niedziela, 22 września 2019.
Strona główna > Na Luzie > UNESCO: Kobiece głosy w cyfrowych asystentach są objawem seksizmu

UNESCO: Kobiece głosy w cyfrowych asystentach są objawem seksizmu

UNESCO: Kobiece głosy w cyfrowych asystentach są objawem seksizmu
Data publikacji: 2019-05-25 17:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-31 08:25
Wywietleń: 781 392700

Wykorzystywanie kobiecych głosów przez cyfrowych asystentów osobistych w multimedialnych urządzeniach mobilnych utrwalają seksistowskie stereotypy – uznała UNESCO, publikując specjalny raport poświęcony temu zagadnieniu.

Kobiece głosy są wykorzystywane przez opartych na sztucznej inteligencji asystentach osobistych, instalowanych w większości systemów operacyjnych, obsługujących przenośne urządzenia, jak smartfony czy tablety. Asystentka Siri stworzona została przez Apple, Alexa przez Amazona, a Cortanę w systemach Windows instaluje Microsoft.

Według naukowców UNECSO cyfrowe asystentki są tak zaprogramowane, by były "uległe i służalcze" oraz grzecznie reagowały na zniewagi. Zdaniem ekspertów w ten sposób utrwalane są uprzedzenia płciowe, a twórcy oprogramowania dają przyzwolenie na seksistowskie nękanie.

– Uległość Siri w obliczu słownych nadużyć i służalczość wyrażana przez wielu innych asystentów cyfrowych, w których są głosy młodych kobiet, stanowi potężną ilustrację uprzedzeń płciowych, zakodowanych w produktach technologicznych – brzmi fragment raportu.

Naukowcy podkreślają, że cyfrowi asystenci głosowi szybko wkroczyli w codzienne życie wielu ludzi i obecnie stanowią prawie jedną piątą wszystkich wyszukiwań w internecie. Mają więc znaczący wpływ na kulturę, a ponieważ technologia oparta na głosie dociera do ogromnej liczby ludzi na całym świecie, feminizacja asystentów cyfrowych może przyczynić się do podtrzymywania i rozprzestrzeniania uprzedzeń płciowych.

– Świat musi zwracać większą uwagę na to, jak, kiedy i czy technologie sztucznej inteligencji są uwarunkowane płcią i, co najważniejsze, kto za to płaci – powiedziała Saniye Gulser Corat, dyrektor UNESCO ds. równości płci.

W raporcie wezwano firmy do podjęcia działań, które zapobiegałyby podobnym zjawiskom. UNESCO chce, aby zaprzestano tworzenia inteligentnych asystentek cyfrowych, wprowadzono badania opcji neutralnych pod względem płci i zniechęcano programistów do stosowania języka dyskryminacji płci. W raporcie podkreślono, że w tym roku stworzony został już cyfrowy asystent neutralny głosowo, przez co w jego przypadku uniknięto seksistowskich skojarzeń.

(pap)

Fot. pixabay

Komentarze

UNESCO to katolicki dewiant
mozna to wszystko zamknac w jednym zdaniu - KOBIETY POWINNY SIEDZIEC W DOMU PRZY GARACH I DZIECIACH I SLUZYC SWOJEMU MEZOWI - i skad my to znamy?
2019-05-31 08:25:15
idioci
Coo? To raczej ogromne wyróżnienie, że kobiety są uważane za ostoję bezpieczeństwa, zapewniają spokój, prowadzą do celu, mają wiedzę i można na nich polegać.
2019-05-28 06:48:04
teść pasierba
Te zajoby z UNESCO, EU i innych organizacji troszczących się o "prawa człowieka" nie zauważają iż za 5 (pięć) lat asystetnami będą LGBT- "trzecia płeć".,,,Trosczą się o "pokój na świecie" - coraz więcej trupów, trosczą sią o "zmianę klimatu", "tolerancję", "równw prawa", troszczą się o wszystko - dlatego świat tak wygląda.
2019-05-26 09:57:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie