W tłusty czwartek Polacy zjadają około 100 mln pączków z marmoladą, nadzieniem różanym, budyniem, ajerkoniakiem bądź posypanych tylko cukrem pudrem. Mimo nawoływań dietetyków, przerażonych gigantyczną ilością kalorii w pączkach, tłustoczwartkowe szaleństwo trwa. Warto podkreślić, że mamy wybór. Smaczne i nieco mniej kaloryczne są faworki.
Faworki zwane także chrustem, stały się symbolem zakończenia zimy i nadejścia wiosny. Początkowo przygotowywano je z ciasta na pączki, a później z ciasta lanego i biszkoptowego. Dziś najczęściej powstają z ciasta zbijanego. Przeszły metamorfozę, która odchudziła je z kalorii, dodając jednocześnie smaku.
Zrobienie faworków nie jest trudne – mówi prezes Piekarni-Cukierni Paweł Kamer. Wystarczy przygotować:
• 400 g mąki pszennej tortowej,
• szczyptę soli,
• 5 dag masła,
• 1 jajko,
• 4 żółtka,
• 1 łyżka cukru pudru,
• 4 łyżki gęstej kwaśnej śmietany 12%,
• 1 łyżka spirytusu,
• 2 l oleju do smażenia lub 1,5 kg smalcu
PRZYGOTOWANIE
– Mąkę przesiać do miski, dodać sól i wymieszać. W drugiej misce ubić jajko i żółtka z łyżką cukru pudru na puszystą i gęstą pianę (ubijać przez ok. 8 minut, początkowo najlepiej na parze aby żółtka się ogrzały).
– Dodać do mąki ubite jajka, następnie dodać śmietanę i spirytus, zmiksować lub wymieszać łyżką. Połączyć składniki i zagnieść gładkie ciasto. Uformować kulę, zawinąć w folię spożywczą i odstawić na około 30-45 minut w temperaturze pokojowej.
– Ciasto zagniatać przez kilka minut, następnie rozwałkować na placek, złożyć na pół i znów rozwałkować, ponownie składać i rozwałkowywać jeszcze 2-3 razy, w międzyczasie można też tłuc ciasto wałkiem. W ten sposób wtłaczamy w ciasto powietrze, dzięki czemu będzie bardziej elastyczne.
– Ciasto rozwałkowywać jak najcieniej. Resztę ciasta trzymać zawiniętą w folię spożywczą.
– Nożem lub radełkiem wycinać paski (ścięte na końcach prostokąty), mniejsze niż średnica garnka. W środku każdego paska zrobić nacięcie, przez które przełożyć (przewlec) jeden koniec ciasta. Złapać za końce i delikatnie potrząsnąć aby faworek miał ładny kształt. Odkładać na bok i trzymać pod ściereczką podczas wycinania kolejnych faworków.
– Rozgrzać olej do 180 stopni C w szerokim garnku i wkładać do niego po kilka faworków jednocześnie (szybko urosną i pokryją się pęcherzami powietrza). Smażyć na złoty kolor, po około 30-60 sekund z każdej strony.
– Faworki układać na ręcznikach papierowych. Po ostudzeniu posypać cukrem pudrem. Można podawać z marmoladą lub konfiturą.
Wykonanie faworków nie jest trudne. Dla zapracowanych niechcących jednak spędzać zbyt wiele czasu w kuchni, mamy w prezencie od naszej redakcji do wygrania trzy opakowania tych pyszności.
Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS-a na numer 72601 z hasłem: kurier.faworki – na SMS-y czekamy do 27 lutego do godz. 11.59. A w środę 27 lutego o godz. 12 uczestnicy konkursu otrzymają SMS-a z pytaniem konkursowym. Vouchery na faworki z Piekarni-Cukierni „Kamer” otrzymają pierwsze 3 osoby, które najszybciej – i prawidłowo – odpowiedzą na pytanie. Koszt jednego SMS-a – 2,46 zł z VAT.
Fot. Robert Stachnik (arch.)