środa, 26 lutego 2020.
Strona główna > Przez granice > Drzwi zawsze otwarte

Drzwi zawsze otwarte

Drzwi zawsze otwarte
Data publikacji: 2019-04-25 11:45
Wywietleń: 1280 387520

Po raz pierwszy stanowisko pełnomocnika do spraw integracji i migracji Senatu Berlina obejmie osoba o migranckich korzeniach. Od 1 maja funkcję tę będzie pełnić pochodząca z Polski Katarina Niewiedzial.

Liczba migrantów rośnie w Berlinie z roku na rok. Obecnie już co trzeci mieszkaniec stolicy Niemiec ma migranckie pochodzenie. Wpływ migrantów na politykę nie rośnie jednak proporcjonalnie do wzrostu ich liczby, a wręcz przeciwnie – wciąż jest znikomy. Z tym większą więc radością środowiska migranckie przyjęły wiadomość, że na stanowisko pełnomocnika Senatu ds. integracji i migracji, istniejące od 1981 roku (najpierw w Berlinie Zachodnim), powołano pochodzącą z Polski Katarinę Niewiedzial, która ma za sobą doświadczenia imigranckie i przeszła wszystkie etapy trudnego procesu integracji.

Zaczynać od zera

Życiorys nowej pełnomocniczki jest typowy dla wielu osób z całego świata, których rodzice postanowili szukać szczęścia w Niemczech. Urodziła się w 1977 roku w przygranicznym Zgorzelcu. Gdy miała dwanaście lat, wyemigrowała z rodzicami do Niemiec. Rodzina trafiła najpierw do obozu przejściowego dla uchodźców we Friedlandzie niedaleko Getyngi. Po pewnym czasie przeniosła się stamtąd do Bremerhaven.

– Wiem, co to znaczy przybyć do obcego kraju i zaczynać od zera – mówi Katarina Niewiedzial.

Języka niemieckiego uczyła się od podstaw w tzw. Willkommensklasse dla dzieci uchodźców.

– Poczucie niemożności porozumienia się wpłynęło na mnie bardzo silnie – podkreśla.

Krok po kroku integrowała się z nową rzeczywistością. W Oldenburgu, Irlandii i Berlinie studiowała politologię. Do Berlina przeniosła się ostatecznie 19 lat temu.

Wielokulturowość i wielojęzyczność

Praca na rzecz migrantów to dla niej nic nowego. Pierwsze kroki zawodowe stawiała 15 lat temu w biurze pełnomocnika ds. integracji i migracji Andreasa Gemerhausena, którego teraz zastąpi na tym stanowisku. Przez ostatnie pięć lat pełniła podobny urząd w berlińskiej dzielnicy Pankow. Teraz zajmie się sprawami imigrantów z ramienia Senatu. Po raz pierwszy osoba pochodząca z Polski będzie zajmować w administracji Berlina tak eksponowane stanowisko.

Pracy i wyzwań z pewnością nie zabraknie. Nawet w tak otwartym mieście jak Berlin kryzys uchodźczy przyczynił się do wzrostu nastrojów rasistowskich i ksenofobicznych. Do tego dochodzą sprawy integracji nowych mieszkańców w miejscach zamieszkania i szkołach, nauka języka, poszukiwanie pracy.

Katarina Niewiedzial nie zamierza przy tym zapominać o imigrantach, którzy przybyli do Berlina wiele lat temu, lecz wciąż potrzebują wsparcia. Już zapowiedziała, że chciałaby zwiększyć liczbę migrantów pracujących w administracji publicznej, bo na razie są w niej rzadkością, np. wśród urzędników i bibliotekarzy. Szansę na zmianę tego stanu rzeczy widzi w zachodzącej właśnie zmianie pokoleniowej. W najbliższych trzech latach nawet 20 tysięcy berlińskich urzędników osiągnie wiek emerytalny. To odpowiedni czas, by struktury instytucji publicznych otworzyły się na wielokulturowość i wielojęzyczność.

Otwarcie mówić o potrzebach

Droga zawodowa Katariny Niewiedzial to przykład sukcesu, lecz sama pełnomocniczka uważa, że udana integracja w Niemczech wciąż zależy w dużej mierze od przypadku i szczęścia, a tak nie powinno być. Dlatego opowiada się za rozwiązaniami, które skuteczniej będą wspierać imigrantów. Za kluczowe uważa to, by angażowali się oni w inicjatywy społeczne i polityczne. Zachęca też, by otwarcie mówili o swoich potrzebach. Obiecuje, że drzwi jej biura będą otwarte dla każdego z nich.

Monika STEFANEK

Wolna dziennikarka, mieszka w Berlinie

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie