Piątek 16 kwietnia 2021r. 

Pfizer zapowiada opóźnienia w dostawach do UE szczepionek przeciw Covid-19

Data publikacji: 2021-01-15 23:06
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-16 15:59
Pfizer zapowiada opóźnienia w dostawach do UE szczepionek przeciw Covid-19
Fot. Pixabay  
Koncern farmaceutyczny Pfizer zapowiedział w piątek, że na przełomie stycznia i lutego, przez trzy do czterech tygodni, spowolni dostawy szczepionek przeciw Covid-19 do państw UE. Firma tłumaczy to koniecznością przeprowadzenia prac remontowych w fabryce Puurs w Belgii, gdzie szczepionki są produkowane.

Amerykański koncern zapewnił, że chwilowe spowolnienie dostaw szczepionek ma na celu znaczące zwiększenie ich produkcji, czego efektem ma być zwiększona dostępność preparatu od końca lutego. Zanim jednak do tego dojdzie, wyjaśniał Pfizer, konieczne jest wprowadzenie modyfikacji w fabryce, które wymagają dodatkowych zgód urzędów regulacyjnych.

"Pfizer ciężko pracuje, aby w tym roku dostarczyć więcej dawek niż pierwotnie planowano, a nowy deklarowany cel to 2 mld dawek w 2021 roku - uzasadniał koncern w komunikacie prasowym. - Zmiany, które mają zostać wprowadzone w strukturze produkcji, wymagają dodatkowych zezwoleń regulacyjnych, a zatem w najbliższej przyszłości mogą wystąpić wahania w harmonogramach zamówień i dostaw w zakładzie Puurs po to, aby umożliwić nam szybkie zwiększenie wielkości produkcji".

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ze swej strony zapewniła, że mimo zapowiadanego spowolnienia Pfizer obiecał, iż wszystkie szczepionki, oczekiwane przez UE w pierwszym kwartale tego roku, zostaną dostarczone zgodnie z planem.

- Po ogłoszeniu zbliżających się opóźnień w produkcji od razu zadzwoniłam do dyrektora zarządzającego firmy Pfizer (…) Zapewnił mnie, że dostawa wszystkich dawek gwarantowanych w I kwartale (do krajów UE ), zostanie zrealizowana zgodnie z tym planem - powiedziała szefowa KE na konferencji prasowej w Lizbonie.

W reakcji na zapowiadane spowolnienie w dostawach szczepionek sześć krajów UE - Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa i Szwecja wystosowały wspólny list do KE z wnioskiem o wywarcie nacisku na firmy Pfizer/BioNTech. Ministrowie zdrowia tych sześciu państw wyrazili "poważne zaniepokojenie" i podkreślili, że "ta sytuacja jest nie do przyjęcia i nie tylko wpływa na planowane harmonogramy szczepień, ale także zmniejsza wiarygodność procesu szczepień".

"Jesteśmy zobowiązani do poinformowania naszego społeczeństwa i grup szczególnie narażonych na ryzyko zachorowania na Covid-19, że ich szczepienie zostanie opóźnione, pomimo wyjątkowych wysiłków naszych rządów, aby zapewnić terminowość dostaw. Prosimy o pilne skontaktowanie się z BioNTech/Pfizer w celu zażądania publicznego wyjaśnienia i podkreślenie potrzeby zapewnienia stabilności i przejrzystości terminowych dostaw" - napisano w liście.

Rząd Litwy ogłosił już, że jego dostawy szczepionek zostaną zmniejszone do 54 505 dawek z 108 810 początkowo oczekiwanych w ciągu najbliższych czterech tygodni, co oznacza zmniejszenie o prawie 50 proc.

(PAP)

Komentarze

lubię czytać
2021-01-16 15:07:20
Do Izraela także dostarczane są szczepionki z Puurs w Belgii. Jak ktoś wyżej trafnie zauważył, do Izraela zwiększono dostawy na podstawie porozumienia mającego niby na celu zbadanie efektywności szczepionki na dużej populacji zaszczepionej w stosunkowo krótkim czasie. Jednym słowem te porozumienie to ściema. Warto też zauważyć, że Pfizer już w połowie grudnia poinformował, że dostawy do Europy będą mniejsze niż zakładano jeszcze w listopadzie. Dziwnym trafem, w Izraelu 19 grudnia zaczęły się szczepienia tym preparatem na dużą skalę, a przecież do momentu ogłoszenia informacji o skuteczności szczepionki Izrael NIE MIAŁ umowy z firmą Pfizer. Izrael miał podpisaną umowę na dostawy szczepionki Moderna. Premier Izraela chwalił się, że nocami wydzwaniał do CEO Pfizera aby zapewnić szybkie i duże dostawy. Samoloty z Brukseli na lotnisko Ben Guriona latają regularnie i nie ma mowy o ograniczeniu... UE miała umowę na te szczepionki już latem, Izrael nie miał. Proszę tego źle nie zrozumieć. Brawa dla premiera Izraela, działa skutecznie dla swoich obywateli. A Eurokołchoz zrobiony w bambuko...
bez trampka
2021-01-16 12:03:53
A to niby Polska taki wielki sojusznik USA przecież prezydent długopis nam szczepionki załatwił.
Czytelnik
2021-01-16 10:59:05
A do Izraela zwiekszono dostawy

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ