Sobota 24 lipca 2021r. 
REKLAMA

Dzień Latarni Morskich. Zwiedzamy za darmo

Data publikacji: 2017-08-18 15:41
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-22 11:41
Dzień Latarni Morskich. Zwiedzamy za darmo
 

Tradycyjnie na całym świecie w trzecią niedzielę sierpnia obchodzone jest święto latarni morskich. W Niechorzu i Świnoujściu dla turystów i mieszkańców przygotowano z tej okazji moc atrakcji.

Z okazji święta latarnika będzie można w piątkowy wieczór (18 bm.), od godz. 20 do północy, wejść bezpłatnie na taras widokowy latarni morskiej w Niechorzu, skąd z wysokości 45 metrów rozpościera się wspaniały widok na morze, okolicę i jezioro Liwia Łuża, które jest rezerwatem przyrody. Na samej górze, na wysokości 62,8 m, gdzie turyści nie mają prawa wstępu – zainstalowane jest światło, widoczne w nocy z odległości 37 km. Ułatwia to nawigację marynarzom, rybakom i żeglarzom.

W sobotę od godz. 10 kolejny dzień świętowania. Będzie festyn rodzinny, animacje dla dzieci, grill i przekąski rybne oraz koncert zespołu Loversi. Punktem kulminacyjnym będzie jednak bieg na czas na szczyt latarni. Do pokonania jest 208 schodków. Rekord wynosi 36,81 sekund. Czy ktoś wbiegnie szybciej? Zobaczymy i zachęcamy do spróbowania swoich sił. 

Latarnia morska w Świnoujściu, która jest najwyższą ceglaną latarnią w Europie, zaprasza do bezpłatnego zwiedzania w niedzielę w godz. 10-16 i 18.-21.30. Nie można jednak przegapić sobotnich (19 bm.) atrakcji. W samo południe w dzielnicy nadmorskiej rozpocznie się widowiskowa parada króla Neptuna i Jego Świty połączona z Piracką Przygodą, czyli grami i konkursami dla małych i dużych. Zabawa potrwa do godz. 15, a o godz. 15.30. morska parada z atrakcjami przeniesie się do Warszowa. 

W niedzielę, poza możliwością darmowego zwiedzenia świnoujskiej latarni, zaplanowano szereg ciekawych wydarzeń. Atrakcje rozpoczną się o godz. 11.30 i potrwają do godz. 22.W programie m.in.: hołd Neptuna i chrzest morski (godz. 11.30.), zabawy z klaunem Tomi i Damianem (godz. 12), próba nawiązania łączności z latarniami z całego świata (g. 14). O g. 16 wystartują VI Mistrzostwa w Biegu na Latarnię Morską w Świnoujściu, których organizatorem jest miejscowy Klub Biegacza „Jogging”. W trakcie zawodów, ze zrozumiałych względów, obiekt nie będzie udostępniony dla zwiedzających. Warto jednak poczekać do wieczora i wejść na latarnię o zachodzie słońca, a o godz. 22 spotkać się z... Duchem Latarnika Sharki.

Warto dodać, że w niedzielę w godz. 11-17 będzie można również zwiedzić okręt bojowy świnoujskiej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, zacumowany przy nabrzeżu GPK Warszów.

W niedzielę świętuje również zabytkowa latarnia morska w Gąskach. Ma wysokość ponad 50 metrów. Na jej szczyt wiedzie 190 krętych schodów, aby zwiedzający dostał się na taras widokowy. Stamtąd rozciąga się malownicza panorama Bałtyku oraz pobliskiego Mielna, Chłopów i Sarbinowa.

Latarnia morska w Gąskach jest wpisana do rejestru zabytków, bo została zbudowana pod koniec XIX wieku. Obiekt, który leży w centrum wsi, ma otoczenie bogate w punkty gastronomiczne i stoiska pamiątek znad morza. Warto zwiedzić nie tylko w niedzielę (20 bm.), gdy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich na polskim wybrzeżu. ©℗

(reg)

Fot. Mirosław Kwiatkowski

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ