niedziela, 31 maja 2020.
Strona główna > Koronawirus > SG: Od poniedziałku osoby przekraczające granicę nie muszą wypełniać kart lokalizacyjnych

SG: Od poniedziałku osoby przekraczające granicę nie muszą wypełniać kart lokalizacyjnych

SG: Od poniedziałku osoby przekraczające granicę nie muszą wypełniać kart lokalizacyjnych
Data publikacji: 2020-03-30 17:52
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-31 11:20
Wywietleń: 1313 449419

Od 30 marca osoby przekraczające polską granicę i kierowane na obowiązkową 14-dniową kwarantannę nie muszą wypełniać kart lokalizacji - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa komendanta głównego Straży Granicznej por. Agnieszka Golias. Ich dane są już wprowadzane do ewidencji elektronicznej.

Jak zaznaczyła SG, do tej pory podróżni musieli wypełniać karty lokalizacyjne, które Straż Graniczna przekazywała do właściwych miejscowo urzędów wojewódzkich. Tam dane z kart wprowadzano do systemu teleinformatycznego. Obecnie - od północy - informacje dotyczące osób odbywających kwarantannę wprowadzane są bezpośrednio do bazy danych już podczas kontroli na granicy.

Rzeczniczka SG przypomniała, że co do zasady obowiązkowej 14-dniowej domowej kwarantannie muszą poddać się wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski.

- Podczas kontroli na granicy każdy podróżny zobowiązany jest podać funkcjonariuszowi Straży Granicznej adres, pod którym będzie odbywał kwarantannę. Może to być miejsce zbiorowej kwarantanny, jeśli np. podróżny nie ma możliwości odbywania jej w miejscu zamieszkania - zaznacza por. Agnieszka Golias.

Jak dodaje, informacje te są wprowadzane bezpośrednio do bazy danych i automatycznie przekazywane właściwym służbom, które będą weryfikować, czy obowiązek kwarantanny jest realizowany.

SG po raz kolejny przypomniała, że jej funkcjonariusze nie wydają na granicy zaświadczeń o skierowaniu na kwarantannę. Z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny można się natomiast zwrócić do właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

- Należy jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami pracownik może telefonicznie powiadomić pracodawcę o nieobecności i w ciągu 3 dni po zakończeniu kwarantanny dostarczyć pracodawcy napisane przez siebie oświadczenie, które będzie stanowić usprawiedliwienie nieobecności w miejscu pracy - zaznaczyła Golias.

Podkreśliła również, że SG nie jest również uprawniona do zwolnienia z kwarantanny lub do jej skrócenia. Zaznaczyła, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach kwarantannę skrócić może jedynie państwowy inspektor sanitarny właściwy ze względu na miejsce odbywania kwarantanny lub inny, upoważniony przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

(PAP)

Fot. MOSG

Komentarze

Niesolidarny
Duzo tych niesolidarnych liberalow. Tak ich propaganda wychowala ale to sie zmienia. Dobra zmiana
2020-03-30 20:17:01
pracownik przygraniczny-lekarz
Kart lokalizacyjnych nie wypełniałem już przez cały poprzedni tydzień,aż od ubiegłego piątku kwarantanna obowiązkowa ...głupota do potęgi entej!
2020-03-30 18:28:34

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie