środa, 11 grudnia 2019.
Strona główna > Na Luzie > Dobroczynne skubanie

Dobroczynne skubanie

Dobroczynne skubanie
Data publikacji: 2015-10-27 12:08
Ostatnia aktualizacja: 2015-11-29 14:43
Wywietleń: 1496 33647

W Wolińskim Parku Narodowym pojawiły się kozy. Ich obecność wcale nie jest przypadkowa. Zwierzęta mają wesprzeć ochronę niezwykle rzadkiej rośliny – pajęcznicy liliowatej.

Od paru dni kozy pasą się na stromym zboczu w Obwodzie Ochronnym Wicko. Skubią trawę nieświadome, że przyczyniają się do warunków do wzrostu cennego gatunku. Pajęcznica liliowata, bo o niej mowa, znajduje się pod ścisłą ochroną. To bardzo rzadka roślina. Występuje w Wolińskim Parku Narodowym tylko w dwóch miejscach i jest wpisana do Czerwonej Księgi Roślin ze statusem – VU. Większość stanowisk tego gatunku w Polsce jest rozmieszczona w dolinie Odry. Najbliższe od tego w rejonie Wicka jest oddalone ponad 100 km na południe od WPN. 

By poprawić warunki w miejscu, gdzie rośnie pajęcznica liliowata, przywieziono tutaj.. kozy. Zwierzęta wyskubują określone gatunki roślin, ale nie tylko. Nawożenie odchodami i wydeptywanie murawy sprzyja kształtowaniu się korzystnej struktury roślinności dla pajęcznicy i innych gatunków ciepłolubnych. Pajęcznica liliowata rośnie w miejscach silnie nasłonecznionych, w maju kwitnie na biało. W celu ochrony tej rzadkiej rośliny, wycięto kilka sosen, które zaciemniały murawę. Wypas stanowiska przez kozy systematycznie nadzoruje adiunkt Bartosz Kasperkowicz z Wolińskiego Parku Narodowego.

Kozy będą wykorzystywane do wypasu na murawach Wicka i Wapnicy, by chronić je przed zarastaniem. To właśnie tam znajdują się dwa stanowiska gniewosza plamistego, rzadkiego i ściśle chronionego gatunku węża podobnego do żmii.

Tekst i fot. Julianna ROGOWSKA

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie