sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Na Luzie > Zamek Książ pełen tajemnic

Zamek Książ pełen tajemnic [GALERIA]

Zamek Książ pełen tajemnic
Data publikacji: 2019-08-08 15:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-08 19:29
Wywietleń: 933 407048

Wielka wystawa wynalazków Leonarda da Vinci, wirtualny spacer po transatlantyku Piłsudski, unikatowe preparaty Zakładu Medycyny Sądowej z Wrocławia, Bitwa Epok i premiery książek. To tylko niektóre z atrakcji Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic w zamku Książ w Wałbrzychu.

W sobotę i niedzielę (10-11 sierpnia) już po raz siódmy badacze tajemnic będą rozmawiać o eksploracji, zagadkach przeszłości, ukrytych dziełach sztuki, a także wezmą udział w zajęciach, prelekcjach, pokazach, obejrzą również ekspozycje, które na co dzień nie są dostępne. 

- Od początku festiwalu chcieliśmy skupiać ponad podziałami różne środowiska: archeologów, muzealników, eksploratorów, profesjonalistów i amatorów-historyków. To dało niesamowitą mieszankę osobowości, które dzielą się swoimi doświadczeniami z tysiącami naszych uczestników. Każdy przecież marzy o szukaniu skarbów – mówi Joanna Lamparska, dziennikarka i pisarka, która wymyśliła festiwal.

Stąd m.in. pomysł pokazanie kolekcji wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. To wyjątkowy zbiór narzędzi zbrodni, a także preparatów anatomicznych. Większość eksponatów pochodzi z czasów niemieckich, ale będzie okazja zobaczyć również powojenne amatorskie pasy cnoty. Muzeum Zakładu Medycyny Sądowej nie jest udostępniane dla zwiedzających, festiwal to wyjątkowa możliwość obejrzenia tej wystawy, na dodatek pod okiem lekarzy sądowych.

Wśród prelegentów Konferencji Odkrywców, która odbywa się podczas imprezy, są m.in. Jacek Podemski, dziennikarz, eksplorator, przewodnik po Czarnobylu, który powie, jak naprawdę wygląda zakazana strefa i po raz pierwszy pokaże swój film o nim bez skrótów. Kolejna premiera to „Imperium małych piekieł. Mroczne tajemnice obozu Gross Rosen” Joanny Lamparskiej. Autorka opowie o swojej najnowszej książce i szokujących wynikach śledztwa dotyczącego eksperymentów medycznych w czasie II wojnie światowej na Dolnym Śląsku. Będzie próba uruchomienia po stu latach projektora z kolekcji Janusza Chmielniaka. Kolejna nowość to możliwość penetracji za pomocą technologii VR wnętrza  m/s Piłsudski. 

Nie zabraknie opowieści o wojennych tajemnicach Gór Sowich, zamków, pałaców i zabytkowych ogrodów, najnowszych odkryciach. Organizatorzy przybliżą też intrygującą kwestię tzw. dzienników wojennych, dokumentów, które ujrzały światło dzienne w tym roku i mają rzekomo wskazywać miejsce ukrycia kilku ton złota oraz dzieł sztuki.
Festiwal to okazja do odwiedzenia zamku Książ, jego słynnych tarasów oraz ogromnych podziemi wykutych 55 metrów pod zamkowym dziedzińcem w czasie II wojny światowej.

- Dzięki swojej imponującej kubaturze, bogactwie koncepcji architektonicznych, niezwykłej historii oraz zapierającej dech w piersiach lokalizacji Książ fascynuje zarówno turystów, jak i znawców sztuki. Dawna siedziba Piastów oraz Hochbergów zachwyca arystokratycznym splendorem i rozmachem. Zamek Książ w Wałbrzychu to unikat na skalę europejską. Uznaje się go również za jeden z najbardziej tajemniczych obiektów na Starym Kontynencie. Nie znamy ostatecznego celu nazistowskiej przebudowy, a wydrążona rękami więźniów obozu Gross Rosen sieć tuneli pod zamkiem owiana jest mgłą legend i licznych teorii – mówi Anna Żabska, prezes zarządu spółki Zamek Książ.

Podczas festiwalu zamkowy dziedziniec zapełni się wojownikami z kilku epok. Trwający dwa dni turniej będzie nie tylko zabawą, ale i lekcją historii oraz broni. Z pewnością jedną z największych atrakcji będzie wystawa wynalazków Leonarda da Vinci w pięknej Sali Balowej. Pełen program tutaj

Organizatorami festiwalu są: Fundacja Joanny Lamparskiej na rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Projekt Historia oraz zamek Książ w Wałbrzychu. 

(g)

 

Zamek Książ pełen tajemnic Zamek Książ pełen tajemnic Zamek Książ pełen tajemnic Zamek Książ pełen tajemnic Zamek Książ pełen tajemnic

Komentarze

Mariusz
szkoda ze nie mozna tam wejsc ze swoim malym pieskiem. za to zwiewdzilem stary ksiaz, sciezka nad urwiskiem jest bardzo ciekawa. pozdraiwam pania Joanne L. dobre ksiazki pisze.
2019-08-08 17:34:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie