Piątek, 24 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Savoir-vivre na drodze

Data publikacji: 21 października 2017 r. 08:15
Ostatnia aktualizacja: 12 września 2018 r. 11:27
Savoir-vivre na drodze
 

Odpowiednie zachowanie na drodze ratuje ludzkie życie i zdrowie, a kulturalne prowadzenie pojazdu chroni nasz portfel przed niezaplanowanymi wydatkami. Jak pokazuje badanie Santander Consumer Banku „Polak w drodze 2.0 – wydatki kierowców” - 33 proc. mandatów zmotoryzowani płacą właśnie za niestosowne zachowania, m.in. nieprawidłowe manewry, niewłaściwe parkowanie, czy nieustępowanie pierwszeństwa.

Podstawowe zasady drogowej etykiety, które powinien znać każdy kulturalny kierowca.

Nie myśl tylko o sobie
Jak wynika z raportu Komendy Głównej Policji, w minionym roku na polskich drogach doszło do ponad 33 tys. wypadków i ponad 400 tys. kolizji. Ich głównymi przyczynami było niedostosowanie prędkości do warunków, nieudzielenie pierwszeństwa i  nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego. Część z tych zdarzeń udałoby się uniknąć, gdyby uczestnicy ruchu drogowego myśleli o sobie nawzajem – sygnalizowali zamiary, przewidywali zachowania innych, ustępowali pierwszeństwa. Widzisz korek? Użyj świateł awaryjnych, aby dać znać jadącym za tobą. Jedziesz autostradą? Przy wjazdach zajmuj lewy pas, aby umożliwić innym bezpieczne włączenie się do jazdy. Zauważyłeś stojący przy bocznej uliczce samochód, który próbuje włączyć się do ruchu? Bądź tym, który mu to umożliwi. Podczas wymieniania drogowych uprzejmości, pamiętaj, jednak o tym, aby zawsze kierować się zasadą ograniczonego zaufania.

 Nie pozwól, aby prowadziły emocje
Złe emocje i kierownica to śmiertelni wrogowie. Według danych TNS OBOP r., co czwarty kierowca przyznaje, że przynajmniej raz w tygodniu spotyka się z  sytuacją użycia klaksonu w celu przyspieszenia wykonania manewru. Co trzeci badany za to deklaruje, że jego reakcją na niekulturalnego lub agresywnego kierowcę jest przeklinanie (31 proc.) lub wykonywanie obraźliwych gestów (27 proc.). Nadużywanie sygnałów dźwiękowych, wysiadanie z auta, złośliwe hamowanie, czy zajeżdżanie drogi to nie tylko przejawy braku kultury, ale zachowania, które są niebezpieczne. Dobre maniery na drodze powinny być normą, ale warto doceniać je także u innych kierowców. Wdzięczność można wyrazić podnosząc dłoń do góry lub używając naprzemiennie sygnalizatorów świetlnych, np. kierunkowskazów.

Nie wstrzymuj ruchu
Próba spopularyzowania w naszym kraju „jazdy na suwak” nie odniosła takiego sukcesu jak na zachodzie Europy. Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z tego, że w miejscu, gdzie droga dwujezdniowa zwęża się do jednego pasa, najszybszą metodą jazdy jest naprzemienne zjeżdżanie aut. Zajęcie odpowiedniego pasa na kilkaset metrów przed zwężeniem wcale nie upłynnia ruchu. Z kolei wciskanie się na siłę w ostatniej chwili po prostu go wstrzymuje. Pamiętaj - czasem ułatwienie przejazdu jednemu samochodowi może usprawnić podróż pozostałym kierującym. Pilnuj również tego, aby samemu nie opóźniać jazdy. Przykładowo, stojąc na czerwonym, bądź gotowy do ruszenia. W końcu płynny start spod świateł pozwoli przejechać maksymalnej liczbie kierowców. Dobrym nawykiem jest także czytelne sygnalizowanie drogowych planów. Kieruj się przy tym zasadą, że kierunkowskaz pokazuje zamiar, nie fakt. Dlatego stosuj go wystarczająco wcześnie. Dzięki temu manewr nie będzie zaskoczeniem dla innych. Pamiętaj również o tym, że niektórzy potrzebują kilka sekund więcej na reakcję. Kulturalni kierowcy nie wywierają presji klaksonem i nie pospieszają kierującego.

Jedź spokojnie i oszczędzaj
Santander Consumer Bank, wydawca karty Visa TurboKARTA, zbadał wydatki polskich kierowców. Okazuje się, że najwięcej wydają na paliwo. Kierowców dużo kosztują także naprawy (64 proc. ankietowanych) oraz serwis opon (43 proc.). Niemal co czwarty zmotoryzowany przyznał, że finansowo odczuwa również zakup materiałów eksploatacyjnych. Spokojna i płynna jazda jest nie tylko bezpieczniejsza, ale również bardziej opłacalna. Jak oceniają eksperci, stosując zasadę „ekodrivingu” rocznie można zaoszczędzić nawet do 20 proc. kosztów samego tankowania. Ponadto, ekonomiczne prowadzenie auta obniża również koszty związane z jego eksploatacją. Dodatkowe oszczędności można także wygenerować płacąc za zakupy kartami z funkcją moneyback.

Dobry kierowca nie tylko odpowiednio zachowuje się na drodze i przestrzega przepisów. Potrafi również kulturalnie prowadzić samochód i szanować pozostałych uczestników ruchu. W każdej sytuacji warto traktować innych w należyty sposób, jednak przestrzeganie savoir-vivre`u na drodze opłaca się podwójnie – oszczędza nie tylko emocje, ale i pieniądze.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

auto
2017-10-23 06:49:46
Chyba raz tłuczkiem ;)
Ocena
2017-10-22 01:18:23
A wg. Foto: raz Sierpem raz Mlotem... !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA