poniedziałek, 24 czerwca 2019.
Strona główna > Przez granice > Europejska Nagroda Muzealna

Europejska Nagroda Muzealna

Data publikacji: 2018-12-27 12:10
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-01 20:25
Wywietleń: 820 368842

Muzeum Narodowe w Szczecinie zostało nominowane do Europejskiej Nagrody Muzealnej (EMYA). Wśród 39 kandydatów z dziewiętnastu państw znalazło się Centrum Dialogu Przełomy – Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Finał konkursu odbędzie się w maju przyszłego roku w Sarajewie.

Nagrodę EMYA przyznaje Europejskie Forum Muzeów (European Museum Forum, EMF), niezależna organizacja pozarządowa zarejestrowana w Wielkiej Brytanii, działająca pod auspicjami Rady Europy. Jej celem jest promowanie innowacji w muzealnictwie i zachęcanie do wymiany dobrych praktyk między muzeami.

Wśród kandydatów do Nagrody EMYA 2019 są też trzy inne placówki polskie: Muzeum Farmacji im. Antoniny Leśniewskiej w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu, Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, nadto m.in.: wiedeńskie Weltmuseum, Dom Historii Europy w Brukseli, Dom Lego w Danii, Muzeum-Pomnik Verdun (Francja), Muzeum Kolejnictwa w St Petersburgu.

(b)

Komentarze

Quistorp
Już to kiedyś komentowałem. Tylko to był lansowany budynek od strony Architektonicznej. Powtórzę swoją opinię do wersji zamiast architektoniczne na "Muzealne" "fecum". "Fecum" to osady po produkcji wina, albo wysłodki po wyważonym piwie. Tymi wysłodkami , karmiło się trzodę chlewną. To także tyczy się treści wystawienniczej. Scenariusz, jak gdyby zza ciemnej kotary, niewidzialna ręka niewidzialnego właściciela wciąż przewracała precjozami, by pokazać ,że coś się dzieje, jak w witrynie sklepiku, z niechodliwą odzieżą. Jakże łatwo się wozić na wystawie taką materią jak "Przełomy". Typowe IMPONDERABILIA". Rzeczy nieuchwytne, nie dające się zważyć, zmierzyć, dokładnie określić, mogące jednak oddziaływać,mieć znaczenie, miejsce, wpływ. To w Szczecinie wyjątkowo decydentom z "warsiawki" udaje się wciskać. Przykłady; Mos Pionierów ? Chodzi o Celtów, Germanów Wenedów, Hunów, Słowian, szabrowników, osadników, skazańców? Każdy z nich może uważać się za pioniera. Pomnik trzech orłów;Dyspozycyjne media nazywają to niby trzy pokolenia, ponownego władztwa Polaków to na tej ziemi. A, co z następnymi? Już nie? Kolejny przykład. Anioł Wolności. Latał sobie nad ulicami zrewoltowanych mieszkańców grodu, popatrywał sobie jak leje się krew, i co w zamian? Nic. Człowiek jest wolny , gdy ma pracę. Żyć z nic nie robienia, jest hańbą.Do Polaków nie dociera wypaczony sens napisu nad bramą "Auschwitz". Praca dobrowolna, za godziwa zapłatę! Przed Aniołkiem nadal stawają kolejne "demiurgi" dosłownie; Twórcy idealnej siły kreującej rzeczywistość. A to już znali starożytni grecy. Dosłownie ; demiourgos - pracujący dla ludu. Mistrz rzemiosła. Finalizując. A kim są Ci niewidzialni twórcy spektaklu pod gumową nazwą "PRZEŁOMÓW"? Nadal brak przełomu w myśleniu. Chyba nikogo nie obraziłem.
2019-01-01 20:24:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie