Piątek 28 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Włodzimierz Gut: Nuvaxovid to szczepionka, w której podawany jest gotowy produkt — białko

Data publikacji: 2021-12-26 21:59
Ostatnia aktualizacja: 2021-12-27 22:17
Włodzimierz Gut: Nuvaxovid to szczepionka, w której podawany jest gotowy produkt — białko
Fot. Pixabay.com  

Nuvaxovid to szczepionka, w której podawany jest gotowy produkt, czyli białko - powiedział PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Jego zdaniem produkt firmy Novavax, który dotrze do Polski na początku 2022 roku, może być z powodzeniem podawany w szczepieniu podstawowym, jak i przypominającym.

Nuvaxovid to piąta szczepionka zalecana w UE do zapobiegania COVID-19. Jest to preparat białkowy i wraz z już zatwierdzonymi szczepionkami będzie wspierać kampanie szczepień w państwach członkowskich UE w kluczowej fazie pandemii — poinformowała EMA.

Po dokładnej ocenie EMA stwierdziła, że dane dotyczące szczepionki są rzetelne i spełniają unijne kryteria skuteczności, bezpieczeństwa i jakości.

Pierwsze szczepionki tej firmy powinny trafić do Polski na początku 2022 roku.

Nuvaxovid - preparat białkowy

"Dotychczas dostępne w Polsce szczepionki przeciw COVID-19 +naśladowały+ pewien cykl replikacji wirusa. Ta szczepionka — białkowa - podaje gotowy produkt, podaje białko" - wskazał w rozmowie z PAP wirusolog prof. Gut.

Wskazał, że można ją porównać np. do szczepionki z acelularnym krztuścem. "To schemat — podawanie czystego białka — który był już od dość dawna stosowany w medycynie. Wygląda to tak, że produkujemy białko, oczyszczamy i dopiero wówczas podajemy" - wyjaśnił naukowiec.

Dodał, że w całym procesie szczepień — chodzi właśnie o indukcję odpowiedzi dla tego właśnie białka.

Zdaniem prof. Guta może być to preparat wykorzystywany zarówno w szczepieniu podstawowym jak i przypominającym. "Nie ma w tym zakresie większej różnicy" - ocenił.

Przetarg na 100 mln szczepionek

We wtorek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz powiedział na konferencji prasowej, że Polska uczestniczy "w zamówieniu, w przetargu unijnym na 100 mln szczepionek firmy Novavax". "Ten przetarg jest podzielony, można powiedzieć, na dwie transze. Jedna to jest transza początkowa, a druga transza początkowa, ale z możliwością płynnej reakcji na zamówienia" - powiedział rzecznik MZ.

Wyjaśnił, że "w ramach pierwszej transzy mamy zamówionych 1 mln 800 tys. dawek, a w ramach tej drugiej elastycznej transzy mamy zamówionych 2,5 mln dawek". "Oczywiście te dawki możemy zwiększać. Więc sumarycznie mówimy w tej chwili o zgłoszonym zapotrzebowaniu z Polski, o podpisanej umowie na ponad 4 mln dawek szczepionek" - powiedział Andrusiewicz.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

No i bialko...
2021-12-27 21:47:24
W masle i margarynie... oraz serach, mleku i smietanie tez jest...!! /!!!
oratio prima
2021-12-27 11:21:35
Oczywiście, że wymaga weryfikacji, ale nie przez jakichś naukowców , tylko przez samą Edytę Górniak.
Wiarygodność
2021-12-26 22:52:50
"(...) EMA stwierdziła, że dane dotyczące szczepionki są rzetelne (...)". Papier wszystko przyjmie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA