wtorek, 07 lipca 2020.
Strona główna > Na Luzie > Kofeinowy zawrót głowy

Kofeinowy zawrót głowy [FILM]

Kofeinowy zawrót głowy
Data publikacji: 2018-12-10 15:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-12-15 18:28
Wywietleń: 1761 366124

Baltic Caffeine Festival w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia zgromadził w niedzielę spore grono miłośników kawy i herbaty. Oprócz próbowania nowych smaków, goście mieli okazję obejrzeć zmagania baristów w Szczecińskim Pucharze Latte Art.

To druga edycja festiwalu, jednak po raz pierwszy pojawiły się herbaty. Stąd zmiana nazwy z Baltic Coffee Festival na Baltic Caffeine Festival. Goście mieli okazję spróbować różnego rodzaju kaw i herbat oraz wziąć udział w zajęciach z prawidłowego parzenia kawowych napojów. Nie zabrakło również kofeinowych wystawców.

- Dopiero teraz zrozumiałam dlaczego moja kawa nie smakowała tak dobrze, pomimo tego, że była dobrej jakości, a ekspres który posiadam też jest niczego sobie - mówiła Ola. - Dzięki temu festiwalowi dowiedziałam się, że grubość mielenia ziaren ma bardzo duży wpływ na to, jak kawa będzie smakować. Wcześniej nie zwracałam na to uwagi, a okazało się, że mieliłam ją za drobno i woda przepływała przez nią w ekspresowym tempie.

Uczestnicy - poprzez udział w warsztatach, prelekcjach oraz panelach dyskusyjnych - dowiedzieli się, jak kawa działa na organizm, w jaki sposób należy poprawnie ją parzyć oraz jakie są alternatywne metody jej przygotowywania. Zajęcia prowadzili Marcin Makiato Wójciak- właściciel krakowskiej kawiarni Makiato; Mateusz Gaca – prowadzący poznańską kawiarnię Brisman Kawowy Bar; Krzysztof Szkutnik – doświadczony palacz kawy; Michał Błasiak – wicemistrz Polski Latte Art 2014, Anna Brożyna z Piewcy Teiny.

- Cieszę się, że tutaj przyszłam, ponieważ dowiedziałam się wielu ciekawostek na temat kawy, którą uwielbiam pić - mówiła Kasia. - Teraz, w czasie studiów, sama pracuję w kawiarni, ale zrozumiałam, że muszę się jeszcze sporo nauczyć, aby moja kawa była zrobiona naprawdę po mistrzowsku.

Jednak tegoroczny Szczeciński Festiwal Kawy i Herbaty to nie tylko próbowanie i odkrywanie nowych smaków. Uczestnicy kibicowali baristom z całej Polski, którzy wzięli udział w szóstej już edycji Szczecińskiego Pucharu Latte Art. Zawodnicy pracowali na kawie z najstarszej włoskiej palarni Vergnano.

Zwycięzca tegorocznych zmagań został Jakub Świątek z Warszawy. Otrzymał on bon na kwotę tysiąca złotych do wykorzystania w Qualia Caffe oraz 10 kilogramów kawy, na której będzie mógł doskonalić swoje baristyczne zdolności.

To nie koniec kofeinowych doznań. Organizatorzy zapraszają w piątek (14 bm.) na wielki pofestiwalowy cupping (testowanie smaków) kaw i herbat. Uczestnicy będą mogli spróbować kaw z palarni:  szwedzkich The Broker Coffee Roastery i Kafferostare Per Nordby; litewskiej Taste Map; niemieckiej The Barn Coffee Roasters; norweskiej Tim Wendelboe; polskiej Qualia Caffee. Natomiast miłośnicy herbat będą mogli posmakować różnych ich rodzajów od Piewcy Teiny. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17 przy ulicy Struga 15/6 (siedziba Qualia Caffee). Wstęp jest bezpłatny.

Organizatorami Szczecińskiego Festiwalu Kawy i Herbaty są Baltic Coffee Collective – stowarzyszenie, którego celem jest propagowanie wysokiej jakości kawy i integrowanie ludzi zainteresowanych czarnym napojem oraz Qualia Caffe – szczecińska akademia kawy.

(KaNa)

Na zdjęciu: Na festiwalu pojawiło się wielu wystawców z całej Polski.

Fot. Adrian Bednarski

Kofeinowy zawrót głowy Kofeinowy zawrót głowy Kofeinowy zawrót głowy

Komentarze

Apolonia
Fajne, że festiwal dotyczył kawy i herbaty. Zielona herbatka podobno najzdrowsza!
2018-12-15 18:00:17

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie