piątek, 05 marca 2021r.

Wracają godziny dla seniorów w sklepach i aptekach

Data publikacji: 2020-10-10 23:45
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-16 13:56
Wracają godziny dla seniorów w sklepach i aptekach
 

Od 15 października, od godz. 10 do 12 w sklepach i aptekach obowiązywać będą godziny dla seniorów - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Szef MZ Adam Niedzielski zapewnił, że w szpitalach zwiększy się liczba łóżek i respiratorów dla chorych na COVID-19. Rząd przekazał ponadto 38 mln zł dla DPS.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że celem ochrony osób starszych przed COVID-19 od czwartku, 15 października, tak jak wiosną, wprowadzone zostaną godziny dla seniorów w aptekach, sklepach i drogeriach. To oznacza, że między godz. 10 a godz. 12 zakupy w tych miejscach będą mogły robić wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Apel o solidarność międzypokoleniową

Rząd, jak przekazał, podjął także decyzję o przekazaniu 38 mln złotych dla domów pomocy społecznej, których w Polsce jest ok. 800. - Dla jeszcze lepszego zabezpieczenia sanitarnego, wsparcia personelu przekazaliśmy dzisiaj już z rezerwy dodatkowe 38 mln zł - wyjaśnił.

- Ten system wsparcia dla naszych seniorów powinien obejmować też organizacje społeczne. (...) Proszę również o nawiązywanie kontaktów z osobami starszymi, co do tego, czy potrzebują pomocy w wyprowadzeniu psa, zrobieniu zakupów, aby rzeczywiście poprzez ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych i jednoczesne udzielanie pomocy osobom starczym (...) doprowadzić do ograniczenia ryzyka kontaktów - apelował prezes Rady Ministrów. Podkreślał przy tym rolę solidarności międzypokoleniowej.

Szef rządu przywołał statystyki mówiące, że wśród osób zakażonych koronawirusem, które przekroczyły 80-85 rok życia, prawie co piąta - a wśród jeszcze starszych osób, co czwarta - umiera. - Wszelkie nasze działania muszą służyć temu, żeby ograniczyć zachorowalność, zwłaszcza wśród osób starszych - tłumaczył Morawiecki.

- Wśród osób powyżej 60. roku życia niemal połowa liczby pacjentów jest w szpitalach, a wśród osób, które korzystają z respiratorów, czyli są w naprawdę bardzo trudnym, bardzo ciężkim stanie zdrowia, to już jest 80 proc." - mówił. "Bardzo gorąco apelujemy, żeby osoby starsze pozostały w domach. Tam, gdzie mogą, niech pozostaną w domach - dodał.

Umowa na lek remdesivir

Minister zdrowia z kolei poinformował o podpisaniu umowy na dostawę 80 tys. dawek leku remdesivir, który stosowany jest w leczeniu stanów zaawansowanych związanych z COVID-19. "W zasadzie jest to lek, który stosuje się jako obronę przed przejściem do wspomagania tlenem, czyli do respiratora" - wyjaśnił. Niedzielski przekazał, że w tym miesiącu dostaniemy 20 tys. dawek, a pozostałe, systematyczne dostawy będą trwały do marca.

Szef resortu zdrowia zaznaczył także, że w związku z m.in. scenariuszem eskalacji epidemii, trwa zwiększanie liczby łóżek szpitalnych dla osób z COVID-19. Jak podał, wojewodowie mają obecnie do dyspozycji 11 tys. łóżek szpitalnych, z czego ponad 4,5 tys. jest zajętych.

- Będziemy pracowali nad tym, by w ciągu najbliższych dni powiększyć to o 2 tysiące. To samo dzieje się z respiratorami. Ta liczba na początku tygodnia oscylowała w okolicach 800, w tej chwili przekroczyła 900 - wyjaśnił Niedzielski. Jak wskazał, polecił Agencji Rezerw Materiałowych wydać szpitalom kolejne 300 respiratorów i 264 kardiomonitorów.

(PAP)

Fot. Anna Gniazdowska (arch.)

Komentarze

as
2020-10-16 13:28:47
dzisiaj sklepowa nie chciała mnie wpuscić do sklepu o 9.52 twierdząc że jest 10 ale jej umknąłem , zrobiłem zakupy , wyszedłem 9.58.Po co ta nadgorliwość
Edmund
2020-10-16 09:16:00
Wszyscy niezadowoleni z głupoty......To myśle źe wreszcie juź wiecie na kogo niegłosować w kaźdych następnych wyborach
zazula
2020-10-15 16:50:08
Szczecin Kijewo 16:10 Pełno osób starszych w osiedlowych sklepach. Nie zachowują odległości siedzą Ci prawie na plecach, jak za komuny w kolejce za mortadelą. Gdzie tu logika? Sprzedawcy nie zwracają na to uwagi, bo biznes się liczy.
Alicja
2020-10-14 12:00:34
Mam zatem ogromną prośbę do seniorów. Róbcie proszę kochani zakupy nawet do 15 ale proszę was kochani bardzo, abyście po 15 zostawali w domach i nie ważne czy pandemia czy coś innego jest, czy nic nie ma. Jestem osobą pracującą i chciałabym spokojnie zrobić zakupy po pracy po 15. Otóż nie. Zobaczcie na pocztach, w sklepach, aptekach. Najwięcej seniorów robi zakupy właśnie po 15 bo...im się nudzi w domu a po 15 jest ruch. Robię zakupy w osiedlowym małym sklepiku, po 15 jest kolejka tworzona właśnie przez seniorów. Widocznie żaden serial w tym czasie nie leci...
Cel Boże Narodzenie
2020-10-12 22:20:20
To wszystko co proponują to jawny sabotaż i działania nie pro zdrowotne a wręcz prowadzące do eskalacji zagrożeń.Po drugie wkraczamy w fazę czasu świątecznego bo tradycją się stało,że 2-3 listopada markety,sklepy już promują Boże Narodzenie.Polacy będą robić zakupy,przygotowywać święta.No chyba że rząd ponownie skradnie polakom święta.Jedne już nam skradli.Wszystko więc wskazuje na to,że prawdziwym celem,nie jest tu troska o seniora i Święta Zmarłych a właśnie zablokowanie możliwości organizowania rodzinnych świąt Bożego Narodzenia-Nowego Roku a co z tym się wiąże właśnie robienia zakupów.Temu rządowi nie wolno ufać,są całkowicie niewiarygodni.Mówią i zapewniają jedno-robią zupełnie na odwrót.Więc dlatego uważam,że za tym kryje się zupełnie inny cel.Celem są Święta Bożego Narodzenia.Dziwie się,że media oraz handlowcy nie zauważyli podstępu i rzeczywistych zamiarów.Tylko czy Polacy im na to pozwolą by tak ważne Święta im skraść i zniweczyć ich przygotowania-? Osobiście w to wątpię.
Barbara
2020-10-12 14:10:35
Mój sklep w owych godzinach po prostu będzie miał"przerwę techniczną" na odkażanie.Robiłam tak jak wielu innych w pierwszym okresie tego niby przywileju dla seniorów.Wielu których znam z branży zrobi ponownie to samo.Nie stać nas na to w tej trudnej sytuacji na to by generować koszty na które nie ma pokrycia.Po prostu czysta ekonomia-logika podpowiada takie a nie inne działania.
głupi pomysł
2020-10-12 08:33:36
Szkoda gadać, tylko ludzi się skłóca w ten sposób. Zupełnie to niepotrzebne.
sprzedawca
2020-10-11 17:34:59
Tylko że ci seniorzy nie potrafią zrobić zakupów raz na cały tydzień tylko chodzą co dzień po 200g synecki bo tak mają wyliczone żetony
Do... po-nizszych "medrcow"
2020-10-11 14:21:12
Zamiast Cwaniak-owac i KO-zakowac... to lepiej dajcie dobre Rady ( jesli oczywiscie takowe macie ?? ) jak zapobiegac i ograniczac chocby Covida-19/20 !!
Pan z żabki
2020-10-11 13:00:56
Kompletnie nietrafiona i nie przemyślana( podobnie jak ta z poprzednich obostrzeń )decyzja.Tu niestety ciężko dostrzec logiki w postępowaniu kierując się troską o ochronę zdrowia seniorów.Decyzja zapewne będzie oprotestowana przez branżę i związki handlowców bo bezpośrednio dotyka to handel i straty w obliczu zbliżającego się okresu świątecznego handlu.Inna sprawa to względy prawne,które wówczas podnoszono a dotyczyły one podstaw do legitymowania,weryfikowania wieku i przez kogo.To zrodzi mnóstwo wątpliwości i potencjalnie konfliktowych sytuacji.Dzisiaj w większości serwisów przebija się ostra krytyka branży " Polska Izba Handlu w związku z planowanym przywróceniem tak zwanych godzin dla seniorów przypomniała krytyczne stanowisko branży handlowej w tej sprawie. Krytycznie do zapowiedzi premiera odniósł się również Związek Przedsiębiorców i Pracodawców." No ale co miał na owej konferencji premier innego do zaoferowania,skoro z agendy wypadł temat szkół którym to właśnie miała być konferencja poświęcona.Tymczasem on wyszedł i chlapnął o godzinach senioralnych" Na ironię losu bardziej ich narażając na niebezpieczeństwo niż w tej chwili,kiedy to oni sami sobie regulowali czas dokonywania zakupów i były to głównie dyskonty w późnych godzinach a nie lokalne małe sklepiki.Jest cała masa niewiadomych i wątpliwości bo brak informacji co z galeriami handlowymi,co z Placami targowymi,co ze sklepami spoza wymienionej kategorii ( spożywczy,apteka,drogerie )co z handlem w sobotę,niedzielę w tych placówkach.Rząd jak widać jest mistrzem od komplikowania sobie i społeczeństwu życia.Co by tu panowie jeszcze spiep...panowie coby tu jeszcze,chciałoby się zacytować kultowy cytat ;-)
Jędruś
2020-10-11 09:52:33
Znowu jakiś IDIOTA to wymyślił.A między 10 a 12 to się nie zarażą ? Bzdura !!!
Szczecin
2020-10-11 07:49:09
Głupota!!!
Szczecinianka
2020-10-11 01:15:26
Głupota!!!! Seniorzy cały dzień chodzą na zakupy!!! Tylko młodszych nie chcą obsługiwać bo grożą mandaty. Idiotyczne rozwiązanie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ