czwartek, 09 lipca 2020.
Strona główna > Na Luzie > Po remoncie będzie można zwiedzać filmową Szuflandię

Po remoncie będzie można zwiedzać filmową Szuflandię

Po remoncie będzie można zwiedzać filmową Szuflandię
Data publikacji: 2019-11-17 21:10
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-17 21:31
Wywietleń: 1146 428273

Dobiega końca rewitalizacja zabytkowej willi w Łodzi, znanej z "roli" Szuflandii w komedii "Kingsajz". Z tej okazji główni bohaterowie filmu Juliusza Machulskiego odsłonią swoje gwiazdy na ul. Piotrkowskiej, a odnowione wnętrza zostaną udostępnione mieszkańcom i turystom.

Cztery lata temu zlokalizowany przy ul. Wólczańskiej 17 w centrum Łodzi budynek, w którego piwnicach mieściła się Szuflandia, czyli filmowa kraina krasnoludków, był ruiną. Wówczas został przekazany Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej (ŁSI), a następnie w 2017 r. rozpoczął się gruntowny remont blisko stuletniego kompleksu willowego Edwarda Hentschla. Obecnie, po zakończeniu modernizacji za 11 mln zł, trwają odbiory i drobne prace wykończeniowe, w tym między innymi meblowanie wnętrz.

- Zabytek był bardzo zniszczony. W budynku frontowym nie było jednej trzeciej jego części. Prześwit bramowy był kompletnie zawalony, co było dużym wyzwaniem dla konstruktorów, którzy musieli wszystko na nowo narysować, uwzględniając zalecenia konserwatorskie - podkreśli dyrektor ds. inwestycji kubaturowych ŁSI Marcin Obijalski.

W zmodernizowanej Szuflandii udało się zachować część oryginalnych, architektonicznych elementów wystroju, m.in. ozdobne detale elewacji, zewnętrzne kraty okienne, fragmenty sztukaterii, oryginalne płytki podłogowe w wiatrołapie budynku. Pozostałe dwa budynki kompleksu zostały przebudowane na potrzeby spółki, która do nowej siedziby przeprowadzi się na początku grudnia.

Wcześniej – aby zobaczyć skalę zmian - obiekt zostanie udostępniony łodzianom i turystom, a także zaplanowano inne atrakcje związane z zakończeniem rewitalizacji. 30 listopada dawny plan filmowy odwiedzą bowiem odtwórcy głównych ról w filmie "Kingsajz" - Jerzy Stuhr i Katarzyna Figura. Następnie aktorzy odsłonią swoje gwiazdy w Łódzkiej Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej.

Z kolei oprowadzanie mieszkańców po Szuflandii zaplanowano na weekend 6-7 grudnia. Zwiedzanie odbywać się będzie w grupach ok. 20-osobowych. Nie jest wymagane wcześniejsze zgłoszeń udziału w wycieczce. Dodatkowo 14 grudnia odbędzie się Foto Day, wówczas drzwi willi otwarte będą dla fotografów, reporterów i filmowców.

* * *

Blisko 100 lat temu willa była własnością łódzkiego przemysłowca Edwarda Hentschela, którego fabryka wyrobów wełnianych znajdowała się naprzeciw. Nieruchomości powstały w latach 20. XX wieku, a najbardziej znany współcześnie budynek - czyli Szuflandia - wzniesiono w 1923 r. Ostatnim momentem świetności zabytkowego obiektu był rok 1986, kiedy "zagrał" w produkcji "Kingsajz" i do dziś z tym filmem jest przez łodzian kojarzony.

ŁSI to spółka, której wyłącznym udziałowcem jest miasto Łódź. Zarządza ona strukturą wodociągowo-kanalizacyjną i infrastrukturą dzierżawioną od miasta. 

(pap)

Na zdjęciu: Budynek przed rewitalizacją

Fot. Krzysztof Nowak/ŁSI

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie