Ruszają działania informacyjno-promocyjne dla „Akademii Wsparcia Rozwoju Malucha” - zadania w ramach „Akademii Wsparcia - krajowego systemu wspierania rozwoju opieki wczesnodziecięcej w Polsce - 2024-2026”.
Chociaż w ostatnich latach żłobków przybyło, zmniejszyła się dzietność, to i tak jedynie co 4. dziecko miało w nich zapewnione miejsce - podaje Najwyższa Izba Kontroli [1]. Na mapie Polski wciąż widnieją „białe plamy”, czyli ponad 45 proc. gmin, w których nie ma zorganizowanej opieki dla dzieci poniżej 3. roku życia. Do 400 z nich z działaniami informacyjno-promocyjnymi dotrze „Akademia Wsparcia Rozwoju Malucha”, która wraz z lokalnymi władzami samorządowymi będzie uświadamiać mieszkańców na temat korzyści, jakie niesie za sobą edukacja wczesnodziecięca. Bo ta - jak podkreślają eksperci - jest kluczowa w rozwoju malucha, a jej pominięcie może skutkować m.in. nienabyciem umiejętności społecznych i nierównym startem w przyszłość.
Polska żłobkami (nie) stoi
Na koniec maja 2024 r. ogólnopolski wskaźnik tzw. użłobkowienia Polski wynosił 37 proc. W kraju funkcjonowało blisko 4,8 tys. żłobków i punktów opieki wczesnodziecięcej, zapewniających niemal 203 tys. miejsc [2]. To jednak wciąż za mało, czego dowodem są „białe plamy”, na które pod koniec I kw. ubiegłego roku składało się 1046 gmin. To miejsca, w których nie funkcjonuje żadna instytucjonalna forma opieki nad dziećmi do 3. roku życia.
A jak jest z korzystaniem ze żłobków i punktów opieki wczesnodziecięcej? W Polsce tylko 4 proc. dzieci w wieku do 3. roku życia przebywa w nich. Wpływ na to mają m.in.: przekonanie o tym, że to mama jest gwarantem najlepszej opieki w pierwszych latach życia, a także brak świadomości na temat korzyści, jakie niesie edukacja na tym etapie rozwoju dziecka. Postrzeganie żłobków będą zmieniać działania informacyjno-promocyjne dla zadania w ramach „Akademii Wsparcia - krajowego systemu wspierania rozwoju opieki wczesnodziecięcej w Polsce 2024-2026”, które dotrą do 400 gmin - „białych plam”.
Mały krok, wielki rozwój
O pozytywnym wpływie na rozwój i przyszłość dziecka przekonani są naukowcy z najważniejszych światowych uczelni wyższych. Najnowsze badania m.in. Uniwersytetu w Oxfordzie, Londynie, Stanforda i Harvarda w USA dowodzą, że dzieci, które uczęszczały do żłobka rozwijają się szybciej m.in. pod względem intelektualnym [3]. Eksperci z Uniwersytetu Harvarda podkreślają, że żłobki kształtują głównie umiejętności niekognitywne - pewność siebie i kompetencje społeczne [4].
Rozwój dla dziecka, ale i rodzica
Żłobek to bezpieczna i rozwojowa przestrzeń dla dziecka, ale i miejsce stwarzające możliwości dla rodziców. Podczas gdy maluch przebywa pod profesjonalną opieką, rodzic może rozwijać się zawodowo - a to przekłada się nie tylko na jego atrakcyjność na rynku pracy, ale również domowy budżet. Z najnowszego badania przeprowadzonego w stanie Connecticut w Stanach Zjednoczonych wynika, że wpływ programu zapewniającego uniwersalny dostęp do opieki żłobkowej był zaskakująco wysoki. Dzięki nieprzerwanej pracy rodzice zanotowali zarobki wyższe aż o 20 proc. [5]. Konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem wprowadza opiekunów w bierność zawodową. Raport z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego, przeprowadzonego w 2022 roku: „Praca a dom. Wyzwania dla rodziców i ich konsekwencje”, pokazuje, że aż 77 proc. biernych zawodowo kobiet wskazało jako najczęstszą przyczynę braku podejmowania pracy zawodowej właśnie konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku 1-3 lat [6].
O projekcie
Działania informacyjno-promocyjne dla „Akademii Wsparcia Rozwoju Malucha” - zadania w ramach „Akademii Wsparcia - krajowego systemu wspierania rozwoju opieki wczesnodziecięcej w Polsce - 2024-2026” to zadanie prowadzone przez Fundację Zwalcz Nudę: https://zwalcznude.pl/. Działania mają na celu upowszechnienie formalnej opieki dla dzieci w wieku 0-3 lata i podkreślenia korzyści, jakie niesie dla rozwoju dziecka edukacja wczesnodziecięca. Zadanie stawia na zaangażowanie liderów lokalnych i lokalnych władz samorządowych w proces upowszechniania dobrych praktyk jakościowej opieki żłobkowej. Więcej informacji na stronie: www.akademiawsparcia.com.pl
„Akademia Wsparcia Rozwoju Malucha” jest zadaniem dofinansowanym z budżetu państwa w ramach projektu „Akademia Wsparcia - krajowy system wspierania opieki wczesnodziecięcej w Polsce - 2024-2026”. Całkowita wartość zadania: 9.417.900 zł, dofinansowanie: 9.323.721 zł, data podpisania umowy: marzec 2025.
Źródła:
[1] https://www.nik.gov.pl/najnowsze-informacje-o-wynikach-kontroli/miejsca-w-zlobkach.html
[2] https://www.money.pl/gospodarka/pieniadze-na-zlobki-ida-jak-woda-i-zaraz-sie-skoncza-7063250967866272a.html
[3] https://lifestyle.newseria.pl/wszystkie-newsy/dzieci-ktore-chodza-do,p988864187
[4] https://wyborcza.biz/biznes/7,177151,31505028,zlobki-to-najlepsza-inwestycja-dla-panstwa-warunek-do-zlobka.html
[5] https://wyborcza.biz/biznes/7,177151,31505028,zlobki-to-najlepsza-inwestycja-dla-panstwa-warunek-do-zlobka.html
[6] https://pie.net.pl/wp-content/uploads/2022/12/Praca-a-dom.pdf
Źródło informacji: Fundacja Zwalcz Nudę