środa, 23 września 2020.
Strona główna > Przez granice > Protest na granicy

Protest na granicy

Protest na granicy
Data publikacji: 2020-05-12 15:08
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-18 11:16
Wywietleń: 525 455032

W ubiegły piątek po obu stronach zamkniętego przejścia granicznego Lubieszyn/Linken zebrali się manifestanci z Polski i Niemiec, w większości Polacy. Domagali się od władz w Warszawie wycofania obowiązku kwarantanny wobec transgranicznych pracowników medycznych. Z innych transgranicznych pracowników ten obowiązek niedawno zdjęto, realizując postulat zgłaszany podczas poprzednich protestów na granicach Polski z sąsiadami.

Manifestanci domagali się także otwarcia dla pracowników transgranicznych, uczniów i studentów przejść Lubieszyn/Linken, Gryfino/Mescherin, Rosówek/Rosow. Teraz muszą jeździć przez Kołbaskowo, co dla większości oznacza konieczność nadkładania drogi o kilkadziesiąt kilometrów.

W ubiegłym tygodniu jeden ze szczecińskich posłów powiedział, że protesty na granicy służą interesom niemieckim i mają charakter polityczny.

Mamy w Polsce wolność słowa i każdy może wypowiadać swoje opinie. Ale można też zwrócić uwagę, że protesty były także na granicy czesko-polskiej, a wcześniej – litewsko-polskiej. W czyim tam były interesie?

Autor tego felietonu już tak długo żyje na świecie, że koronawirus arbitralnie zesłał go do grupy szczególnego ryzyka, czytaj: szczególnej ochrony. Tym niemniej z racji wieku autor pamięta, że gdy w czasach, o których mawiają, że są słusznie minione, ludzie protestowali przeciwko decyzjom władzy, np. dotyczącym warunków pracy, władza orzekała, że działają w interesie niemieckim, a protest ma charakter polityczny, czyli podwójnie antypolski.

Korzystając z wolności słowa przypomnijmy, że protestującym w Lubieszynie/Linken chodziło o to, żeby medycy mogli dojeżdżać do pracy i wracać do domu, do rodzin. Jeśli to jest w interesie Niemiec, to co jest w interesie Polski?

Bogdan TWARDOCHLEB

Fot. Katarzyna Jackowska

Protest na granicy Protest na granicy Protest na granicy Protest na granicy Protest na granicy

Komentarze

yaca
Ciekawski, moze nie wiesz, ale tam mieszka kilkadziesiat tysięcy Polaków, którzy lecza się w tamtejszej słuzbie zdriowa. Ci polscy lekarze, leczą wszytkich, bez wyjatku. Ale nie chce mi się wierzyć, że o tykm nie wiedziałeś.
2020-05-18 10:40:15
Ciekawski
A dlaczego polscy lekarze, medycy i medyczki demonstrują na granicy, aby dojeżdżać do pracy w Niemczech? Tam leczą tylko Niemców. Polak nie może jechać do Niemiec na leczenie. Polski lekarz za to w Niemczech lepiej zarabia. Te protesty to zwykły egoizm członków kasty medycznej, która boi się o stratę przywilejów finansowych. Morze by tak lepiej zaczęli by spełniać przysięgę Hippokratesa i leczyć wszystkich równie bez względu na to, kto lepiej płaci.
2020-05-13 14:16:05

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
26
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie