wtorek, 02 czerwca 2020.
Strona główna > Na Luzie > Łowcy warkoczy grasują

Łowcy warkoczy grasują

Łowcy warkoczy grasują
Data publikacji: 2017-11-15 15:44
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-12 11:27
Wywietleń: 1999 299837

W Indiach od kilku miesięcy trwa histeria na punkcie łowców warkoczy. Zamaskowani złoczyńcy ponoć usypiają kobiety i obcinają ich warkocze. Panika dotknęła Kaszmir, gdzie doszło do samosądów i starć z policją. Na bazarach wciąż pojawiają się nowe wersje plotki.

– Kobiety boją się wyjść na ulicę. Strach zostać w domu. A najgorzej jest w nocy, bo strach zasnąć – mówi Leila Bhat, która przyjechała do Delhi z rodzinnego Kaszmiru. 

To tylko plotka?

Od dwóch miesięcy Kaszmir, położony na północnym zachodzie Indii, znów żyje w strachu. Ulice miasteczek pustoszeją, ludzie spoglądają na siebie nieufnie, a drogi patrolują grupy straży obywatelskiej.

– Po półtora roku zamieszek przeciw policji robiło się już w miarę spokojniej, a teraz ta plotka – mówi Waheed Hussain, student ze Śrinagaru.

– Może i plotka, ale ludzie w nią wierzą i robi się niebezpiecznie – wzrusza ramionami Bhat. – To nie twoje warkocze są w niebezpieczeństwie – dodaje dziewczyna.

6 września 2017 r. w miasteczku Anantnag rodzice znaleźli na podłodze w domu nieprzytomną córkę. Nastolatka miała obcięty warkocz. W następnych tygodniach w tej okolicy odnotowano 28 kolejnych przypadków. We wszystkich scenariusz się powtarzał: nieprzytomna kobieta budziła się bez warkocza.

– Ludzie zaczęli mówić, że to jacyś źli ludzie terroryzują kobiety – mówi Bhat.

– Inni, że to rząd i służby specjalne prowadzą wojnę psychologiczną – dorzuca Hussain.

Sprawcy poszukiwani

Kolejne przypadki pojawiały się w sąsiednich dystryktach aż doszły do Śrinagaru, największego miasta doliny. Panika szerzy się coraz bardziej, a policja jest bezsilna. Śledztwa nie dają żadnych rezultatów – kobiety albo nic nie pamiętają, albo widziały zamaskowanych napastników, którzy używają aerozolu usypiającego. Grupy młodzieży patrolują ulice, szukając oprawców. Tak na początku października ginie w Anantnagu Abdul Salam Wani. 70-latka atakuje cegłą własny siostrzeniec. W dystrykcie Baramulla chłopak kręcący się po nie swojej okolicy ledwie uchodzi z życiem. Okazuje się, że mieszka tam jego dziewczyna. W konserwatywnym Kaszmirze nie chciał się przyznać do sekretnego związku. W Kupwarze tłum atakuje żołnierza, bo ktoś dla żartu krzyczy, że jest łowcą warkoczy. W innych miejscach młodzież atakuje służby porządkowe. Dwie osoby zostają ranne.

Na początku listopada oficjalnie zgłoszono na policję 92 przypadki, ale liczba spraw ma według rożnych źródeł sięgać w sumie dwustu. Władze wyznaczają nagrodę 600 tys. rupii (ok. 34 tys. zł) za informacje o łowcach warkoczy. Specjalny zespół złożony z lekarzy, kryminologów i śledczych pracuje nad zagadką.

– Mimo wytężonych działań nie mamy żadnych konkretnych tropów, ponieważ ofiary i ich krewni nie chcą współpracować i zeznawać przed organami ścigania – pisze w raporcie szef kaszmirskiej policji Munir Ahmand Khan.

Złe duchy

Sprawa łowców warkoczy jest o tyle poważna, że w Kaszmirze przeradza się w gwałtowne protesty przeciw policji. Ale łowcy grasują również w innych regionach północnych Indii, gdzie ludzie mówią również o insektach i złych duchach.

– Pierwszy przypadek był w Radżastanie, a potem kolejne w Harjanie – mówi Vishma sprzątająca w domach w dzielnicy Jangpura w centrum Delhi. – Ludzie na bazarze mówią, że tamta dziewczynka widziała kota, a przed tym, gdy straciła warkocz, jej ciało pokrywały czerwone znaki.

Rzeczywiście pierwszy przypadek zgłoszono na początku maja w wiosce Ladiya w Radżastanie, następnych kilkanaście w Harjanie i kolejne w Delhi. Jej koleżanka, 20-letnia Padma, która pochodzi z Harjany, dorzuca więcej szczegółów z jej regionu.

– Kobiety widzą też czarne psy i zamaskowanych mężczyzn. W mojej wiosce kobieta nie może pójść sama po wodę bez ochrony – śmieje się, bo jak mówi, dzięki temu praca jest trochę lżejsza.

Ahmed sprzedający warzywa z wózka na targu w Malviya Nagar w południowym Delhi zaklina się, że to wszystko prawda.

– Zbyt wiele osób o tym mówi, zbyt wiele szczegółów się powtarza – podkreśla.

Mężczyźni zebrani pod sklepikiem z gutką i paanem, popularnymi przysmakami do żucia, kiwają twierdząco głowami. Jeden z nich pokazuje filmik z komunikatora internetowego, na którym insekty pożerają fragment warkocza.

– To jest rozwiązanie tajemnicy – mówi triumfująco.

Niestworzone historie

– To bzdura stara jak świat. Klienci cały czas tylko o tym mówią, już mam tego dość. I każdy z nich zaręcza, że to w jego rodzinnej wiosce się zaczęło. – denerwuje się Prashant Singh, który prowadzi mały sklep spożywczy w Malviya Nagar. Jego zdaniem to zwykła bazarowa plotka. – Chyba już słyszałem wszystko. O człowieku-małpie, który zrzuca ludzi z dachów, o znikających pociągach i duchach. Indus lubi opowiadać niestworzone rzeczy. Ubarwiamy wszystko, bo świat jest wtedy ciekawszy.

Podobne zdanie ma oficer Rajkumar prowadzący głośną sprawę z Mayapuri w zachodnim Delhi, gdzie dziewczynki z jednej rodziny obudziły się bez warkoczy. Jego zdaniem dziewczęta same obcięły włosy, bo chodzą do szkoły, gdzie jest to zakazane.

Pod koniec października śledczy w dzielnicy Chanapora w Śrinagarze nie znaleźli resztek aerozolu na twarzy kobiety i śladów duszenia, o których zeznała. Z kolei w Batamaloo aresztowano kobietę, która po raz trzeci zgłaszała obcięcie warkocza. Za rozsiewanie plotek za kratki trafiło już około 70 osób.

(pap)

Fot. archiwum

Komentarze

Fryzjer na 2-ch pietrach
To od dzis, gole i na dole...!!
2017-11-16 11:58:51

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie