Pierwszą osobą zaszczepioną na COVID-19 w Polsce będzie Naczelna Pielęgniarka CSK MSWiA Alicja Jakubowska. Zaszczepi ją dr Artur Zaczyński. Następnie szczepionkę przyjmie czterech innych pracowników CSK MSWiA w Warszawie - poinformował w sobotę PAP dr Zaczyński.
W niedzielę rano do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie trafi 75 fiolek szczepionek, dzięki którym będzie można zaszczepić 375 osób, ponieważ z jednej porcji tworzy się dawki dla pięciu osób.
Dr Artur Zaczyński, dyrektor Szpitala Tymczasowego na Stadionie PGE Narodowy, który jest filią CSK MSWiA, powiedział w sobotę PAP, że jako pierwsza zostanie zaszczepiona Naczelna Pielęgniarka Alicja Jakubowska. - Następnie zostanie zaszczepiony nasz dyrektor, pan profesor Waldemar Wierzba, a później ja, jako dyrektor medyczny szpitala zostanę zaszczepiony przez naczelną pielęgniarkę - wyjawił dr Artur Zaczyński.
Dodał, że wśród pierwszych zaszczepionych będzie też jedna z diagnostów laboratoryjnych, która uczestniczyła m.in. w akcji w Dover oraz jeden z ratowników medycznych.
Według dr Zaczyńskiego, zaszczepienie personelu szpitala, który zgodził się na szczepionkę, powinno zająć pięć dni. - Oprócz pracowników szpitala przy ul. Wołoskiej w Warszawie szczepionki trafią do Szpitala Narodowego oraz do naszych filii przy ul. Sandomierskiej w Warszawie oraz filii w Ciechanowie, Radomiu i Siedlcach - wyliczył.
O tym, że transport szczepionek odbywa się zgodnie z planem, informował w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w składnicy Agencji Rezerw Materiałowych są już szczepionki przeciwko COVID-19. "Pierwsza partia 10 tys. szczepionek będzie w najbliższym czasie dystrybuowana do 72 szpitali węzłowych" - napisał na Twitterze minister zdrowia.
Pierwsza dostawa szczepionek dotarła z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs do Polski w piątek ok. godz. 22. Transport trafił ok. godz. 6.45 do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu został rozdzielony. Szczepionki ruszyły w dalszą trasę do hurtowni farmaceutycznych, które przygotują całą wysyłkę do 72 tzw. szpitali węzłowych. W nich od niedzieli zaczną się pierwsze szczepienia.
Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych; następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.
(PAP)