środa, 23 maja 2018.
Strona główna > Na Luzie > Fiord gigant

Fiord gigant [GALERIA]

Fiord gigant
Data publikacji: 2018-05-05 07:17
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-16 15:26
Wywietleń: 1621 326197

Sognefjord to drugi pod względem wielkości fiord na Ziemi, tuż po grenlandzkim Scoresby Sund. Jednak ten, ze względu na swoje położenie, jest trudno dostępny, czego nie można powiedzieć o Sogn og Fjordane – norweskim regionie Krainy Fiordów.

Norweski gigant wcina się w ląd na długości 204 kilometrów, niemal przecinając kraj na pół. W głębi lądu „zatrzymują” go góry Jotunheimen. Jego głębokość też jest imponująca, w najgłębszym miejscu wynosi 1303 m. Dla porównania średnia głębokość Bałtyku to… 55 m.

Sognefjord to nie jeden ponad 200-kilometrowy fiord, ale w zasadzie cały system, który tworzy 27 zatok. Najbardziej znanymi są Lustrafjorden, Fjærlandsfjorden oraz Aurlandsfjorden i jego zachwycająca odnoga – Nærøyfjorden.

W rankingu najpiękniejszych na czele plasuje się najwęższy z nich – Nærøyfjord. Wrażenie robią jego strzeliste, kilkusetmetrowe ściany, które w najwęższym miejscu zbliżają się do siebie na odległość 240 m! Fiord ten jest na liście UNESCO. Wielką atrakcją są rejsy nim – z Gudvangen do Flåm.

Ciekawy jest pomysł Norwegów, by fiord… oświetlić. Ma to sens, gdyż przez jego wysokie ściany podczas wieczornych rejsów panuje tu mrok. Jeśli próba wypadnie pomyślnie, na całej trasie do Flåm rozmieszczonych zostanie 15 reflektorów, uruchamianych tylko wtedy, gdy przepływa statek.

We Flåm wycieczki zatrzymują się głównie dla kolejki Flåmsbana – najbardziej stromo poprowadzonej trasie kolejowej na świecie. Wiedzie ona wzdłuż głębokiej doliny rzeki Flåm i uważana jest za arcydzieło inżynierii. Zbudowano ją w latach 30. XX wieku i służyła do transportu towarów.

Z Flåm warto pojechać w kierunku Lærdal przez „Śnieżną Drogę” prowadzącą przez góry. Wąskie, ciasne serpentyny wycisną więcej potu z czoła kierowcy niż Droga Orłów czy słynna Trollstigen. Nagrodą będzie jedna z najwspanialszych norweskich panoram, rozciągająca się na Aurlandsfjorden z punktu widokowego Stegastein.

Nigardsbreen to jeden z największych i zarazem najbardziej malowniczych jęzorów lodowca Jostedalsbreen – największego kontynentalnej Europy. Jego powierzchnia to 487 km kw., a grubość lodu dochodzi do 600 m.

Atrakcją Sognefjordu jest Mundal bokbyen, czyli miasto książek. Są one tu wszędzie: w antykwariatach, starej poczcie i remizie, na drewnianych stojakach przy drodze i przystankach, a nawet w… toaletach publicznych. Ćwierć miliona woluminów robi wrażenie, znajdziemy tu książki po norwesku, angielsku i w innych językach, nie wyłączając polskiego. Antykwariat pod chmurką jest samoobsługowy – wystarczyć wrzucić do skrzynki symboliczną opłatę i można wracać do domu z książką znad fiordu.

Do Norwegii najlepiej się wybrać samochodem. Swobodnie wtedy zwiedzimy wszystkie atrakcje oraz sporo zaoszczędzimy, zabierając prowiant i sprzęt turystyczny. Droga nad Sognefjord prowadzi przez Niemcy i Danię, skąd codziennie wieczorem odpływa prom do Bergen – stolicy fiordów. Stąd już tylko 110 km do celu. Z pokładu jednego z dwóch bliźniaków Fjord Line – MS Bergensfjord lub MS Stavangerfjord – można obserwować piękne fiordowe wybrzeże, wyspy z latarniami morskimi i kolorowe domki hytte.

(mag)

Fiord gigant Fiord gigant Fiord gigant Fiord gigant Fiord gigant Fiord gigant Fiord gigant Fiord gigant Fiord gigant Fiord gigant Fiord gigant

Komentarze

heniek
drozyzna i tyle w temacie.Ale fiordy wspaniale.
2018-05-16 15:19:45
SN
Jaki jest sens jeżdżenia do obecnej Norwegii lub Szwecji? Owszem, 20 lat temu, było to jeszcze zrozumiałe, ale teraz?
2018-05-16 06:38:16
Apolonia
Marzę o odwiedzeniu Norwegii już od kilkunastu lat. Może się mi w końcu uda zaplanować wycieczkę do tego malowniczego kraju.
2018-05-14 22:19:09

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”