Wtorek, 30 maja 2023 r. 
18 szczecin
REKLAMA

Aligatorzyca Marta kończy 93 lata. Zoo zaprasza na urodzinowe przyjęcie

Data publikacji: 18 maja 2023 r. 14:25
Ostatnia aktualizacja: 18 maja 2023 r. 14:25
Aligatorzyca Marta kończy 93 lata. Zoo zaprasza na urodzinowe przyjęcie
Fot. PAP/Marcin Bednarski  

Mieszkająca w zoo w Płocku aligatorzyca Marta, która jest najstarszym zwierzęciem w ogrodach zoologicznych Europy, 20 maja obchodziła będzie 93. urodziny. Przypominając historię Marty, płockie zoo zaprasza na przyjęcie, które wyda w sobotę na cześć jubilatki.

„Zapraszamy serdecznie do wspólnego świętowania 93. urodzin naszej aligatorzycy Marty. Już 20 maja po raz kolejny odśpiewamy jej +200 lat+” - ogłosił ogród zoologiczny w Płocku i jak zapewnił, podczas „hucznie obchodzonego jubileuszu seniorki” nie zabraknie opowieści i ciekawostek z jej długiego życia oraz atrakcji dla najmłodszych gości.

Tort dla Marty

„Główną częścią urodzinowego przyjęcia Marty będzie pokazowe karmienie. Jubilatka otrzyma w prezencie tort, składający się z jej ulubionych przysmaków, w tym ryb. Będzie także drugi tort w kształcie krokodyla, oczywiście dla gości jubileuszowej fety” - powiedziała PAP Magdalena Kowalkowska z zoo w Płocku. Jak zaznaczyła, odwiedzający Martę w jej 93. urodziny będą mogli też bliżej poznać innych mieszkańców herpetarium, przy czym na dzieci czekały będą animacje i konkursy z nagrodami.

„Marta już nie może doczekać się gości. Jak przekonują jej opiekunowie, nasza seniorka nie ma żadnych problemów zdrowotnych, ma za to apetyt. Trzeba też powiedzieć, że jest bardzo łagodna i chętnie pozuje do zdjęć” - podkreśliła Kowalkowska. Jak dodała, Marta, jako celebrytka, ma duże doświadczenie, będąc filmową gwiazdą - w 1970 r. zagrała bowiem krokodyla Hermana w kultowej komedii w reżyserii Andrzeja Kondratiuka „Hydrozagadka”, do której zdjęcia powstawały m.in. nad Zalewem Zegrzyńskim.

Pedro nie przypadł jej do gustu

Zoo w Płocku przypomina, że mieszkająca tam aligatorzyca to „najstarsze zwierzę w europejskich ogrodach zoologicznych” - Marta wykluła się w 1930 r. w nieistniejącym już ogrodzie Reptile Jungle w Slidell w USA, a do płockiego ogrodu przybyła 19 sierpnia 1960 r. razem z samcem Pedro. Oboje kupił Polak mieszkający na stałe w USA - inżynier Tadeusz Wągrowski w odpowiedzi na prowadzoną wówczas w Płocku „Akcję Krokodyl”, która polegała na zbiórce książek dla argentyńskiej Polonii.

Marta nigdy nie zaakceptowała niestety obecności samca Pedro, który z tego powodu w grudniu 1960 r. trafił do zoo we Wrocławiu. Aligatorzycę próbowano jeszcze kilka razy łączyć z innymi samcami m.in. z Czech, ale w żaden z nich nie zaskarbił sobie jej względów.

Pracownicy zoo w Płocku opowiadają, że mającą 40 lat Martę zgłosił do udziału w filmie „Hydrozagadka” - o tajemniczym znikaniu wody w Warszawie, które próbuje wyjaśnić superbohater As - ówczesny dyrektor ogrodu, urodzony w Buenos Aires w Argentynie, Tadeusz Taworski (1931-2021). Podczas kręcenia zdjęć doszło do sytuacji, w której wydawało się, że sama Marta może zniknąć, wybierając jako nowe miejsce zamieszkania Zalew Zegrzyński. Na szczęście - jak wspominają pracownicy płockiego zoo - wszystko dobrze się skończyło.

Ile lat żyją aligatory?

Aligator missisipijski (Alligator mississippiensis), nazywany też aligatorem amerykańskim, należy do rzędu krokodyli w gromadzie gadów. Osiąga długość od 3 do 6 metrów i masę ciała nawet do 300 kg. W warunkach naturalnych zamieszkuje brzegi rzek i jezior oraz tereny bagniste południowo-wschodniej części USA.

Aligatory żyją średnio 60 do 70 lat, zatem Marta - jak podkreśla płockie zoo - która 20 maja będzie obchodziła 93. urodziny, jest prawdziwą rekordzistką. Jej urodzinowe przyjęcie rozpocznie się w sobotę, 20 maja, o godz. 11.

Położone na wysokiej, malowniczej skarpie nad Wisłą zoo w Płocku powstało w 1951 r. Aktualnie działa jako spółka gminy-miasta po przekształceniu w 2021 r. z jednostki budżetowej. Ogród zajmuje powierzchnię ok. 15 ha. Mieszka tam ok. 7,5 tys. zwierząt reprezentujących ponad 580 gatunków, w tym wielu rzadkich, zagrożonych wyginięciem.

Na terenie płockiego zoo działa jeden z największych w Polsce pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym prezentowana jest m.in. ekspozycja gadów i płazów, aranżacja lasu tropikalnego z oryginalną, egzotyczną roślinnością oraz akwaria z fauną i florą mórz i oceanów całego globu.

Zoo w Płocku od 2002 r. należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA