Piątek 07 maja 2021r. 

Śluza dla pogotowia. Od... mechaników samochodowych [GALERIA]

Data publikacji: 2020-04-28 13:47
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-02 17:57
Śluza dla pogotowia. Od... mechaników samochodowych
 

Mechanicy samochodowi ze szczecińskiego Dąbia, Krzysztof Litwińczuk i Bernard Piwko, przez ostatnich dwanaście dni, po pracy, na podwórku konstruowali śluzę dezynfekującą. We wtorek przekazali ją nieodpłatnie ratownikom medycznym pogotowia ratunkowego.

Z wdzięczności za poświęcenie

- Zaoszczędzi nam stresu i zmniejszy ryzyko zakażenia – przyznaje ratownik Krzysztof Radek, który po przebraniu się w kombinezon ratowniczy sprawdzał skuteczność śluzy ustawionej już na terenie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. - Cieszy nas każda pomoc.

Panowie Krzysztof i Bernard już od jakiegoś czasu zastanawiali się, jak pomóc szpitalom i ratownikom.

- Poza tym, po ostatniej fali hejtu w internecie, chcieliśmy pokazać, że jesteśmy im wdzięczni za poświęcenie. Pomyśleliśmy więc, że możemy zbudować śluzę.

Będzie jeszcze jedna śluza

Najpierw zrobili projekt a potem, przez dwanaście dni, budowali. Na koniec skontaktowali się z Zachodnią Grupą Medyczną i poprzez nią przekazali swoje dzieło szczecińskiemu pogotowiu.

- Mamy w planie zbudowanie kolejnej śluzy dla szpitala wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej. Będzie ładniejsza, z obudową – zapewniają konstruktorzy.

Śluza przekazana we wtorek pogotowiu jest lekka i łatwo ją przenosić z miejsca na miejsce. Jak zapewniają jej twórcy, może działać wszędzie. Jej przepustowość ocenia się na około 60 osób na godzinę. Koszt materiałów i wykonania 6,5 tys. zł. Śluza ma dużą skuteczność. Mgła płynów odkażających rozpylana jest ze wszystkich stron, z góry i z dołu. W ten sposób dezynfekuje całą postać od stóp do głowy. To sprawia, że przechodzący przez nią ratownik może się czuć bezpiecznie. Jest dokładnie oczyszczony. Uruchamiany przez fotokomórkę oprysk trwa 4 sekundy.

- Teraz zbieramy pieniądze od darczyńców, by podobne śluzy stanęły we wszystkich szpitalach naszego regionu – przyznaje neurochirurg Marek Lickendorf reprezentujący Zachodnią Grupę Medyczną, zajmującą się w Szczecinie koordynacją pomocy społecznej dla szpitali w okresie epidemii koronawirusa.

Nie koniec pomagania

Jak nam zapowiedział dr Lickendorf, Zachodnia Grupa Medyczna przekaże szpitalom jeszcze jeden dar - 350 masek ochronnych. Są przerobione z masek przemysłowych, sportowych (do pływania) i wojskowych.

- Czekamy na odzew. Może jeszcze ktoś ma w domu takie maski. Jeśli zechce się nimi podzielić, to niech się z nami skontaktuje – namawia Marek Lickendorf. - My te maski zaadaptujemy do potrzeb medycznych, montując filtry przeciwbakteryjne i antywirusowe. Będą służyć ratownikom.

- To rewelacja – chwali podarowane ratownikom maski  Krzysztof Radek, który we wtorek sprawdzał ich jakość. Zapewnia, że nie zaparowują, mają dobre pole widzenia i nie trzeba wkładać dodatkowych okularów.

Po prezentacjach związanych z przekazywaniem śluzy i masek zgodził się na krótką rozmowę. Opowiadał o pracy w okresie pandemii.

- Jest dużo ciężej niż normalnie - zauważa. - Cały czas trzeba być w specjalnym, jednoczęściowym kombinezonie. To udręka. Pot zalewa oczy, nie można załatwić potrzeb fizjologicznych, napić się czegoś czy zjeść. A wejście w nim na wyższe piętra, to ciężka praca fizyczna.Zapytaliśmy go o akcję „Nie kłam ratownika”. Niestety, jak twierdzi, trafiła w próżnię.

- Wciąż wchodzimy do mieszkania i nie wiemy, czy osoby w nim przebywające są zakażone i izolowane w kwarantannie. Niestety tak się zdarza często. Na jednym dyżurze mamy kilka takich przypadków.

Leszek Wójcik

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

śluza?
2020-05-02 17:54:57
to chyba tylko dobry prysznic.
@Gosc
2020-04-30 07:52:00
Może i tańszy, ale wymagający zaangażowania drugiej osoby. Gdybyś jeszcze posiedział przy kompie i pogłówkował, zapewne jeszcze coś genialnego byś wymyślił, ale, jak ktoś mądry powiedział - "nie słowa lecz czyny świadczą o wartości człowieka". Ci Panowie pokazali, że ten ktoś miał rację, teoretyku.
boger
2020-04-29 14:08:31
Brawo dla konstruktorów oraz szacunek dla lekarzy i ratowników.
Gosc
2020-04-28 18:16:35
Nieźle, ale można również użyć kwazara ciśnieniowego i poprostu opryskac taka osobę od stóp do głów używając lancy efekt ten sam i dużo tanszy
Super
2020-04-28 17:28:34
Super. Wielkie BRAWA!!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ