środa, 23 września 2020.
Strona główna > Koronawirus > Śluza dla pogotowia. Od... mechaników samochodowych

Śluza dla pogotowia. Od... mechaników samochodowych [GALERIA]

Śluza dla pogotowia. Od... mechaników samochodowych
Data publikacji: 2020-04-28 13:47
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-02 17:57
Wywietleń: 2168 453053

Mechanicy samochodowi ze szczecińskiego Dąbia, Krzysztof Litwińczuk i Bernard Piwko, przez ostatnich dwanaście dni, po pracy, na podwórku konstruowali śluzę dezynfekującą. We wtorek przekazali ją nieodpłatnie ratownikom medycznym pogotowia ratunkowego.

Z wdzięczności za poświęcenie

- Zaoszczędzi nam stresu i zmniejszy ryzyko zakażenia – przyznaje ratownik Krzysztof Radek, który po przebraniu się w kombinezon ratowniczy sprawdzał skuteczność śluzy ustawionej już na terenie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. - Cieszy nas każda pomoc.

Panowie Krzysztof i Bernard już od jakiegoś czasu zastanawiali się, jak pomóc szpitalom i ratownikom.

- Poza tym, po ostatniej fali hejtu w internecie, chcieliśmy pokazać, że jesteśmy im wdzięczni za poświęcenie. Pomyśleliśmy więc, że możemy zbudować śluzę.

Będzie jeszcze jedna śluza

Najpierw zrobili projekt a potem, przez dwanaście dni, budowali. Na koniec skontaktowali się z Zachodnią Grupą Medyczną i poprzez nią przekazali swoje dzieło szczecińskiemu pogotowiu.

- Mamy w planie zbudowanie kolejnej śluzy dla szpitala wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej. Będzie ładniejsza, z obudową – zapewniają konstruktorzy.

Śluza przekazana we wtorek pogotowiu jest lekka i łatwo ją przenosić z miejsca na miejsce. Jak zapewniają jej twórcy, może działać wszędzie. Jej przepustowość ocenia się na około 60 osób na godzinę. Koszt materiałów i wykonania 6,5 tys. zł. Śluza ma dużą skuteczność. Mgła płynów odkażających rozpylana jest ze wszystkich stron, z góry i z dołu. W ten sposób dezynfekuje całą postać od stóp do głowy. To sprawia, że przechodzący przez nią ratownik może się czuć bezpiecznie. Jest dokładnie oczyszczony. Uruchamiany przez fotokomórkę oprysk trwa 4 sekundy.

- Teraz zbieramy pieniądze od darczyńców, by podobne śluzy stanęły we wszystkich szpitalach naszego regionu – przyznaje neurochirurg Marek Lickendorf reprezentujący Zachodnią Grupę Medyczną, zajmującą się w Szczecinie koordynacją pomocy społecznej dla szpitali w okresie epidemii koronawirusa.

Nie koniec pomagania

Jak nam zapowiedział dr Lickendorf, Zachodnia Grupa Medyczna przekaże szpitalom jeszcze jeden dar - 350 masek ochronnych. Są przerobione z masek przemysłowych, sportowych (do pływania) i wojskowych.

- Czekamy na odzew. Może jeszcze ktoś ma w domu takie maski. Jeśli zechce się nimi podzielić, to niech się z nami skontaktuje – namawia Marek Lickendorf. - My te maski zaadaptujemy do potrzeb medycznych, montując filtry przeciwbakteryjne i antywirusowe. Będą służyć ratownikom.

- To rewelacja – chwali podarowane ratownikom maski  Krzysztof Radek, który we wtorek sprawdzał ich jakość. Zapewnia, że nie zaparowują, mają dobre pole widzenia i nie trzeba wkładać dodatkowych okularów.

Po prezentacjach związanych z przekazywaniem śluzy i masek zgodził się na krótką rozmowę. Opowiadał o pracy w okresie pandemii.

- Jest dużo ciężej niż normalnie - zauważa. - Cały czas trzeba być w specjalnym, jednoczęściowym kombinezonie. To udręka. Pot zalewa oczy, nie można załatwić potrzeb fizjologicznych, napić się czegoś czy zjeść. A wejście w nim na wyższe piętra, to ciężka praca fizyczna.Zapytaliśmy go o akcję „Nie kłam ratownika”. Niestety, jak twierdzi, trafiła w próżnię.

- Wciąż wchodzimy do mieszkania i nie wiemy, czy osoby w nim przebywające są zakażone i izolowane w kwarantannie. Niestety tak się zdarza często. Na jednym dyżurze mamy kilka takich przypadków.

Leszek Wójcik

Fot. Ryszard Pakieser

Śluza dla pogotowia. Od... mechaników samochodowych Śluza dla pogotowia. Od... mechaników samochodowych Śluza dla pogotowia. Od... mechaników samochodowych Śluza dla pogotowia. Od... mechaników samochodowych Śluza dla pogotowia. Od... mechaników samochodowych Śluza dla pogotowia. Od... mechaników samochodowych Śluza dla pogotowia. Od... mechaników samochodowych Śluza dla pogotowia. Od... mechaników samochodowych

Komentarze

śluza?
to chyba tylko dobry prysznic.
2020-05-02 17:54:57
@Gosc
Może i tańszy, ale wymagający zaangażowania drugiej osoby. Gdybyś jeszcze posiedział przy kompie i pogłówkował, zapewne jeszcze coś genialnego byś wymyślił, ale, jak ktoś mądry powiedział - "nie słowa lecz czyny świadczą o wartości człowieka". Ci Panowie pokazali, że ten ktoś miał rację, teoretyku.
2020-04-30 07:52:00
boger
Brawo dla konstruktorów oraz szacunek dla lekarzy i ratowników.
2020-04-29 14:08:31
Gosc
Nieźle, ale można również użyć kwazara ciśnieniowego i poprostu opryskac taka osobę od stóp do głów używając lancy efekt ten sam i dużo tanszy
2020-04-28 18:16:35
Super
Super. Wielkie BRAWA!!!!
2020-04-28 17:28:34

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie