wtorek, 02 czerwca 2020.
Strona główna > Na Luzie > UNESCO: Kobiece głosy w cyfrowych asystentach są objawem seksizmu

UNESCO: Kobiece głosy w cyfrowych asystentach są objawem seksizmu

UNESCO: Kobiece głosy w cyfrowych asystentach są objawem seksizmu
Data publikacji: 2019-05-25 17:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-31 08:25
Wywietleń: 1232 392700

Wykorzystywanie kobiecych głosów przez cyfrowych asystentów osobistych w multimedialnych urządzeniach mobilnych utrwalają seksistowskie stereotypy – uznała UNESCO, publikując specjalny raport poświęcony temu zagadnieniu.

Kobiece głosy są wykorzystywane przez opartych na sztucznej inteligencji asystentach osobistych, instalowanych w większości systemów operacyjnych, obsługujących przenośne urządzenia, jak smartfony czy tablety. Asystentka Siri stworzona została przez Apple, Alexa przez Amazona, a Cortanę w systemach Windows instaluje Microsoft.

Według naukowców UNECSO cyfrowe asystentki są tak zaprogramowane, by były "uległe i służalcze" oraz grzecznie reagowały na zniewagi. Zdaniem ekspertów w ten sposób utrwalane są uprzedzenia płciowe, a twórcy oprogramowania dają przyzwolenie na seksistowskie nękanie.

– Uległość Siri w obliczu słownych nadużyć i służalczość wyrażana przez wielu innych asystentów cyfrowych, w których są głosy młodych kobiet, stanowi potężną ilustrację uprzedzeń płciowych, zakodowanych w produktach technologicznych – brzmi fragment raportu.

Naukowcy podkreślają, że cyfrowi asystenci głosowi szybko wkroczyli w codzienne życie wielu ludzi i obecnie stanowią prawie jedną piątą wszystkich wyszukiwań w internecie. Mają więc znaczący wpływ na kulturę, a ponieważ technologia oparta na głosie dociera do ogromnej liczby ludzi na całym świecie, feminizacja asystentów cyfrowych może przyczynić się do podtrzymywania i rozprzestrzeniania uprzedzeń płciowych.

– Świat musi zwracać większą uwagę na to, jak, kiedy i czy technologie sztucznej inteligencji są uwarunkowane płcią i, co najważniejsze, kto za to płaci – powiedziała Saniye Gulser Corat, dyrektor UNESCO ds. równości płci.

W raporcie wezwano firmy do podjęcia działań, które zapobiegałyby podobnym zjawiskom. UNESCO chce, aby zaprzestano tworzenia inteligentnych asystentek cyfrowych, wprowadzono badania opcji neutralnych pod względem płci i zniechęcano programistów do stosowania języka dyskryminacji płci. W raporcie podkreślono, że w tym roku stworzony został już cyfrowy asystent neutralny głosowo, przez co w jego przypadku uniknięto seksistowskich skojarzeń.

(pap)

Fot. pixabay

Komentarze

UNESCO to katolicki dewiant
mozna to wszystko zamknac w jednym zdaniu - KOBIETY POWINNY SIEDZIEC W DOMU PRZY GARACH I DZIECIACH I SLUZYC SWOJEMU MEZOWI - i skad my to znamy?
2019-05-31 08:25:15
idioci
Coo? To raczej ogromne wyróżnienie, że kobiety są uważane za ostoję bezpieczeństwa, zapewniają spokój, prowadzą do celu, mają wiedzę i można na nich polegać.
2019-05-28 06:48:04
teść pasierba
Te zajoby z UNESCO, EU i innych organizacji troszczących się o "prawa człowieka" nie zauważają iż za 5 (pięć) lat asystetnami będą LGBT- "trzecia płeć".,,,Trosczą się o "pokój na świecie" - coraz więcej trupów, trosczą sią o "zmianę klimatu", "tolerancję", "równw prawa", troszczą się o wszystko - dlatego świat tak wygląda.
2019-05-26 09:57:53

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie