piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Serwis > Lato z Kurierem 2017 > Książka na wakacje. Dziś w poważnym tonie

Książka na wakacje. Dziś w poważnym tonie

Książka na wakacje. Dziś w poważnym tonie
Data publikacji: 2017-07-06 09:08
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-22 11:41
Wywietleń: 442 274044

Utarło się, że wakacje to czas, gdy sięga się po lekturą lekką i miłą, najlepiej o miłości, przygodach, itp. Otóż nie! Urlop to też doskonały moment na sięgnięcie po literaturę wymagającą skupienia i sporo uwagi. Zatem dzisiaj propozycja wakacyjnej literatury „w poważnym tonie", ale napisanej niezwykle ciekawie i zajmująco.

Mity i fakty

Wędrówkę po Prusach w ostatnich latach istnienia państwa proponuje autor książki „Prusy w ogniu. Między Królewcem a Toruniem",
Leszek Adamczewski. W swoich reportażach historycznych przedstawił zatem mało znane fakty z dziejów Prus Wschodnich, Wolnego Miasta Gdańska oraz utworzonej w 1939 roku prowincji Gdańsk-Prusy Zachodnie.

Miłośnicy historii z okresu - międzywojnia i II wojny światowej (wraz z zakończeniem wojny i tragicznymi dniami 1945 roku, gdy przez prowincje pruskie przeszła Armia Czerwona) mogą liczyć na dużo ciekawostek, obalenie rozmaitych mitów czy historie dotyczące wojennych losów skarbów kultury, w tym legendarnej Bursztynowej Komnaty. Wszystkim reportażom towarzyszy spory zbiór fotografii i dokumentów. Są tu też odważne tezy Adamczewskiego, np. autor sugeruje, że jedna z głośnych akcji dywersyjnych Armii Krajowej na okupowanym Pomorzu najprawdopodobniej została zmyślona.

Dla naszych Czytelników mamy jeden egzemplarz książki. Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS na numer 72601 z hasłem: kurier.ksiazka. Na SMS-y czekamy tylko 6 lipca. Książkę otrzyma osoba, która najszybciej przyśle SMS-a tuż po godz. 12.30. Koszt SMS-a – 2,46 zł z VAT

Tu mówi Pomorze

Nie od dzisiaj wiadomo, że życie pisze najlepsze scenariusze i opowieści, zbliżone często swoim absurdem i dziwnością do najpopularniejszych powieści. Tak właśnie sobie pomyślałam po lekturze zbioru reportaży Cezarego Łazarewicza – „Tu mówi Polska”. To Polska po 1989 roku, ale widziana z Pomorza.

Bohaterowie książki są niesamowici – nagrodzony policjant, który zakatował trzynastolatka, bezduszny komornik, opętana manią regulaminową dyrektorka szkoły, przez którą jedna z nauczycielek popełnia samobójstwo, seryjny gwałciciel zidentyfikowany na podstawie próbki DNA, strażacy, którzy zamiast gasić – podpalają, księża i rodzice, którzy minęli się z powołaniem, i emerytowani strażnicy więzienni oskarżeni o zbrodnie przeciwko ludzkości. Niejeden film na podstawie ich historii mógłby powstać!

Książka znakomicie wpisuje się w urlopowy, niespieszny czas. Warto dodać, że na jej kartach przewijają się również dobrze znani w naszym regionie politycy czy działacze opozycji lat 80.

Dla naszych Czytelników mamy dwa egzemplarze książki. Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS na numer 72601 z hasłem: kurier.ksiazka. Na SMS-y czekamy tylko 6 lipca. Po jednej książce otrzymają dwie osoby, które najszybciej przyślą SMS-a tuż po godz. 12. Koszt SMS-a – 2,46 zł z VAT.

Kobiety w obozie

Na koniec książka, którą po prostu warto znać – „Kobiety z Ravensbrück. Życie i śmierć w hitlerowskim obozie koncentracyjnym dla kobiet” Sarah Helm. To lektura przerażająca, ale też – co ważne – jest wynikiem przełomowych i bardzo skrupulatnych badań historycznych.

Wiele lat historia Ravensbrück ukryta była za żelazną kurtyną i pozostawała mało znana. Wykorzystując świadectwa ujawnione po zakończeniu zimnej wojny i wywiady z ocalałymi, które nigdy wcześniej nie mówiły o swoich losach podczas II wojny, autorka zagłębiła się w świat obozu i pokazała niewyobrażalne cierpienie kobiet torturowanych, zmuszanych do niewolniczej pracy, głodzonych, rozstrzeliwanych, zmuszanych do eksperymentów medycznych. „Kobiety z Ravensbrück” to też porywający opis heroizmu i wyjątkowej siły ducha, która pozwoliła ofiarom przetrwać.

Warto dodać, że S. Helm to brytyjska dziennikarka i autorka książek, pracowała w redakcji „Sunday Times” i była korespondentką zagraniczną „The Independent”.

(MON)

Na zdjęciu: Dla naszych Czytelników mamy m.in. zbiór reportaży Cezarego Łazarewicza – „Tu mówi Polska”.

Fot. Archiwum

Książka na wakacje. Dziś w poważnym tonie Książka na wakacje. Dziś w poważnym tonie Książka na wakacje. Dziś w poważnym tonie

Komentarze

obserwator
ten cały łazarewicz to przyjaciel wybiórczej i michników. co tu wymagać prawdy..
2017-07-06 12:24:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy