Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

W Dolní Moravie zawiśnie najdłuższy most na świecie [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 19 lutego 2022 r. 23:31
Ostatnia aktualizacja: 20 lutego 2022 r. 18:24
W Dolní Moravie zawiśnie najdłuższy most na świecie
 

Czeski ośrodek Dolní Morava, który leży między Górami Orlickimi a Jesionikami, pod szczytem Śnieżnika, tuż przy granicy z Polską, oprócz krajobrazów i świetnej infrastruktury narciarskiej oferuje moc wrażeń, m.in. trasę widokową - Ścieżkę w Obłokach, czy Mamucią Kolejkę Górską. A wiosną ma tam być gotowy Sky Bridge 721 - najdłuższy na świecie wiszący most!

Dolní Morava to mała górska miejscowość w północnych Czechach (19 km od Międzylesia). Na narciarzy czeka tam teraz ponad 10 km tras zjazdowych i ponad 70 km biegowych, pracują wszystkie wyciągi, pokrywa śnieżna wynosi od 60 do 110 cm. Ośrodek słynie z wybudowanej na zboczach góry Slamnik wieży widokowej o wysokości 55 metrów – Ścieżki w Obłokach. Drewniana kładka  (na 1116 m n.p.m.) ma 750 m długości. Na odważnych czeka tam np. rozciągnięta na wysokości 50 m sieć- „kropla", 101 - metrowa kryta zjeżdżalnia czy rękaw (zbudowany z gęstej sieci), przez który przechodzi się z jednego piętra ścieżki na drugie. Z góry rozciąga się piękny widok na masyw Králického Sněžníku - nazywanego dachem Europy, bo w tym miejscu stykają się wszystkie trzy europejskie działy wodne, dolinę rzeki Morawy, a nawet na Jesioniki i Karkonosze ze Śnieżką.

Na Slamnik można wjechać 4-osobowym wyciągiem kanapowym bądź ...bobslejem. W Dolni Moravie działa bowiem najdłuższy tor bobslejowy w Czechach i drugi taki w Europie -  Mamuci tor bobslejowy. Na miłośników adrenaliny czekają 3 km jazdy, 25 zakrętów, obrót o 360 ° na wysokości 12 m nad ziemią, pętla w kształcie ósemki, podziemny tunel oraz cztery kładki nad leśnymi ścieżkami. Trasę można pokonać w obie strony, W czasie jazdy po kolejce mamucich rozmiarów z nachyleniem do 30% osiąga się prędkość ok. 50 km/h. Trzecia możliwość to ponad 2 km wędrówki szlakami, co zajmuje ok. 1,5 godziny.

Dolní Morava to dobre miejsce na wyjazd rodzinny. Baza noclegowa i gastronomiczna ośrodku jest dobra. Są parkingi na 300 samochodów. Na dzieci czeka szkółka narciarska i skiparki. Dla starszych miłośników białego szaleństwa jest trasa do snowboard crossu i skicrossu. Korzystanie z tamtejszych atrakcji jest płatne. W kasach można płacić kartą. Bilety nabyte on-line są tańsze. Warto wyrobić dającą zniżki Resort Card. Więcej na www.dolnimorava.cz/pl .

Kolejna atrakcja Dolní Moravy, wiszący most, będzie prowadzić od schroniska Slaměnka, nieopodal Ścieżki w Obłokach, ponad Doliną Młynicką, aż na zbocze góry Chlum. Jego długość wynosić będzie niecałe ¾ kilometra, czyli o ponad 200 m więcej niż ma otwarty ledwie rok temu najdłuższy most wiszący w portugalskiej miejscowości Arouca. Otrzymał nazwę Sky Bridge 721. Do jego budowy zużyto 1030 m  sześc. betonu. Most będzie ważył 405 ton, łączna waga lin sięgnie 158 t, a lina główna będzie miała średnicę 76 milimetrów. Po jego drugiej stronie turyści znajdą trasę edukacyjną „Most Czasu” z elementami rzeczywistości rozszerzonej, prezentującą walory przyrodnicze i burzliwą historię sudeckiego pogranicza, od 1935 r, aż po dziś. Pierwsi śmiałkowie będą mogli się przespacerować po moście rozciągającym się na wysokości 95 m nad ziemią już wiosną.

Marzenna Głuchowska

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Zołza
2022-02-20 18:08:54
@hmm Bo to bobslej na torach, nie jedzie po lodzie. Czynne cały rok.
hmm
2022-02-20 11:22:41
Ciekawe, że bobslej jedzie pod górę - przeważnie zjeżdżają grawitacyjnie w dół.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA