Uznamskie Dni Literatury, które jak co roku miały odbyć się w kwietniu w kurortach niemieckiej części wyspy Uznam, zostały przełożone na 3-5 grudnia. Swoją obecność potwierdziła Olga Tokarczuk, która spotka się z czytelnikami w Heringsdorfie wcześniej, bo już 11 września. Kilka lat temu otrzymała Uznamską Nagrodę Literacką, prestiżowe wyróżnienie festiwalu.
Thomas Hummel, dyrektor Uznamskich Dni Literatury, potwierdził, że w grudniu na wyspę przyjedzie druga z zapowiadanych noblistek, Herta Müller. Swoją obecność potwierdził też Saša Stanišić, tegoroczny laureat Uznamskiej Nagrody Literackiej, o którego książkach mówi się, że kto chce zrozumieć dzisiejszą Europę, ten musi je czytać. Przyjadą też: pianista i poeta Alfred Brendel, publicysta i pisarz Simon Strauß, historyk, autor prac o historii Mazur, Prus Wschodnich i stosunkach polsko-niemieckich Andreas Kossert oraz publicysta „Polityki”, niemcoznawca Adam Krzemiński.
Otwarcie festiwalu poprzedzi finałowe spotkanie z uczestnikami młodzieżowych warsztatów pisarskich, które poprowadzi Paulina Schulz-Gruner, mieszkanka Stralsundu i Świnoujścia, pisarka, tłumaczka literatury polskiej na język niemiecki. Zapowiadana jest dyskusja Simona Straußa, twórcy stowarzyszenia „Arbeit an Europa”, z Manfredem Ostenem, dyplomatą, historykiem i eseistą, poświęcona trwałości współczesnego modelu Europy, wolności i demokracji, powrotowi społecznych tęsknot autorytarnych.
„Dwa narody, jedno centrum Europy” to temat dyskusji poświęconej relacjom polsko-niemieckim, w której wezmą udział: konsul generalna RFN w Gdańsku Cornelia Pieper, Adam Krzemiński i Andreas Kossert. Planowana jest wizyta uczestników festiwalu w Świnoujściu. Dużo będzie się mówić o Ludwigu van Beethovenie w związku z 250. rocznicą jego urodzin. Motto festiwalu wzięto z jego listu. Brzmi ono: „O, wy ludzie”.
Szczegóły, bilety na spotkania: www.usedomerliteraturtage.de
(b)