wtorek, 25 lutego 2020.
Strona główna > Na Luzie > 70 lat Audi w Ingolstadt

70 lat Audi w Ingolstadt [GALERIA]

70 lat Audi w Ingolstadt
Data publikacji: 2019-09-08 19:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-10 21:51
Wywietleń: 1010 413930

Audi tworzy samochody w Ingolstadt już od 70 lat. W tym położonym nad Dunajem bawarskim mieście bije serce koncernu. Teraz odbywają się tam aż trzy wystawy o historii czterech pierścieni.

To właśnie w Ingolstadt mieści się główna siedziba firmy i to tu znajduje się największa na świecie fabryka samochodów marki Audi. By podkreślić siedemdziesiątą rocznicę pojawienia się marki w Ingolstadt, koncern przygotował trzy wystawy pozwalające zajrzeć w historię czterech pierścieni, pod wspólnym tytułem: „Audi w Ingolstadt: wczoraj – dziś – jutro”.  Najbardziej spektakularną z nich wydaje się być wystawa pt. „W49” w Audi museum mobile, która czynna będzie aż do lutego 2020 r. Dwie pozostałe ekspozycje są otwarte dla zwiedzających do 21 września 2019 r.

3 września 1949 – to jedna z najważniejszych dat w historii koncernu Audi AG. Uruchomienie tego dnia firmy Auto Union GmbH z siedzibą w Ingolstadt oznaczało otwarcie nowego rozdziału w historii producenta samochodów, którego miejscem powstania i pierwotną siedzibą była wschodnioniemiecka Saksonia. Cztery lata od zakończenia II wojny światowej, w zabudowaniach dawnej twierdzy Ingolstadt, firma rozpoczęła regularną produkcję. Był to początek pełnej sukcesów historii, zarówno czterech pierścieni, jak i miasta Ingolstadt.

Wystawa „W49” skupiona jest na specjalnej więzi pomiędzy marką Audi a miastem Ingolstadt. „49” oznacza tu rok, w którym wszystko się zaczęło, litera „W” z kolei oznacza Zachód – West i pozwalała wtedy odróżnić pierwsze motocykle budowane
w Ingolstadt od tych produkowanych we wschodnich Niemczech. Dla organizatorów wystawy „W” oznacza jednak coś znacznie więcej. Symbolizuje bliskie relacje pomiędzy oboma partnerami na przestrzeni lat, które opisać można kilkoma niemieckimi słowami rozpoczynającymi się na tę literę: Weggang – odejście, Wiederaufbau – odbudowa, Wagemut – odwaga, Wachstum – wzrost, Wirtschaftskraft – potęga ekonomiczna i Wandel der Zeit – zmiana na przestrzeni lat. Duet Audi – Ingolstadt okazał się bardzo zgrany: niewielka firma Auto Union GmbH ewoluowała od tego czasu w globalnego producenta samochodów segmentu premium, a nieduża, prowincjonalna miejscowość, przekształciła się w dynamicznie się rozwijające i silne ekonomicznie miasto.

Wystawa obrazuje pierwszych dziesięć lat firmy w Ingolstadt (lata 1949 – 1959) w dwojaki sposób. Zdjęcia pozwalają zwiedzającym zmienić postrzeganie i spojrzeć na historię zarówno z perspektywy przedsiębiorstwa, jak i miasta. Na ekspozycji znaleźć można pierwsze modele pojazdów wytwarzanych tu przez Auto Union GmbH, a wśród nich m.in. samochód DKW Schnelllaster, czy motocykl DKW RT 125 W.

Fabryka położona w północnej części Ingolstadt od 60 lat jest sercem Grupy Audi. Dziś zespół ponad 44 tysięcy pracowników co dzień wciela w życie naczelne motto firmy: „Vorsprung durch Technik” – przewaga dzięki technice. Cztery pierścienie do swej nowej siedziby przeniosły się latem roku 1959 r.

Wystawa „Jedna fabryka – 1000 opowieści” w budynku Markt und Kunde A51 skupia się na kamieniach milowych i osiągnięciach fabryki w Ingolstadt od lat ’50 XX w., do teraz. Przez ten czas ewoluowała nie tylko sama fabryka. Przykładem tego jest seria zdjęć ukazująca, jak przez lata zmieniało się logo Audi. W roku 1978 był to ciągle „Owal Audi”, jednak w 1985 z powrotem pojawiło się logo historyczne – cztery pierścienie. Symbolizują one cztery połączone marki: Audi, DKW, Horch i Wanderer. Podróż przez historię pokazuje tu to, co najważniejsze, np. model DKW Junior de Luxe, odrodzenie marki Audi w roku 1965 oraz największe bestsellery pochodzące z tutejszej fabryki – audi 80 i audi A4. Na ekspozycji wyróżniono też legendarny napęd na cztery koła quattro. Zwłaszcza jedna jego reklama budziła swego czasu ogromną furorę: w roku 1986, kierowca rajdowy Harald Demuth wjechał wyposażonym w taki właśnie napęd audi 100 CS quattro w górę skoczni narciarskiej Pitkävuori w Finlandii. Seria zdjęć oraz nawiązujące do tego remake’i z roku 2005 i 2019, przypominają to historyczne dla marki wydarzenie.

W pawilonie ustawionym na Audi Piazza, na wystawie „Konsekwentnie w stronę przyszłości”, koncern pokazuje swe przyszłościowe inwestycje na terenie fabryki w Ingolstadt. Prezentowany jest tam m. in. nowy przystanek kolejowy „Ingolstadt Audi” oraz
IN-Campus. Przystanek, będący trzecią już stacją w Ingolstadt, uruchomiony będzie w grudniu 2019. Jego perony – wychodzące zarówno na stronę fabryki Audi,
jak i innych połączeń transportu publicznego, wyposażone zostaną w przejścia bez barier architektonicznych. IN-Campus GmbH to wspólne przedsięwzięcie Audi AG i Ingolstadt, którego celem jest przekształcenie terenów dawnej rafinerii w nowoczesny park technologiczny promujący innowacyjne rozwiązania.

 (g)

Fot. Audi AG

 

 

70 lat Audi w Ingolstadt 70 lat Audi w Ingolstadt 70 lat Audi w Ingolstadt 70 lat Audi w Ingolstadt 70 lat Audi w Ingolstadt 70 lat Audi w Ingolstadt

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie