Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Przygotowania do masowej produkcji szczepionek przeciwko COVID-19 już trwają

Data publikacji: 14 sierpnia 2020 r. 18:15
Ostatnia aktualizacja: 19 sierpnia 2020 r. 08:07
Przygotowania do masowej produkcji szczepionek przeciwko COVID-19 już trwają
 
Jeszcze nie zakończyły się badania kliniczne nad szczepionką przeciwko COVID-19, a już podejmowane są starania, żeby jak najszybciej wyprodukować co najmniej kilka miliardów dawek tego preparatu.

Uzyskanie bezpiecznej i skutecznej szczepionki przeciwko COVID-19 ma podstawowe znaczenie. Jednak trzeba jeszcze wyprodukować jak najwięcej jej dawek, co najmniej kilka miliardów, w jak najkrótszym czasie. Tym bardziej, że niektóre preparaty będą wymagały podania dwóch dawek, żeby były bardziej skuteczne.

Oczekuje się, że z końcem 2020 r. i na początku 2021 r. będzie dostępnych kilka szczepionek opracowanych w Europie, USA i Chinach. Już teraz opracowywana jest strategia ich masowej produkcji. Wiele firm i instytucji badawczych rozpoczyna ją, nie czekając na ostateczne wyniki badań klinicznych. Jeśli coś się nie uda, całą produkcję trzeba będzie zutylizować.

„To ogromne wyzwanie” – przyznaje w wypowiedzi dla BBC News Mathew Duchars, szef powołanego niedawno brytyjskiego centrum produkcji szczepionek VIMC (Vaccines Manufacturing and Innovation Centre). Specjalista przyrównuje to przedsięwzięcie to wypieku domowego ciasta. Można w warunkach domowych uzyskać znakomity wypiek, ale potem trzeba się postarać uzyskać 70 mln tak samo dobrego, perfekcyjnego ciasta.

Jednym z problemów jest wyprodukowanie odpowiedniej liczby szklanych fiolek niezbędnych do przechowywania i transportu szczepionek. Każda dawka będzie w jednej fiolce. Musi być ich zatem kilka miliardów.

Seth Berkley z GAVI (Thze Vaccine Alliance), organizacji zajmującej się upowszechnianiem szczepionek na świecie, powiedział, że zamówiono już 2 mld fiolek. Dostawa tych opakowań ma być zrealizowana do końca 2021 r. Jego zdaniem, to może być jedno z wąskich gardeł w produkcji i dostawie szczepionek na niespotykaną dotąd skalę.

Kolejnych kłopotem jest przechowywanie szczepionek. Większość z nich musi być trzymana w niskiej temperaturze. A do tego potrzebne są chłodziarki. Ekspert zajmujący się logistyką prof. Toby Peters z Birmingham University twierdzi, że trzeba najpierw lepiej wykorzystać już używane chłodziarki, szczególnie w krajach rozwijających się.

Kolejnym przedsięwzięciem będzie dostawa nowego sprzętu. A następnych rozwiezienie tego wszystkiego po całym świecie – samolotami, ciężarówkami, a także motocyklami.

Seth Berkley z GAVI zwraca uwagę, że dla sprostania przedsięwzięciu, jakim jest masowana produkcja szczepionek przeciwko COVID-19, potrzebna jest współpraca międzynarodowa. Z tym jednak – narzeka - jest problem, ponieważ poszczególne kraje dążą przede wszystkim do zaspokojenie potrzebnego własnego społeczeństwa. Szczepionkowy nacjonalizm jest jedną z głównych przeszkód w upowszechnieniu na świecie szczepionki przeciwko COVID-19 – twierdzi Berkley.

(PAP)

Fot. Pixabay

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@BArt
2020-08-19 07:19:42
Nie będziesz miał wyboru.
BArt
2020-08-18 21:12:26
Dostaniecie szczepionkę z rekombinowany RNA, poraz pierwszy taka zastosują, chcecie bierzcie ale beze mnie.
@Paragraf
2020-08-17 23:38:30
Radzę wrócić do szkoły i podszkolić się. Z takimi wiadomościami proszę się nie obnosić w Internecie, bo przynosi pan sobie wstyd.
Paragraf
2020-08-17 00:02:21
Krótkie pytanie: po co szczepić się przeciwko ww. Covid-19, skoro ta rzekoma choroba jest tak specyficzna i przyjazna ludziom, że spowodowała rzeczywisty spadek śmiertelności w Polsce i całej Europie?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA