Zmarł Harald Ringstorff, premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego w latach 1998-2008 – podaje kancelaria rządu w Schwerinie. Miał 81 lat. Żaden z premierów landu nie pełnił tak długo urzędu jak on. Wcześniej był wicepremierem oraz ministrem gospodarki i spraw europejskich. W czasach NRD pracował na Uniwersytecie Rostockim, w przemyśle chemicznym i stoczniowym. Był współzałożycielem wschodnioniemieckiej SPD, działaczem ruchu sprzeciwu wobec polityki SED, posłem do ostatniego parlamentu NRD, pierwszego powołanego w wolnych wyborach, i do parlamentu landu.
Jako premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego często bywał w Szczecinie i województwie zachodniopomorskim, negocjował i podpisywał porozumienia o współpracy regionalnej. Z wizytami jeździł także do innych regionów, położonych nad Bałtykiem, budując współpracę nadbałtycką. Gdy projektowano autostradę A-20 z Hamburga na wschód, był zwolennikiem przedłużenia jej do Szczecina, Gdańska, Kaliningradu i państw bałtyckich. Wspierał projekt Via Hanzeatica.
Przykładał ogromną wagę do bliskich relacji z Polską, a zwłaszcza województwem zachodniopomorskim. Wspierał rozbudowę przejść granicznych i transgranicznych linii kolejowych, współpracę w dziedzinie nauki, edukacji, kultury. Opowiadał się jednoznacznie za członkostwem Polski w Unii Europejskiej i strefie Schengen.
Uważał, że Szczecin w Unii Europejskiej stanie się metropolitalnym centrum polsko-niemieckiego regionu granicznego, łączącym Pomorze Zachodnie i Pomorze Przednie.
Był politykiem centrowym, umiejętnym konstruktorem kompromisów. Potrafił budować współpracę i koalicje rządowe zarówno z lewą, jak i prawą stroną sceny politycznej. Broniąc interesów landu, umiał przeciwstawić się nawet federalnym władzom własnej partii. Choć ponosił też porażki, bo nie wszystkie jego projekty zostały zrealizowane, jednak zbudował kluczową pozycję SPD w landzie, co trwa do dziś. Konsekwentnie przeciwstawiał się skrajnej prawicy.
„Żegnamy wybitnego polityka i wspaniałego człowieka. Spokojny, zrównoważony, konsekwentny, obdarzony poczuciem wewnętrznego humoru, cieszył się w naszym landzie wielkim autorytetem. W wieloletniej chorobie wspierała go jego żona Dagmara” – napisała w kondolencjach Manuela Schwesig, obecna premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego.
„Harald Ringstorff: socjaldemokrata i Meklemburczyk. Od stoczni do kancelarii państwa” – to tytuł obszernej monografii pióra Christopha Wunnicke, która ukazała się dwa lata temu.
(b)