Na czerwcowe spotkanie „Wianki na Janki” w kobiecym gronie po raz kolejny zaprosiły także kobiety – te z Koła Gospodyń Wiejskich w Niekłończycy „Inicjatywa Wiejska”. To wydarzenie organizowane jest w tej miejscowości w gminie Police od kilku lat, właśnie na początku lata. I niezmiennie cieszy się zainteresowaniem mieszkanek nie tylko Niekłończycy.
– Są tu panie, które widzę po raz pierwszy – przyznała Karina Mazurkiewicz, sołtys Niekłończycy i inicjatorka akcji. – Cieszę się, że tyle kobiet chce z nami spędzić ten letni wieczór.
Panie, zgodnie z prośbą organizatorek, przyszły w kolorowych sukienkach. Do tego z przysmakami i polnymi kwiatami, z których same robiły piękne wianki. Razem po prostu spędziły miły wieczór. Wśród uczestniczek była nawet kobieta, która przyjechała… z Anglii. Wprawdzie nie kontkretnie na to spotkanie, ale okazja do wzięcia w nim udziału bardzo ją ucieszyła.
– Przyjechałam z wizytą do pobliskiej Jasienicy (dzielnica Polic) – opowiada pani Anna, którą na spotkanie przyprowadziła koleżanka z Niekłończycy. – Fantastycznie, że udało się wziąć udział w takim spotkaniu. Jest kolorowo, jest okazja do rozmowy, panuje świetna atmosfera.
– Są tu panie w różnym wieku, a rozmawiamy ze sobą jak z rówieśniczkami – mówiła jedna z mieszkanek Niekłończycy, która uczestniczyła w wydarzeniu. – Zwykle nie mamy czasu na dłuższe rozmowy. A tu jest doskonała okazja do tego.
Stałym punktem spotkania „Wianki na Janki” jest też wizyta u pana Jana – mieszkańca Niekłończycy. Kobiety w kolorowych sukienkach, z własnoręcznie wykonanymi wiankami na głowach idą do jego domu i wręczają list z życzeniami. ©℗
Agnieszka SPIRYDOWICZ