środa, 29 stycznia 2020.
Strona główna > Na Luzie > Kofeinowy zawrót głowy

Kofeinowy zawrót głowy [FILM]

Kofeinowy zawrót głowy
Data publikacji: 2018-12-10 15:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-12-15 18:28
Wywietleń: 1604 366124

Baltic Caffeine Festival w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia zgromadził w niedzielę spore grono miłośników kawy i herbaty. Oprócz próbowania nowych smaków, goście mieli okazję obejrzeć zmagania baristów w Szczecińskim Pucharze Latte Art.

To druga edycja festiwalu, jednak po raz pierwszy pojawiły się herbaty. Stąd zmiana nazwy z Baltic Coffee Festival na Baltic Caffeine Festival. Goście mieli okazję spróbować różnego rodzaju kaw i herbat oraz wziąć udział w zajęciach z prawidłowego parzenia kawowych napojów. Nie zabrakło również kofeinowych wystawców.

- Dopiero teraz zrozumiałam dlaczego moja kawa nie smakowała tak dobrze, pomimo tego, że była dobrej jakości, a ekspres który posiadam też jest niczego sobie - mówiła Ola. - Dzięki temu festiwalowi dowiedziałam się, że grubość mielenia ziaren ma bardzo duży wpływ na to, jak kawa będzie smakować. Wcześniej nie zwracałam na to uwagi, a okazało się, że mieliłam ją za drobno i woda przepływała przez nią w ekspresowym tempie.

Uczestnicy - poprzez udział w warsztatach, prelekcjach oraz panelach dyskusyjnych - dowiedzieli się, jak kawa działa na organizm, w jaki sposób należy poprawnie ją parzyć oraz jakie są alternatywne metody jej przygotowywania. Zajęcia prowadzili Marcin Makiato Wójciak- właściciel krakowskiej kawiarni Makiato; Mateusz Gaca – prowadzący poznańską kawiarnię Brisman Kawowy Bar; Krzysztof Szkutnik – doświadczony palacz kawy; Michał Błasiak – wicemistrz Polski Latte Art 2014, Anna Brożyna z Piewcy Teiny.

- Cieszę się, że tutaj przyszłam, ponieważ dowiedziałam się wielu ciekawostek na temat kawy, którą uwielbiam pić - mówiła Kasia. - Teraz, w czasie studiów, sama pracuję w kawiarni, ale zrozumiałam, że muszę się jeszcze sporo nauczyć, aby moja kawa była zrobiona naprawdę po mistrzowsku.

Jednak tegoroczny Szczeciński Festiwal Kawy i Herbaty to nie tylko próbowanie i odkrywanie nowych smaków. Uczestnicy kibicowali baristom z całej Polski, którzy wzięli udział w szóstej już edycji Szczecińskiego Pucharu Latte Art. Zawodnicy pracowali na kawie z najstarszej włoskiej palarni Vergnano.

Zwycięzca tegorocznych zmagań został Jakub Świątek z Warszawy. Otrzymał on bon na kwotę tysiąca złotych do wykorzystania w Qualia Caffe oraz 10 kilogramów kawy, na której będzie mógł doskonalić swoje baristyczne zdolności.

To nie koniec kofeinowych doznań. Organizatorzy zapraszają w piątek (14 bm.) na wielki pofestiwalowy cupping (testowanie smaków) kaw i herbat. Uczestnicy będą mogli spróbować kaw z palarni:  szwedzkich The Broker Coffee Roastery i Kafferostare Per Nordby; litewskiej Taste Map; niemieckiej The Barn Coffee Roasters; norweskiej Tim Wendelboe; polskiej Qualia Caffee. Natomiast miłośnicy herbat będą mogli posmakować różnych ich rodzajów od Piewcy Teiny. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17 przy ulicy Struga 15/6 (siedziba Qualia Caffee). Wstęp jest bezpłatny.

Organizatorami Szczecińskiego Festiwalu Kawy i Herbaty są Baltic Coffee Collective – stowarzyszenie, którego celem jest propagowanie wysokiej jakości kawy i integrowanie ludzi zainteresowanych czarnym napojem oraz Qualia Caffe – szczecińska akademia kawy.

(KaNa)

Na zdjęciu: Na festiwalu pojawiło się wielu wystawców z całej Polski.

Fot. Adrian Bednarski

Kofeinowy zawrót głowy Kofeinowy zawrót głowy Kofeinowy zawrót głowy

Komentarze

Apolonia
Fajne, że festiwal dotyczył kawy i herbaty. Zielona herbatka podobno najzdrowsza!
2018-12-15 18:00:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie