czwartek, 21 listopada 2019.
Strona główna > Na Luzie > W kopertach młode pary dostają rocznie nawet 3 miliardy złotych

W kopertach młode pary dostają rocznie nawet 3 miliardy złotych

W kopertach młode pary dostają rocznie nawet 3 miliardy złotych
Data publikacji: 2019-06-16 22:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-06-25 11:34
Wywietleń: 1277 397171

Wartość rynku ślubnego w Polsce przekracza 7 mld zł rocznie, a w kopertach nowożeńcy dostają rocznie 2,5-3 mld zł - wynika z danych firm monitorujących rynek ślubny. Ponad 70 proc. organizowanych imprez weselnych mieści się w budżecie do 40 tys. zł.

Zgodnie z tradycją wiele osób bierze ślub w czerwcu, gdyż to jeden z tych miesięcy, które mają w nazwie literę "r". Ma to przynieść młodym szczęście.

Budżet nowożeńców

Jak powiedział Robert Pieczyński z zarządu Polskiego Stowarzyszenia Wedding Plannerów, rynek weselny w Polsce, którego roczna wartość przekracza 7 mld zł, dzieli się na trzy segmenty kosztowe.

- W pierwszym, najpopularniejszym (75 proc. rynku), budżet nowożeńców na zorganizowanie wesela nie przekracza 50 tys. zł, w drugim segmencie - średniobudżetowym, który stanowi 22 proc. rynku, wydatki mieszczą się w przedziale 50 do 150 tys. zł - tłumaczył. Dodał, że najdroższych wesel, o kosztach przekraczających 150 tys. zł, jest ok. 3 proc.

W USA czy Japonii średnie wydatki na wyprawienie wesela sięgają ok. 100 tys. dol., (czyli ponad 370 tys. zł) - wskazał.

Wedding plannerka Ewa Wardęga z Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych wskazuje, że w ostatniej dekadzie wydatki związane z organizacją imprezy weselnej wzrosły od 30 do 50 proc.

- Kiedyś mówiło się o przeciętnym weselu na 100 osób za 50 tys. zł, teraz oscylujemy raczej w granicach 80 tys. zł - podała. Tłumaczyła, że wynika to nie tylko z chęci wydania pieniędzy przez młodych, ale także ze wzrostu cen na rynku. Na wzrost wartości organizowanych przyjęć wskazał również Pieczyński.

- Segment niskobudżetowy rośnie rocznie w tempie 10-12 proc., natomiast w segmentach średnio i wysokobudżetowych, co cztery lata wydatki się podwajają - powiedział.

Kosztowne dodatki

Oprócz kosztów wesela, zmienia się również ich struktura, ale także rodzaj prezentów.

- Kiedyś gross wydatków weselnych pochłaniało samo przyjęcie. Dziś wyraźnie rośnie udział oprawy florystycznej i wizualnej, pojawiło się wiele atrakcji, jak np. upominki dla gości czy wypuszczanie motyli. Tego jeszcze kilka lat temu nie było na polskim rynku - zaznaczył Pieczyński. Zwrócił uwagę, że taki trend przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych i Japonii.

- Z naszą polską hierarchią wartości bliżej nam do południowców z Cypru i Grecji, gdzie tradycją były wesela na 300 osób, niż do Skandynawów i naszych najbliższych sąsiadów z Czech i Słowacji. Oni też zawierają śluby, jednak nie wykosztowują się na wielkie imprezy weselne - zauważył doradca zarządu Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz. My - jak mówił - lubimy bardziej wystawne życie, droższe samochody i większe wesela, ale płacimy za to pewną cenę. - Te pieniądze mogłyby posłużyć jako oszczędności czy wkład własny do zakupu mieszkania lub inwestycje we własny biznes. 

Pieczyński z Polskiego Stowarzyszenia Wedding Plannerów powołując się na wyliczenia Głównego Urzędu Statystycznego przypomniał, że w latach 90-tych XX w. w Polsce zawierano ok. 250 tys. małżeństw rocznie; w roku 2000 było to ponad 211 tys., w 2010 r. - przeszło 228 tys. Na początku tej dekady nastąpiło tąpnięcie - w roku 2013 liczba ślubów spadła do ok. 180 tys.

Pieniądze najlepszym prezentem?

 

Nowożeńcy w prezencie ślubnym coraz częściej dostają pieniądze. Z wyliczeń Polskiego Stowarzyszenia Wedding Plannerów wynika, że rocznie w kopertach nowożeńcy dostają nawet 2,5-3 mld zł.

Prezenty typu żelazko, toster, pościel lub większe sprzęty domowe są już rzadkością. Ewa Wardęga wskazuje, że wynika to przede wszystkim z przesunięciem granicy wiekowej osób wstępujących w związek małżeński.

- Dzisiejsze młode pary w ogromnej większości są już "na swoim", mają urządzone mieszkania lub domy. Nawet jeśli dopiero rozpoczynają wspólne życie, to widzimy mocny trend ku delikatnemu sygnalizowaniu gościom, iż wolą otrzymać w prezencie pieniądze - zaznaczyła. Jej zdaniem dla gości też jest to łatwiejsze rozwiązanie, bo nie muszą zastanawiać się, co kupić i czy prezent na pewno się spodoba.

(pap)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Wawrzek
Dostają ale ze środków już wielokrotnie opodatkowanych i podatkowanie ich jeszcze raz jest antyspołecznym wynaturzeniem zwłaszcza,że podatek płacą firmy usługowe organizujące wesela. W ten sposób będzie powstawać coraz więcej niechcianych konkubinatów. Schizofrenia rządzących
2019-06-25 11:29:18
Ala
A ile dostają księża za udzielanie ślubów? Może by tak ich też opodatkować z tych datków? Wszak to przecież jest darowizna od osoby obcej. Owszem płacą zryczałtowany podatek kwartalnie ale to są śmieszne pieniądze w porównaniu z kasą jaką zbierają za chrzciny, pogrzeby, komunię, śluby itp.
2019-06-19 11:49:56
:)
@obserwator: miejmy nadzieje ze opodatkuje tylko szybko ! i somsiad na somsiada na wsi bedzie donosil co to łon dostoł buhhaha,chory kraj
2019-06-17 11:05:16
321
a sukienkowi ile dostaja ?! duzo wiecej a placa podatek jeden i ten sam niezaleznie od tego ile dostana, ile mozna by przez te tysiace lat za to kupic sprzetu medycznego,ile nowych lekow stworzyc itd. a tak wszystko przejedzone ,BRAWO WY
2019-06-17 09:12:51
Obserwator
Czy rządząca partia w Polsce opodatkuje wesela ?,co im do tego ile w kopertach dostają Nowożeńcy !. Niby są programy + w Polsce ale ceny w sklepach szybują w górę
2019-06-17 07:30:31
Zołza
A fiskus łapy zaciera. https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-prezenty-slubne-kiedy-zaplacisz-podatek
2019-06-16 23:11:01

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie