czwartek, 06 sierpnia 2020.
Strona główna > Na Luzie > Jedyny taki na świecie. Zegar gabinetowy Karola Romana

Jedyny taki na świecie. Zegar gabinetowy Karola Romana [GALERIA, FILM]

Jedyny taki na świecie. Zegar gabinetowy Karola Romana
Data publikacji: 2020-01-09 12:15
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-11 20:53
Wywietleń: 1166 436979

Polski mistrz zegarmistrzostwa i inżynier mechaniki precyzyjnej Karol Roman zaprojektował i własnoręcznie wykonał niezwykły zegar gabinetowy. Do tego przeznaczył go na cele charytatywne – na aukcję WOŚP. Przeprowadzi ją Klub Miłośników Zegarów i Zegarków, którego wyedukowany zegarmistrz, pracujący jako konstruktor w Zakładzie Doświadczalnym Aparatury Unikalnej IBJ w Świerku, jest aktywnym członkiem.

W domowej pracowni Karola Romana powstał niezwykły zegar. Wygląda nietypowo, ale jego prawdziwą wartością są własne rozwiązania konstrukcyjne autora. Nie patentując indywidualnych, niezwykle upraszczających konstrukcje zegarów i zegarków rozwiązań, Karol Roman umożliwia ich stosowanie przez wszystkich konstruktorów.

Gurotourbillon Gyrotourbillon - czyli trójosiowy tourbillon Karola Romana - posiada akumulator energii, który eliminuje jej straty w trakcie pracy zegara. Wynalazek ten w prosty sposób rozwiązuje problem, z którym producenci zegarków radzili sobie tylko połowicznie - poprzez obniżenie masy elementów, czy zwiększenie siły sprężyny. To unikatowa i rozwojowa konstrukcja Karola Romana.


Dla wskazania rezerwy chodu producenci zegarków konstruują zespół składający się często z kilkunastu elementów dodatkowych. Wskaźnik rezerwy chodu Karola Romana wykorzystuje istniejące w mechanizmie zegarowym elementy, poprawiając ich funkcjonalność i dokłada tylko 2-4 nowe części. To niezwykłe rozwiązanie i przykład doskonałego inżynierskiego myślenia.

Zegar posiada własnej konstrukcji wieczny kalendarz. Jego mechanizm uwzględnia różne długości miesięcy nawet dla lat przestępnych. Ten zegar we wskazaniu daty pomyli się dopiero po stu latach! Takie rozwiązania są bardzo cenione przez wszystkich miłośników zegarów i zegarków.

Bardzo lubianym, dekoracyjnym wskazaniem jest faza Księżyca. W zegarze Karola Romana to wskazanie jest wykonane perfekcyjnie i to w stosunkowo prosty sposób. Ziemskiego satelitę imituje obracająca się kula. 

Zegar będzie licytowany, a zysk ze sprzedaży zostanie przekazany na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Licytację będzie prowadził Klub Miłośników Zegarów i Zegarków.

Teraz zegar jest prezentowany w salonie odCzasu doCzasu w warszawskich Złotych Tarasach i będzie tam aż do aukcji.

(g)

Fot. i film: Karol Roman

Jedyny taki na świecie. Zegar gabinetowy Karola Romana Jedyny taki na świecie. Zegar gabinetowy Karola Romana Jedyny taki na świecie. Zegar gabinetowy Karola Romana Jedyny taki na świecie. Zegar gabinetowy Karola Romana Jedyny taki na świecie. Zegar gabinetowy Karola Romana

Komentarze

ten inny Polak
robił zegarki do noszenia na ręce. Podziwiem mechanikę.
2020-01-11 20:26:56
Wawrzek
A może pan Inżynier uruchomiłby Fabrykę takich Zegarów w Polsce wzorem innego Polaka, który zbudował przemysł zegarów w Szwajcarii.
2020-01-10 21:46:38

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy bedziesz kupować pieczywo z chlebomatu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie