czwartek, 12 grudnia 2019.
Strona główna > Na Luzie > Po remoncie będzie można zwiedzać filmową Szuflandię

Po remoncie będzie można zwiedzać filmową Szuflandię

Po remoncie będzie można zwiedzać filmową Szuflandię
Data publikacji: 2019-11-17 21:10
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-17 21:31
Wywietleń: 594 428273

Dobiega końca rewitalizacja zabytkowej willi w Łodzi, znanej z "roli" Szuflandii w komedii "Kingsajz". Z tej okazji główni bohaterowie filmu Juliusza Machulskiego odsłonią swoje gwiazdy na ul. Piotrkowskiej, a odnowione wnętrza zostaną udostępnione mieszkańcom i turystom.

Cztery lata temu zlokalizowany przy ul. Wólczańskiej 17 w centrum Łodzi budynek, w którego piwnicach mieściła się Szuflandia, czyli filmowa kraina krasnoludków, był ruiną. Wówczas został przekazany Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej (ŁSI), a następnie w 2017 r. rozpoczął się gruntowny remont blisko stuletniego kompleksu willowego Edwarda Hentschla. Obecnie, po zakończeniu modernizacji za 11 mln zł, trwają odbiory i drobne prace wykończeniowe, w tym między innymi meblowanie wnętrz.

- Zabytek był bardzo zniszczony. W budynku frontowym nie było jednej trzeciej jego części. Prześwit bramowy był kompletnie zawalony, co było dużym wyzwaniem dla konstruktorów, którzy musieli wszystko na nowo narysować, uwzględniając zalecenia konserwatorskie - podkreśli dyrektor ds. inwestycji kubaturowych ŁSI Marcin Obijalski.

W zmodernizowanej Szuflandii udało się zachować część oryginalnych, architektonicznych elementów wystroju, m.in. ozdobne detale elewacji, zewnętrzne kraty okienne, fragmenty sztukaterii, oryginalne płytki podłogowe w wiatrołapie budynku. Pozostałe dwa budynki kompleksu zostały przebudowane na potrzeby spółki, która do nowej siedziby przeprowadzi się na początku grudnia.

Wcześniej – aby zobaczyć skalę zmian - obiekt zostanie udostępniony łodzianom i turystom, a także zaplanowano inne atrakcje związane z zakończeniem rewitalizacji. 30 listopada dawny plan filmowy odwiedzą bowiem odtwórcy głównych ról w filmie "Kingsajz" - Jerzy Stuhr i Katarzyna Figura. Następnie aktorzy odsłonią swoje gwiazdy w Łódzkiej Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej.

Z kolei oprowadzanie mieszkańców po Szuflandii zaplanowano na weekend 6-7 grudnia. Zwiedzanie odbywać się będzie w grupach ok. 20-osobowych. Nie jest wymagane wcześniejsze zgłoszeń udziału w wycieczce. Dodatkowo 14 grudnia odbędzie się Foto Day, wówczas drzwi willi otwarte będą dla fotografów, reporterów i filmowców.

* * *

Blisko 100 lat temu willa była własnością łódzkiego przemysłowca Edwarda Hentschela, którego fabryka wyrobów wełnianych znajdowała się naprzeciw. Nieruchomości powstały w latach 20. XX wieku, a najbardziej znany współcześnie budynek - czyli Szuflandia - wzniesiono w 1923 r. Ostatnim momentem świetności zabytkowego obiektu był rok 1986, kiedy "zagrał" w produkcji "Kingsajz" i do dziś z tym filmem jest przez łodzian kojarzony.

ŁSI to spółka, której wyłącznym udziałowcem jest miasto Łódź. Zarządza ona strukturą wodociągowo-kanalizacyjną i infrastrukturą dzierżawioną od miasta. 

(pap)

Na zdjęciu: Budynek przed rewitalizacją

Fot. Krzysztof Nowak/ŁSI

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie