Niedziela, 14 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Auta, które zdobyły polskie serca i drogi

Data publikacji: 14 sierpnia 2016 r. 10:28
Ostatnia aktualizacja: 16 maja 2019 r. 11:43
Auta, które zdobyły polskie serca i drogi
 

W czasach PRL marzenie większości Polaków, w okresie rozwoju kapitalizmu pogardzany symbol minionych czasów. W sobotę na pl. Defilad zaprezentowały się małe fiaty, maluchy, kaszlaki, czyli po prostu Fiaty 126p - jedne z najważniejszych aut w historii polskiej motoryzacji.

Dzisiaj Fiaty 126p to wciąż auta używane na co dzień, ale coraz częściej także cenione polskie klasyki, które mają liczne grono wiernych fanów. Miłośnicy tego małego, wielkiego auta już po raz 13. spotykają się na ogólnopolskim zlocie, tym razem w Warszawie.

Spotkanie jest kilkudniowe, ale w sobotę kilkaset maluchów zaprezentowało się na wystawie na pl. Defilad. Były tam zarówno dopieszczone klasyki z pierwszych lat produkcji, wersje kabriolet zaprojektowane przez Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji Bosmal, jak i odważnie zmodyfikowane wersje sportowe.

Do Warszawy przyjechali nie tylko miłośnicy maluchów z całej Polaki, ale także goście z Węgier i Holandii. Organizator zlotu Sebastian Bukowski powiedział PAP, że na pl. Defilad zjawiło ok. 400 maluchów, ale w całym zlocie może wziąć udział nawet 500 fiatów 126p.

- To, co nas wszystkich łączy, to fakt, że jest to nasz pierwszy samochód, większość z nas uczyła się jeździć na maluchach, to jest sentyment - powiedział Bukowski.

Podkreślił, że miłość do malucha często przechodzi z ojca na syna, stąd tak dużo młodych ludzi na zlocie.

Wszyscy właściciele fiatów 126p, z którymi rozmawiała PAP, pytani, czy sprzedaliby swój samochodów, stanowczo zaprzeczali.

Jednymi z uczestników zlotu byli starsi państwo, którzy na pl. Defilad przyjechali maluchem z nadwoziem kabriolet, podkreślali, że ich auto na drodze wzbudza większe zainteresowanie i sympatię niż najnowsze modele luksusowych marek.

Fiat 126p był produkowany w Polsce od 6 czerwca 1973 r. do 22 września 2000 r. w zakładach w Bielsku-Białej i w Tychach. Nad Wisłą wyprodukowano łącznie 3 mln 318 tys. 674 sztuk. Fiaty 126 były także wytwarzane we Włoszech oraz w Austrii.

(PAP)

Fot.  PAP/Leszek Szymański

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA