Wtorek, 28 maja 2024 r. 
REKLAMA

Pandka ruda uciekła z zoo i nie chciała zejść z drzewa

Data publikacji: 17 czerwca 2023 r. 23:31
Ostatnia aktualizacja: 22 czerwca 2023 r. 20:31
Pandka ruda uciekła z zoo i nie chciała zejść z drzewa
Pandka ruda z wyglądu przypomina trochę szopa lub kota. Fot. Greg Hume (licencja: CCA-SA 3.0 Unported)  

Gdańscy strażacy w sobotę ściągali z drzewa pandkę rudą. Zwierzę uciekło z wybiegu gdańskiego ogrodu zoologicznego.

"Samiec pandki rudej o imieniu Ponzu postanowił pozwiedzać okoliczne drzewa. Na szczęście dzięki szybkiej reakcji i sprawnie przeprowadzonej akcji wszystko zakończyło się dobrze" - napisali w mediach społecznościowych pracownicy gdańskiego ZOO.

Podano, że w sobotę, w trakcie porannego obchodu opiekun zwierząt zauważył, że na wybiegu przebywa tylko Maja - samica pandki rudej. Brakowało samca o imieniu Ponzu.

W efekcie natychmiast rozpoczętej akcji poszukiwawczej zbiega zlokalizowano w koronie pobliskiego wysokiego drzewa. Na pomoc wezwano straż pożarną.

Oficer prasowy gdańskiej straży pożarnej bryg. Jacek Jakóbczyk poinformował, że w akcji ściągnięcia pandki z drzewa wykorzystano podnośnik oraz sprzęt wysokościowy do zabezpieczenia.

"Pandki są świetnymi wspinaczami, a ułatwiają im to grube pazury, dlatego cała akcja musiała odbyć się z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. Na dole czekali opiekunowie wyposażeni w odpowiednią siatkę, a w korony drzew wjechał nasz weterynarz" - napisali pracownicy zoo.

Podano również, że wszystkie zabezpieczenia przy wybiegu pandek rudych działały poprawnie i nie wiadomo jak zwierzę ominęło "elektronicznego pastucha".

To nie pierwsza ucieczka pandki rudej. W marcu zwierzę wydostało się przez ogrodzenie wybiegu, na które spadły konary drzew. Drapieżnik został zauważony przed jednego z mieszkańca poza terenem ZOO i schwytany przez pracowników ogrodu.

Wyglądem pandka ruda przypomina nieco szopa lub kota. Ma rdzawe lub rdzawobrązowe futro. Jej pysk, policzki i końce uszu są białe. Na ogonie zwierzęcia widoczne są ciemniejsze pierścienie. Koniuszek jej ogona jest puszysty i ciemny, natomiast łapy i brzuch są ciemniejsze od reszty ciała. Pandki rude żyją na terenach południowych Chin, północno-wschodnich Indii, Nepalu i północnej Mjanmy. Zamieszkują dziuple lub nory w korzeniach drzew na stromych skalnych zboczach. Prowadzą nocny tryb życia i są wszystkożerne, ale żywią się głównie roślinami.(PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do KICIA
2023-07-08 08:28:17
"... MAM U STUP..." Kicia debilka ze "stupą" (czyt. du.ą).
PAN PANDA
2023-06-22 19:28:34
JA PROWADZE NOCNY TRYB ZYCIA TO TAK DLA PRZYPOMNIENIA CO NIEKTORYM. NIE ZEJDE!!!! NO CHYBA ZE DOSTANE STANOWISKO STAROSTY W RATUSZU GDANSKIM.
KICIA
2023-06-22 19:24:29
KICI - KICI - KICI ZEJDZ Z DRZEWA! A FIGE! TU SWIAT WYGLADA WSPANIALE!!!! WSZYSTKICH MAM U STUP MOICH I PATRZE NA TE WREDNE GEMBY WYPINAJAC ZADEK. BY-BY- .... MRS. PANDA.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA