Minęła 31. rocznica obalenia muru berlińskiego. W ubiegły piątek w kościele św. Mikołaja w Lipsku, w rocznicę potężnej demonstracji, zorganizowanej tam w poniedziałek 9 listopada 1989 r., odbyło się tradycyjne rocznicowe nabożeństwo i spotkanie. Z powodu pandemii ograniczono liczbę uczestników.
Każdego roku głównym punktem spotkania jest „Mowa w sprawie demokracji”, wygłaszana przez znaną indywidualność międzynarodowego życia intelektualnego. W piątek, na dziedzińcu kościoła, mowę prezentował Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, redaktor naczelny polsko-niemieckiego magazynu „Dialog”. Mówił o niedostatecznym znaczeniu dziejów europejskich ruchów wolności dla współczesnych relacji społecznych, o roku ’89 jako czasie narodzin takiej politycznej Europy, w jakiej dziś żyjemy. Podkreślał znaczenie zwycięstwa ruchów obywatelskich w Europie Środkowo-Wschodniej, a głównie w Polsce, dla zjednoczenia Niemiec.
W wywiadzie dla Rozgłośni Polskiej Radia Deutsche Welle premier Saksonii Michael Kretschmer mówił: – Wiemy, że bez Polski i „Solidarności” zjednoczenie Niemiec nigdy nie byłoby możliwe.
(b)