Podczas zakończonych w ubiegłym tygodniu dorocznych Dni Polsko-Niemieckich w Szczecinie, ze względu na pandemię zorganizowanych głównie on-line, zaprezentowano „Broszurę transgraniczną. Życie i praca na polsko-niemieckim pograniczu”. Została wydana w dwóch językach przez szczeciński Urząd Miasta we współpracy z Kommunalgemeinschaft Europaregion POMERANIA e.V. Jej autorami i redaktorami są pracownicy Punktów Kontaktowo-Doradczych dla polskich i niemieckich obywateli w Szczecinie i Löcknitz.
W obszernym, liczącym ponad 60 stron wydawnictwie, można znaleźć informacje o polskim i niemieckim prawie pracy, specyfice zatrudnienia na pograniczu, uwarunkowaniach działalności gospodarczej w obu krajach, specyfice Izb Handlowo-Przemysłowych w Niemczech, spółkach prawa cywilnego i handlowego w obu krajach, wymaganych kwalifikacjach zawodowych, warunkach poszukiwania pracy, o podatkach, świadczeniach społecznych, w tym zasiłkach dla dzieci. Są też podstawowe informacje o pomocy dla rodziców, emeryturach, ubezpieczeniach, warunkach przeprowadzki z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski, o meldunkach, przedszkolach, obowiązku szkolnym, prawie wyborczym, warunkach zdobycia prawa jazdy, rejestracji samochodu, kupna nieruchomości, o wolnych zawodach itd.
Podane są również najważniejsze adresy kontaktowe w Niemczech i Polsce.
Więcej informacji można uzyskać w Punktach Kontaktowo-Doradczych dla polskich i niemieckich obywateli:
* w Szczecinie, pl. Armii Krajowej 1, +48 91 435 11 35; kontakt@um.szczecin.pl;
* w Löcknitz, Bürgerhaus, Marktstraße 4, +49 39 754 528 97; kontaktstelle@pomerania.net.
Broszurę w językach polskim i niemieckim można nieodpłatnie ściągnąć ze strony: http://bip.um.szczecin.pl/chapter_50072.asp
(t)