Środa 01 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Szczepionka Moderny jest bezpieczna i skuteczna dla dzieci w wieku 6-11 lat

Data publikacji: 2021-10-25 22:31
Ostatnia aktualizacja: 2021-10-26 08:13
Szczepionka Moderny jest bezpieczna i skuteczna dla dzieci w wieku 6-11 lat
Fot.Pixabay.com  

Nasza szczepionka przeciwko Covid-19 wywołuje silną reakcję immunologiczną u dzieci w wieku 6-11 lat, jest dla nich bezpieczna i dobrze tolerowana - ogłosiła w poniedziałek amerykańska firma Moderna.

Dzieciom podawano dwie dawki szczepionki po 50 mikrogramów, czyli połowę porcji przeznaczonej dla dorosłych. Wstępne wyniki badań klinicznych, w których wzięło udział blisko 5 tys. dzieci, pokazują, że miesiąc po podaniu drugiej dawki szczepionki zaobserwowano silną reakcję immunologiczną.

Bezpieczeństwo i tolerancja preparatu u dzieci były porównywalne z obserwowanymi u dorosłych - ogłosiła Moderna. Wśród najczęściej zgłaszanych efektów ubocznych odnotowano zmęczenie, ból głowy, gorączkę i ból w miejscu wykonania zastrzyku.

W USA preparat Moderny można stosować na razie tylko u dorosłych. Agencja Żywności i Leków (FDA) rozważa teraz dopuszczenie tej szczepionki również dla młodzieży od 12. roku życia. Moderna zapowiedziała, że przedstawione w poniedziałek wyniki posłużą wkrótce do złożenia wniosku o autoryzację preparatu także dla dzieci w wieku 6-11 lat. Firma poinformowała, że prowadzi już badania kliniczne z udziałem dzieci w wieku od pół roku do 6 lat.

Konkurencyjna szczepionka firm Pfizer i BioNTech może być podawana w USA wszystkim osobom powyżej 12. roku życia. Na zaawansowanym etapie jest również proces dopuszczenia preparatu dla dzieci powyżej 5 lat.

Europejska Agencja Leków (EMA) pozwoliła na stosowanie u młodzieży od 12 lat zarówno szczepionki Pfizera/BioNTechu, jak i Moderny.

Na początku października władze Szwecji i Danii wstrzymały podawanie preparatu Moderny dla młodszych osób w ramach środków ostrożności po wystąpieniu bardzo rzadkich przypadków zapalenia mięśnia sercowego.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

guciu
2021-10-28 19:50:02
Zaszczepiłem się dwa razy Pfiazerem Niemiecka Szczepionka w Polsce .
STETTIN
2021-10-26 08:08:59
SUKCES JEST KOMPLETNY! PO TAKIM OKRESIE PODAWANIA SZCZEPIONEK ( OSOBOM DOROSŁYM) NAUKOWCY DOSZLI DO WNIOSKU ,ŻE TA SZCZEPIONKA NIE SZKODZI!!! NAWET DZIECIOM!!! A MOŻE KTOŚ PODA JAKIE SĄ DŁUGOFALOWE SKUTKI UBOCZNE PRZYJMOWANIA TEGO CZEGOŚ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA