Sobota, 02 grudnia 2023 r. 
-4 szczecin
REKLAMA

Z psami na plaże!

Data publikacji: 21 czerwca 2016 r. 14:44
Ostatnia aktualizacja: 06 lipca 2016 r. 07:52
Z psami na plaże!
Fot. Piotr Barański  

Włoscy obrońcy praw zwierząt walczą o zgodę na wpuszczanie psów na publiczne plaże w całym kraju. Informują jednocześnie, że mnożą się kary dla właścicieli czworonogów, którzy złamali obowiązujące zakazy. W ciągu tygodnia takich mandatów wymierzono 400.

Kampanię na rzecz zniesienia zakazu wstępu psów na plaże, które nie są w gestii prywatnych najemców, prowadzi Stowarzyszenie Obrony Zwierząt i Środowiska (AIDAA). Organizacja ta zebrała dotąd około 20 tysięcy podpisów pod petycją o zmianę surowych przepisów w tej sprawie.

Obecnie plaż przeznaczonych także dla plażowiczów ze zwierzętami jest bardzo mało. Zauważa się, że wysoka liczba kar wymierzonych już na progu sezonu oznacza, że to będzie wyjątkowo trudny dla nich rok. Grzywny za wejście z psem na plażę, gdzie zakaz obowiązuje, wynoszą około 200 euro.

– Istnieje cała plątanina przepisów regionalnych, rozporządzeń lokalnych i gminnych oraz kapitanatów portów, które faktycznie zabraniają wstępu na plaże osobom z psem – podkreśliło stowarzyszenie.

Odnotowało, że na 8 tysiącach kilometrów wybrzeża Włoch obowiązuje 5 tysięcy różnych rozporządzeń dotyczących tej kwestii. Najtrudniejsza sytuacja w ocenie obrońców środowiska panuje na Sycylii, w rejonie Rzymu, w Kampanii, na Sardynii i w Apulii. Tam zakaz ten jest surowo egzekwowany.

Od lat AIDAA podejmuje starania o to, aby wydano jedno ogólnokrajowe rozporządzenie, które wprowadziłoby obowiązek udostępnienia przystosowanych do tego wolnych plaż komunalnych osobom z psami. (pap)

Fot. Piotr Barański

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Szarotka
2016-07-06 07:39:47
Wszystko zależy od mądrości, odpowiedzialności i zdrowego rozsądku właściciela. Uważam, że powinny być wydzielone części plaż, gdzie można przebywać z psem, ale powinien być dla takiego miejsca określony specjalny regulamin, surowo egzekwowany. A w tym regulaminie powinny się znaleźć także takie punkty, które dotyczą dobrostanu samego zwierzaka, jak np. konieczność zapewnienia mu wody do picia, czy też miejsca w cieniu (np. pod parasolem). Znalazłam kiedyś taki regulamin na stronie internetowej gminy Rewal i powiem, że mógłby służyć za wzorcowy.
mariusz
2016-06-25 11:49:50
pies psowi nie rowny. male pieski do 5 kg niech sobie beda na plazach, ale ludzie nie maja umiaru I rozumu, zabieraja ogromnne psy ktore lataja po calej plazy teroryzujac turystow, nie kazdy chce plywac z psem w wodzie albo byc ochlapany przez trzepiacego sie psa. poza tym zwierze sie meczy duze na plazy, zakazac pod taka sama kara 200E w przeliczeniu wprowadzania psow do 40 cm I 5 kg wagi.
jola
2016-06-23 17:26:21
Ale nie w wodzie jak ludzie!
Pies
2016-06-22 08:30:54
Pies też człowiek, ale jak przyciśnie, to robi, gdzie chce.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA