórzy ze sprzedawców ustawiają nawet swoje krzesełka na jezdni, na parkingach płatnych, blokując wjazd samochodom. Przed siedzibą ośrodka Uniwersytetu Szczecińskiego, w centrum miasteczka, sprzedawców mydła i powidła także nie brakuje.

* * *

Czy gmina Rewal panuje nad tym, co się dzieje na jej terenie? Ile pieniędzy wycieka z jej kasy, które kasują właściciele obiektów handlowych i domów, podnajmujący gminny teren sezonowym handlowcom? Oburza to wielu prowadzących działalność w gminie, którzy od lat płacą dzierżawę na jej rzecz i wybudowali estetyczne miejsca do prowadzenia działalności. Inni działają „na wydrę” i wynajmują teren, pobierając nienależny czynsz do kieszeni, z czego obie strony są zadowolone. ©℗

Tekst i fot. M. Kwiatkowski

Na zdjęciu: Podarty namiot na ruchliwym skrzyżowania zasłania widok kierowcom. Nieco dalej na płatnym miejscu do parkowania stoi reklama na kółkach.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jarun
2017-07-17 15:35:00
Wszędzie ma być porządek jak w Korei Płn. Ma podobać się władzom a nie ludzie mają na tym korzystać. Tych mało estetycznych do obozu na reedukację. Komunizm i faszyzm zostawił ślad w myśleniu. Ordnung muss sein !
brud, smród
2017-07-17 12:31:07
Ooo, to widać, że nie tylko w Szczecinie brakuje porządnego gospodarza.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ